Servikal Mukus Nedir? Gebeliğin Erken Belirtisi Mi?

Hamilelik, serviksin sertliği ve pozisyonu dahil olmak üzere vücutta çeşitli değişikliklere neden olur. Evde hamilelik testi hamileliğinizi doğrulasa da, servikal mukustaki değişiklikleri gözlemlemek, hamilelik hakkında biraz fikir edinmenize yardımcı olur. Bu yazı, servikal mukustaki değişikliklerle gebeliği erken nasıl tespit edebileceğinizi anlamanıza yardımcı olur.

Servikal Mukus Nedir?

Servikal mukus, serviksin içinde ve çevresinde bulunan bezler tarafından salgılanan bir sıvıdır. Ayrıca herhangi bir vajinal akıntıya verilen daha geniş bir terim olan lökorea olarak da adlandırılır. Servikal mukus vajinal ortamın yağlanmasına, temizlenmesine ve beslenmesine yardımcı olur. Üreme döngüsü sırasındaki hormonal değişiklikler, bu mukusun miktarını ve tutarlılığını etkiler. Bu nedenle, yumurtlama ve doğurganlığın iyi bir işaretidir.

Servikal Mukus Erken Gebelikte Nasıl Anlaşılır?

Servikal mukus hamileliğin erken döneminde kremsi veya sakızlı görünüme sahiptir. Genellikle hamilelik belirtisi olarak kabul edilen kaçırılan dönem boyunca artan vajinal akıntı olacaktır. Artmış östrojen, pelvik bölgeye kan akışını uyarır ve bu da mukusun artmasına neden olur.

Servikal Mukus Gebelikte Değişir Mi?

Evet, hamile kaldığınızda servikal mukus değişir. Akıntı genellikle ilk trimesterde artar ve sonunda servikal açıklığı bloke eden mukus tıkacına dönüşür, böylece bebeği enfeksiyonlardan korur. Mukus tıkacı teslimat sırasında bozulur ve büyük topaklar veya küçük bitler şeklinde salınır.

Servikal Mukus Nasıl Kontrol Edilir?

Adet döngüsünü izlemek, yumurtlama günlerini izlemenize yardımcı olur. Bu da erken hamilelik sırasında servikal mukusu kontrol etmenizi sağlar. İşte kontrol etmenin birkaç yolu:

Tuvalet kağıdı kullanılması: İdrar yapmadan önce beyaz tuvalet bezini kullanarak vajinal kısmı silin. Vajinal akıntının rengini, hissini ve kıvamını kontrol edin.

Külotunuzu kontrol edin: Bu, iç çamaşırınızda akıntı olup olmadığını kontrol etmek için basit bir yöntemdir. Genellikle yumurtlama yaklaşırken artar, ancak bu doğru bir yöntem olmayabilir.

Parmağınızı kullanma: Bu en kesin yöntemdir. Elinizi su ve sabun kullanarak yıkayın. İki parmağınızı vajinaya sokun ve çıkarın. Akıntının yapışkanlığını, rengini ve tutarlılığını inceleyebilirsiniz.

Erken hamilelik günlerinde servikal mukusu analiz etmek için, normal adet döngüsü boyunca kıvamın nasıl değiştiğini anlamalısınız.

 • Akıntıda renk yok ve neredeyse kuru. Adet döneminiz durduktan sonraki gün.
 • Akıntı kalın ve bulanık. Adet döngüsüne girdikten bir hafta sonra yumurtlamaya daha yakın.
 • Akıntı yapışkan ve esnek. Bu, en doğurgan olduğunuz zaman yumurtlama zamanıdır ve gebe kalmak için mükemmel bir zamandır.
 • Akıntı bulanık, yapışkan ve kalın. Bu genellikle gebe olup olmadığınızı anlayabileceğiniz adet dönemlerinizden sonraki üçüncü hafta civarındadır.

Pembe veya Kahverengi Servikal Akıntı Neyi Gösterir?

Pembe veya kahverengi vajinal akıntı, hamileliğin başlangıcında, hamileliğin 6 ila 12 günü arasında ortaya çıkar. Bu, embriyo rahim duvarına implante olduğunda ortaya çıkan implantasyon kanamasından kaynaklanmaktadır. Bazen, implantasyon sırasında herhangi bir lekelenme olmayacaktır.

Adet Dönemlerinde Artan Akıntı Sebebi Nedir?

Regl dönemlerden önce veya yumurtlamadan sonra artan akıntı fark ederseniz, hamilelik belirtisi olarak alabilirsiniz.

Akıntı berrak ve sulu ise, vücudunuzun menstruasyona hazırlandığı anlamına gelir. Ancak, akıntı kalın veya kremsi ise, hamileliğinizin erken aşamalarında sulu veya kuru akıntı çok nadir olduğu için hamile olduğunuz anlamına gelebilir.

Sadece servikal mukusa güvenmenin doğru sonuçlar vermeyeceğini unutmayın. Gebeliğin kusursuz veya güvenilir bir göstergesi değildir. Ayrıca kabızlık, meme hassasiyeti, sık idrara çıkma, sabah bulantısı gibi erken gebelik belirtileri gibi diğer değişiklikleri de aramalısınız.

Adetiniz gecikirse, ancak sadece servikal mukusu gözlemleyerek hamileliği tespit edemiyorsanız, kesin bir sonuç için uygun bir gebelik testi yapın.

Erken hamileliğinizde hangi belirtileri fark ettiniz? Aşağıdaki yorum bölümünde deneyimlerinizi bize anlatın.

Kaynaklar:

 1. Cervical Mucus Monitoring; UNC School of Medicine
 2. Signs and Symptoms of Pregnancy; UCSB SexInfo (2017)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

“Servikal Mukus Nedir? Gebeliğin Erken Belirtisi Mi?” için bir yanıt

 1. Tugba avatarı
  Tugba

  Göğüs çevremdeki kahverengi büyümesi gözlerimde sürekli batma ağrı göz kısılması bulanık görme gözde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir