Şeker Hastalığı Bebeğe Geçer Mi?

Gebelikte Şeker Çocuğa Zarar Verir Mi?

Diyabete Genel Bakış:

Diyabet, vücudun yiyeceklerde aldığı şeker ve nişastaları (karbonhidratları) enerjiye dönüştürerek doğru şekilde kullanamaması durumudur. Pankreas, işi yapacak kadar insülin üretemez ve sonuç diyabettir. Bu hastalık genellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda bulunur ve bazı kadınlarda gebelik diyabeti olarak görünebilir. Bu, hastalığı kaptıkları anlamına gelir, ancak hamilelik süresince sadece vücutlarında kalır. Bebek doğduğunda, genellikle gebelik diyabeti ortadan kalkar. Tip 1 ve Tip 2 diyabet, kontrol için insülin rejimleri ve uygun diyet ve egzersiz gerektirir.

Bebeğimde Diyabet Olur Mu?

Diyabetli annelerden doğan bebekler bu şartla bu dünyaya gelmezler. Bununla birlikte, eğer anne hamileliği öncesinde ve sırasında diyabeti kontrol etmediyse, bebek büyük olasılıkla düşük kan şekeri geliştirecek ve vücudunun insülin ayarlamalarını düzgün bir şekilde yaptığından emin olmak için doğumdan sonra çok yakından takip edilmesi gerekecektir.

Diyabetik annelerden doğan bebeklerde en sık görülen etkilerden biri doğumdaki bebeklerin büyüklükleridir. Bu bebeklerin obez olma ve nihayetinde hayatlarının ilerleyen dönemlerinde Tip 2 diyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu oluşum olasılığını azaltmak için, iyi beslenme ve egzersiz gibi mükemmel yaşam tarzı alışkanlıkları geliştirmeleri zorunludur.

Diyabetin Hamile Kadınlara Etkileri

Tip 1 veya Tip 2 diyabetli gebe kalan bir kadın, durumu olmayan bir kadınla yalnızca aynı semptomları yaşamaz, kan şekeri de çok hızlı değişir. Durumun kontrolünü hemen ele almazsa, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve körlük gibi eşlik eden birçok diyabet sorununa maruz kalır. Doğum sırasında veya doğum sırasında nöbet veya felç geçirebilir veya bebeğin büyüklüğü nedeniyle bebeğini doğurmakta zorlanabilir.

Şeker Hastalığı Doğmamış Bebeği Nasıl Etkiler?

Bebek, plasentadaki çok fazla glikozun bir sonucu olarak çok büyük olabilir ve doğum zor olabilir. Bebeğin kan şekeri de muhtemelen oldukça yüksek olacaktır. Doğum kanalından itilirken bebeğin omuzlarına uygulanan baskı sonucu doğum sırasında sinir hasarı meydana gelebilir. Tersine, bebek erken doğabilir ve doğum ağırlığı çok düşük olabilir. Bebekte nefes alma sorunları, kalp sorunları, beyinde kanama, bağırsak sorunları ve görme sorunları olabilir. Düşük doğum ağırlıklı bir bebek kilo almakta, yemek yemekte, enfeksiyonla savaşmakta ve sıcak kalmakta güçlük çekebilir.

İyi kontrol edilmeyen Tip 1 veya Tip 2 diyabeti olan bir kadın, doğum kusurları olan bir bebek sahibi olma riski taşır. Bebeğin organları hamileliğin ilk iki ayında gelişir ve kontrol dışı kan şekeri, beyin, omurga ve kalp gibi ciddi doğum kusurlarına neden olan bu organların oluşumunu ve gelişimini etkileyebilir. Kontrolsüz diyabeti olan annelerde düşük ve ölü doğum riski artmaktadır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir