Sağlıklı Bir Denge Bulmak: Egzersiz ve Erkek Doğurganlığı

Sporun Erkeklerin Üreme Sağlığı Üzerindeki Etkisi Nedir?

Bugün birçok çift çocuk sahibi olmayı zor buluyor. Pek çok insanın bugün ve bu yaşta yaşamaya zorlandığı yaşam tarzları, özellikle insanların ne kadar meşgul ve stresli olduklarını hesaba kattığınızda, hamile kalma sürecine kesinlikle yardımcı olmuyor.

Obezite, dünyanın birçok yerinde büyük bir sorun haline geldi ve çoğu zaman egzersiz yapmama suçlanıyor. Ve sonra meşgul olmak, bu egzersiz eksikliğinin çoğu insanı kısır ve sağlıksız bir döngüde yaşamasına neden olmaktan suçlanıyor. Bu, kısırlık dahil her türlü sağlık sorununa yol açar.

Doğru Egzersiz Yapmak

Egzersiz, spermlerini sağlıklı ve bol tutmaya yardımcı olmak için erkekler için çok önemlidir. Meşgul olsun ya da olmasın, sağlıklı olmak isteyen ve gebe kalmaya çalışan her erkek haftada üç kez en az otuz dakika egzersiz yapmalıdır. Eğer aşırı kiloluysa, bu fazla kiloyu vermek, daha sağlıklı sperm üretmek için uzun bir yol kat edebilir ve ek bir bonus, daha sağlıklı ve daha keyifli bir cinsel yaşam da sağlayabilir!

Erkek doğurganlığına yardımcı olmak için egzersizi kullanmanın anahtarı bir denge bulmaktır. Erkekler genellikle spektrumun zıt taraflarına düşerler: kaslı olmak için çok az egzersiz yapmak veya sağlıklı olandan çok daha fazla egzersiz yapmak. Çok fazla egzersiz yapmak testosteron seviyenizi düşürebilir ve konu bebek yapmak olduğunda sorun yaşamanıza neden olabilir.

Birçok vücut geliştirmeci, egzersizden kaynaklanan kaybı telafi etmek için testosteron takviyesi alır. Ancak, çocuk sahibi olmaya çalışıyorsanız testosteron takviyeleri size yardımcı olmayacaktır ve yanlış kullanıldığında aslında bazı çok olumsuz yan etkileri olabilir.

Vücut geliştiricilerin kas inşa etmelerine yardımcı olmak için aldıkları bazı takviyeler, vücuttaki serbest radikallerin üretiminde de artışa neden olabilir. Sperm, serbest radikallerden zarar görebilir. Egzersiz, kimsenin kaçınmaması gereken harika bir araçtır, ancak bunu kendi yararınıza nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz ve aşırı yapmamalısınız.

Bazı erkekler, egzersizin faydaları ile aşırı egzersiz yapmanın getirebileceği olumsuz yönleri dengeleme sorunu yaşar. Bir doktor veya sağlık mesleği mensubu, egzersiz yaparak en iyi sağlık yararlarının elde edilmesi için iyi bir plan önerme konusunda yardımcı olabilir.

Bakınız: Erkeklerde Kısırlık Hakkında Kısaca

Sonuç olarak:

Genel olarak, egzersiz erkek doğurganlığını büyük ölçüde artırabilir veya yanlış yapılırsa ona zarar verebilir. Doğru dengeyi bulmak, doğurganlık ve sağlık açısından en mantıklı olanıdır. Harekete geçmek, bir erkeğin baba olmasına yardım etmek için tek gereken şey olabilir – bu yüzden bugün orta düzeyde egzersiz yapmaya başlayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.