Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Sağılmış anne sütünün saklanması ve bebeğe verilmesi nasıl olur? Anne sütü sağıldıktan sonra ne kadar süre dışarıda kalır? Anne sütü biberonla dolapta ne kadar saklanır? Anne sütü biberonda saklanır mı? Sağılan anne sütü nasıl muhafaza edilir? Anne sütü cam kapta saklanır mı?

Anne Sütü Saklama

Anne sütünün sağlıklı koşullarda saklanması bebeğin gelişimi için son derece önemlidir. Özellikle çalışan anneler, sütünü pompa yardımıyla sağıp, kendileri evde yokken de bebeklerinin doğal anne sütünden mahrum kalmamaları adına, anne sütü saklama yöntemlerine başvurmaktadırlar.

Anne sütünün saklanma süresi, saklanacak ortamın ısısına bağlı olmakla birlikte, konulduğu kabın da korunaklı olması, sütün bozulmadan saklanabilme süresini uzatmaktadır.

Anne sütü nasıl saklanmalıdır?

Anne sütünün uzun süre saklanması planlanıyorsa; derin dondurucuda, birkaç gün için korunmak isteniyorsa buzdolabında 4 °C sıcaklıkta muhafaza edilebilir. Saklanacak sütün konulduğu kap; hiçbir şekilde hava almayacak cam ve sert plastik malzemelerden üretilmiş olmalıdır.

Sütü derin dondurucuda muhafaza edecekseniz, donduğunda çatlayıp kırılmayacak özellikte kaplar tercih etmelisiniz. Bazı tek kullanımlık plastik kaplar ya da ince cam kavanozlar; kırılıp ya da çatlayıp, sütün bozulmasına sebep olabilmektedir. Belirtilen koşullar premature ve hasta bebeklerde farklılık gösterebilmektedir.

Anne sütü saklama süreleri:

19 ila 20°C oda sıcaklığında: 3 saat.

4°C ayarında buzdolabında: 3 gün.

Derin dondurucuda: 3 ay süreyle bozulmadan saklanabilmektedir.

Dondurulmuş anne sütü neden kokar?

Anne sütü yoğun olarak Lipaz Enzimi içeriyorsa, donmuş sütteki yağ bu enzim tarafından parçalanmaktadır. Donan ve buzdolabında soğutulmuş sütteki kokuya sebep olan lipaz enziminin seviyesidir. Bu koku sütün bozulduğu anlamına gelmez ve bebek için sağlıksız bir durum oluşturmaz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir