Sabah Hastalığı Daha Sağlıklı Bir Bebek Anlamına Gelebilir Mi?

sabah bulantısına öneriler

Hamile bir kadın olarak daha önce sabah bulantısı yaşadıysanız, tamamen bitkin bir süreç olabilir. Ancak yakın zamanda yapılan bir araştırma, sabah bulantısının daha az doğum kusuru ve daha yüksek IQ’ları olan daha sağlıklı bebekler anlamına gelebileceğini göstermiştir. Bu, sabah rahatsızlığınız yoksa bebeğinizin sağlıklı olmayacağı anlamına gelmez.

Kanada’daki Toronto Üniversitesi ve Hasta Çocuklar Hastanesi’nden araştırmacılar, 850.000 kadına yönelik 10 farklı çalışmayı kapsamlı bir şekilde gözden geçirdiler. Araştırmalarında, hamilelik sırasında aşırı mide bulantısı ve kusması olan kadınların daha az düşük yaptığını ve daha sağlıklı bebekler doğurduğunu keşfettiler. Bu çalışma Journal of Reproductive Toxicology’nin Ağustos 2014 sayısında yayınlandı.

Çalışmanın yazarı Dr. Gideon Koren, “hamilelikte orta ila şiddetli bulantı ve kusması olan kadınlar genellikle sağlıkları ve yaşam kaliteleri üzerinde büyük olumsuz etkiler yaşarlar” diyor. Ayrıca, şiddetli sabah bulantısı olan bazı kadınların, kendilerini ne kadar kötü hissettikleri için hamileliği sonlandırmayı bile düşündüklerini söylüyor. Bu, şiddetli hastalık nedeniyle kendini kötü hisseden birini cesaretlendirmeye yardımcı olacak harika bir çalışmadır.

Bulguların bazıları, sabah bulantısı semptomları yaşamayan kadınların %9.5’inin erken doğum yaptığı sonucuna varmıştır. Mide bulantısı ve kusma yaşayan kadınlar %6.4’e düştü. Bu araştırma ayrıca, şiddetli sabah rahatsızlığı olan 35 yaş ve üstü kadınların, hastalığı yaşamayanlara göre düşük yapma olasılığının daha düşük olduğunu buldu.

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, sabah hastalığının, plasenta tarafından salınan ve insan koryonik gonadotropini adı verilen hızla yükselen bir hormonun neden olduğuna inanılıyor. Tüm hamile kadınların %85’i sabah bulantısı yaşıyor.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir