Regl Gecikmesi Öncesi Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamile kalmaya istekli olduğunuzda, yumurtlamanızı yakından izleyebilir ve buna göre gebe kalabilirsiniz. Ve, adet gecikmesi olana kadar beklemek yerine sonucu mümkün olan en kısa sürede bilmek isteyebilirsiniz. Fakat adet gecikmesi olmadan önce bile hamile olup olmadığımı anlayabilir miyim?

Regl gecikmesi, hamileliğin ilk büyük belirtisi olabilir. Ancak sadece hamilelik testi, kan testi veya ultrason taraması hamileliğinizi doğrulayabilir. Adet tarihinin gecikmesinden önce bile bazı değişiklikler olmaya başlasa da, bunlar doğru değildir ve gebeliği mutlaka doğrulamayabilir.

Bu yazıda, hamilelik semptomlarının regl semptomlarından ayırmayı, regl gecikmesi önce olası gebelik semptomlarından nasıl değiştiğini ve hamileliği onaylamak için bunlara güvenip güvenemeyeceğinizi anlatıyoruz

Regl Belirtileri Ve Hamilelik Belirtileri Arasındaki Fark

PMS (adet öncesi sendromu) ve hamilelik belirtileri oldukça benzerdir. Ancak bazıları (bazal vücut ısısı, koyulaşan areolalar, bulantı, gıda aşermeleri gibi) hamilelikte daha belirgin ve şiddetli hale gelebilir. Hamilelik testi yapmak, bunların gebe kalma belirtileri veya PMS’nin etkileri olup olmadığını anlamanın en iyi yolu olabilir.

Adet Gecikmesinde Önce Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Regl tarihinin geçmesi hamileliğin belirgin bir işareti olsa da, regl gecikmesinden önce yaşadığınız diğer bedensel belirtiler olabilir. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

1. İmplantasyon kanaması ve kramp

Verimli döneminizde korunmasız ilişkiye girdiyseniz, hamile kalma şansınız vardır. İmplantasyon, döllenmiş yumurta uterusun astarına yapıştığında gerçekleşir. Böyle bir durumda, adet döneminiz boyunca implantasyon kanaması yaşayabilirsiniz.

İmplantasyon kanaması hafiftir ve külotunuzda veya vajinanızı silerken sadece birkaç damla kan görebilirsiniz. Bu nedenle, fark edebilir veya fark etmeyebilirsiniz.

2. Bazal vücut sıcaklığı

Bazal vücut ısısı yumurtlamanın bir göstergesi olarak kabul edilir. Yumurtlamadan bir hafta kadar önce, bazal vücut sıcaklığınız yaklaşık yumurtlama öncesi durumdaki ortalama olan 36-36,5 derece civarı olabilir.

Yumurtlamadan bir ila iki gün sonra, baza vücut sıcaklığı genellikle bir miktar artar ve adet süreniz bittikten sonra azalır. Çoğu kadın hamilelik sırasında daha sıcak hissetme eğilimindedir, ancak bunun yüksek bazal vücut sıcaklığından kaynaklandığına dair kanıt yoktur.

Bazal vücut ısısındaki değişiklikler hafiftir ve ölçülmesi kolay değildir. Ayrıca, ay boyunca izlemeniz gerekir. Bu da yumurtlama veya hamileliğin daha az pratik bir belirtisi yapar.

3. Ağrıyan, hassas ve ağır göğüsler

Gebe kaldığınızda, vücuttaki hormonal değişiklikler, göğsün etrafındaki damarların göründüğü, areolanın kararması ve göğüslerin karıncalanmasına neden olan hassas veya şişmiş göğüsler ile sonuçlanabilir. Bu değişiklikler, gebe kaldıktan bir ila iki hafta sonra ortaya çıkabilir.

Bakınız: Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Bu belirtiler PMS’nin belirtilerine benzeyebilir, ancak hamileyseniz şiddetli olabilir. Adet döneminiz geç olursa ve diğer belirtilerle birlikte meme değişiklikleri fark ederseniz, emin olmak için bir gebelik testi yapın.

4. Yorgunluk

Nedensiz yorgunluk, gebeliğin erken bir belirtisi de olabilir. Progesteron hormonu seviyelerinde bir artış sizi her zaman yorgun ve uykulu yapabilir. Ek olarak, vücut fetüsünüzün büyümesini desteklemek için daha fazla kan üretmeye başladığında, özellikle beslenmenizde yeterli mineral, vitamin, demir ve sıvı almazsanız, yorgun hissedebilirsiniz.

Bakınız: Gebelikte Yorgunluk Nedenleri

Eğer gebe kalmayı planlıyorsanız, doktorunuzla konuşun ve doğum öncesi vitaminleri alın, kafein ve ilgili ürünlerden kaçının ve yorgunlukla savaşmak için iyi uyuyun. Yorgunluğun anemi, hipotiroidizm vb. gibi diğer sağlık sorunlarından da kaynaklanabileceğini ve gebeliğin tek göstergesi olmayabileceğini unutmayın.

5. Bulantı

Bulantı veya sabah bulantısı, erken aşamalarda fark edebileceğiniz klasik bir hamilelik belirtisidir. Regl gecikmesinin ilk haftalarında, hamileliğiniz onaylanmadan önce bile belirgin hale gelebilir. Baş dönmesi, güçsüzlük ve bazen kusma gibi hissedebilirsiniz.

Bakınız: Hamilelikte Sabah Bulantıları Nasıl Geçer?

Günün herhangi bir saatinde bulantı hissedebilirsiniz, ancak sabahları daha kötü olabilir. Bu yüzden sabah bulantısı olarak adlandırılır. Kadınların yaklaşık %50 ila %80’i sabah bulantısı geçirir, ancak şiddeti değişebilir. İlk hamileliğinizde durum daha kötü olabilir.

Bu semptom, gebe kaldıktan sonra iki ila sekiz hafta arasında herhangi bir zamanda başlayabilir.

6. Şişkinlik ve gerginlik hissi

Karnınızın çıkıntılı olduğunu ve pantolonunuzun sıkı geldiğini hissedebilirsiniz. Midede ağır veya şişkinlik hissi, regl gününün geçmesinden önce hamileliğin yaygın bir belirtisidir.

Bakınız: Hamilelikte Şişkinlik ve Gaz Neden Olur?

Sindiriminizi geciktiren progesteron hormonu nedeniyle şişkinliği gaz ve geğirme takip edebilir. Ancak, şişkinlik diğer hazımsızlık sorunları nedeniyle de olabilir.

7. Gıda isteksizlikleri

Bir zamanlar sevdiğiniz yiyeceklerden hoşlanmamaya başlayabilir ve hatta onlardan kaçınabilirsiniz, kokuları veya lezzetleri midenizi bulandırabilir. Bulantı ve kusma olduğunda iştahsızlık hamileliğin erken döneminde yaygın olabilir. Bazıları iştahlarını ikinci veya üçüncü trimesterde geri gelebilir, ancak diğerleri hamilelik sırasında bununla başa çıkmak zorunda kalabilir.

Gıda isteksizliği için önerilen neden progesteron düzeylerinde bir artış olsa da, teoriyi destekleyen önemli bir kanıt yoktur.

8. Baş dönmesi

Baş dönmesi ve sersemlik, kan damarları ve basınç hamileliğin erken döneminde genişlediğinde kan hacmindeki ve basıncındaki değişiklik nedeniyle hamileliğin erken döneminde de ortaya çıkabilir.

9. Ruh hali değişimleri

Huysuz hissediyor musunuz? Gebe kaldıktan sonra hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir. Hormon seviyelerindeki değişiklikler beynin nörotransmitterlerini etkileyebilir. Bu da ağlama krizlerinden ani öfke patlamasına kadar duyguların artmasına neden olur.

Bakınız: Hamilelikte Ruh Hali Değişikliği İle Nasıl Başa Çıkılır?

Bununla birlikte, kadınların regl dönemlerinden önce ruh hali değişimleri olduğu için ruh hali değişimlerini hamilelikle ilişkilendirmek zordur.

10. Kabızlık

Progesteron seviyelerindeki artış sindirim sisteminizi etkileyebilir. Hormonlar yiyeceğin sindirim sisteminden yavaşça geçmesine neden olduğu için bağırsak hareketleriniz zorlaşabilir. Adet döneminizden önce kabızlık gelişirse ve fertil dönemde korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz, evde hamilelik testi yaptırmanız gerekebilir.

11. Baş ağrısı ve sırt ağrısı

Düşük kan şekeri seviyeleri, beyin hücreleri daha düşük şeker kaynağı seviyeleri ile başa çıkmaya çalıştığından baş ağrısına neden olabilir. Sık sık baş ağrınız varsa, östrojen ve progesteron gibi kadın cinsiyet hormonlarının rahmi bebek için hazırladığı anlamına gelebilir.

Bağlarınız gevşediğinde ve vücudunuz bebeğin ağırlığını taşımaya hazırlanırken bel ağrısıyla da karşılaşabilirsiniz. İmplantasyon krampları, şişkinlik ve kabızlık da erken hamilelik sırasında sırt ağrısına neden olabilir. Uyku pozisyonlarınız da sırt ağrınızın bir nedeni olabilir.

Ağrı dayanılmazsa, doğru tanı için doktora gidin. Reçetesiz ağrı kesiciler kullanmaktan kaçının. Çünkü hamileyseniz kendi kendine ilaçlama zararlı olabilir.

12. Salya akması

Salya akması yaygın bir semptom değildir, ancak bazı kadınlar bulantı veya kusma yaşıyorlarsa aşırı tükürük üretimi (‘Ptyalizm gravidarum’ olarak adlandırılır) üretebilirler.

Bakınız: Hamilelikte Aşırı Tükürük Faydalı Mı?

Birkaç vaka çalışması, gebelerin ilk üç ayında hamile kadınlarda aşırı tükürük salgıladığını bildirmiştir. Bununla birlikte, bunun erken gebelik belirtisi olup olmadığına karar vermek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

13. Susuzluk

Kadınlar ayrıca, kan hacmindeki artış veya aşırı idrara çıkma nedeniyle hamileliğin erken evrelerinde aşırı susama hissi olabilir. Daha fazla su içebilirsiniz ve bu sık sık idrara çıkmaya neden olabilir, bu da tekrar susuz hissetmenizi sağlayabilir!

14. Sık idrara çıkma dürtüsü

İşeme isteğinin artması, ilk birkaç hafta içinde yaşayabileceğiniz tipik bir hamilelik belirtisidir. Bu, gebe kaldıktan sonra ortaya çıkan birçok hormonal değişiklik nedeniyle kanın aşırı üretiminden kaynaklanabilir. Böbrekler daha fazla kanı filtrelemek, mesaneyi doldurmak ve sık sık idrara çıkmak için çalışır.

15. Nefes darlığı

Vücudunuz büyüyen fetusla paylaşmak için daha fazla oksijen ve kan gerektirdiğinden, hamileliğin ilk birkaç haftasında nefes darlığı çekmeye başlayabilirsiniz. Bebek büyüdükçe hamilelik boyunca devam edebilir, oksijen ve besin maddesi ihtiyacı artar.

Bir egzersiz rutinine sahip olmak, uygun bir pozisyonda oturmak, yavaş derin nefesler almak, bol kıyafetler giymek vb. nefesinizi düzenlemenize yardımcı olabilir.

Bu hamilelik belirtilerinden bazıları PMS’dekine (regl öncesi sendrom)benzer ve çoğu kadın tarafından göz ardı edilebilir. Ayrıca, birkaçı diğer tıbbi durumlara bağlı olabilir ve bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Bu Belirtiler Gebeliği Doğrulamak İçin Yeterince Güvenilir Mi?

Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler, hamileliği doğrulayan kesin işaretler değil, sadece olası göstergelerdir. Bu nedenle, bu semptomlardan bir veya daha fazlasıyla karşılaşsanız bile, her zaman hamile olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Bunlar sadece olası bir hamileliğin göstergeleridir. Hamilelik testi pozitif bir sonuç gösterdiğinde hamileliğiniz doğrulanabilir.

Regl Gecikmesinde Önce Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri, adetiniz sona ermeden yaklaşık bir buçuk hafta önce veya yumurtlamadan 12 ila 15 gün sonra (veya yumurtlama süresi civarında olduğu gibi) sonra başlayabilir. Bununla birlikte, semptomların başlangıcı bir kadından diğerine farklılık gösterir. Bazı kadınlar gebe kaldıktan sonraki bir hafta içinde mide bulantısı, hassas göğüsler, yorgunluk, uyku hali ve şişkinlik gibi semptomlar yaşarlar.

Artan idrara çıkma sıklığı gibi belirtiler genellikle adetinizin geciktiği zaman diliminde ortaya çıkar. Vajinal akıntı, areoladaki değişiklikler ve yüksek vücut ısısı gibi semptomlar sonunda ortaya çıkar ve sadece yakın muayenede tespit edilebilir.

Bakınız: Evde Gebelik Testini Ne Zaman Yapmalı?

Adet Gecikmesinin Diğer Sebepleri Neler Olabilir?

Adetiniz hamilelik dışında birçok nedenden dolayı gecikebilir. Hormonal değişiklikler, aşırı kilo alımı veya kilo kaybı, yeme bozuklukları (anoreksiya veya bulimia), stres, polikistik over sendromu, seyahat, tiroid, doğum kontrol hapları veya ilaç kullanımı olabilir.

Bu nedenle, adet döneminizi kaçırmanız ve hamile kalmanız mümkündür.

Kaynaklar:

  1. Pregnancy: Signs, Symptoms and Health; Regis University
  2. Vaginal bleeding in pregnancy; NHS
  3. Signs of Pregnancy/The Pregnancy Test; University of Rochester Medical Center (2019)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir