PUPPP Hastalığı İçin Doğal Çözümler ve Önlemler

Bitkisel ilaçlar, evde bakım ile birlikte, PUPPP kaşıntı ve döküntüleri hafifletmeye yardımcı olabilir.

1. Çizmeyin

PUPPP’nin can sıkıcı semptomlarından biri kaşıntıdır, ancak tırnaklarda mevcut olabilecek ek mikroplara maruz kalabileceğinden kaşıntıdan, sürtünmeden ve döküntüden dokunmaktan kaçınmanız gerekir. Ek bir enfeksiyon riski de oluşturabilir.

2. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi kaşıntıyı hafifletebilir, cildi nemlendirebilir ve rahatlatabilir.

3. Soğuk Kompres

Döküntülere 15-20 dakika boyunca bir buz torbası uygulamak da PUPP semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

4. Nane Yağı

Nane yağındaki mentol kaşıntıyı azaltmaya ve iltihaplı bölgeyi soğutmaya yardımcı olabilir. Yağı seyreltebilir veya doğrudan kızarıklıklara uygulayabilirsiniz.

5. Karanfil Yağı

Kaşıntıyı azaltmak ve iltihaplı cilt alanını yatıştırmak için iki hafta boyunca karanfil yağı uygulamayı da düşünebilirsiniz.

6. Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı, anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve PUPPP’ye bağlı kaşıntıyı hafifletmede yardımcı olabilir.

7. Karahindiba Kökü Veya Isırgan Yaprağı Çayı

Karahindiba çayı, PUPPP semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek detoksifikasyon ve karaciğer destekleyici özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında karahindiba çayının güvenliği belirlenmemiştir, bu nedenle bu ilacı denemeden önce daima doktorunuza danışın.

8. Antienflamatuar Otlar

Calendula ve papatyaların PUPPP döküntülerinin iltihaplanmasını ve kaşıntısını azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.

Aloe vera veya diğer hafif losyonlarla birleştirilebilir ve döküntüye günde üç kez uygulanabilir.

9. Zeytinyağı

Duş aldıktan sonra cildinizi kurutmayın. Bunun yerine, ıslak cildinize zeytinyağı sürün ve temiz bir havlu ile kurulayın. Kaşıntıyı hafifletebilir ve cildi nemlendirebilir.

10. Diğer Topikal Çözümler

Yatıştırıcı etkileri olduğu söylenen hindistancevizi yağı veya aloe vera jeli kullanmayı da düşünebilirsiniz.

11. Rahat Giysiler Giyin

PUPPP döküntüsünden muzdaripseniz bol ve yumuşak pamuklu giysiler giyin. Çünkü döküntüleri daha da kötüleştirmeyebilirler.

12. Sert Kimyasallardan Uzak Durun

Ağır parfüm ve sert kimyasal formülasyonlarla duş jellerinden uzak durun. PUPPP döküntüleri varken vücudunuza kimyasal bazlı deodorantlar ve duş spreyleri püskürtmeyin.

13. İyi Hijyen Uygulaması

Her gün banyo yapın ve sağlıklı dengeli beslenmeye devam edin. Nem kaşıntıyı tetikleyebileceğinden, terlemeyi önlemek için oda sıcaklığını düzenleyin.

14. Sebze Suları

Beslenmenize taze meyve ve sebzeler eklemenin yanı sıra, vücudu detokslamaya ve iltihabı yatıştırmaya yardımcı olabilecek bir bardak sebze suyuna da sahip olabilirsiniz.

Hamilelikte PUPPP Döküntüleri Nasıl Önlenir?

Rahatsızlığın kesin nedeni bilinmediği için PUPPP hastalığını önlemek mümkün olmayabilir. Döküntü olasılığını azaltmak için sağlıklı seçimler yapın ve bunun geçici bir durum olduğunu unutmayın.

Birinci veya ikinci hamilelikleri sırasında PUPPP hastalığından etkilenen kadınlar, bunu sonraki hamileliklerde aynı durumu yaşamak zorunda olmayabilir. Bununla birlikte, daha hafif bir döküntü olma riski vardır.

Kaynaklar:

1.Sophia Giatrakou, et al.; Dermatological disorders unique to pregnancy; Research Gate
2.Silonie Sachdeva; The Dermatoses Of Pregnancy;; Indian Journal of Dermatology

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.