Progestojenler ve Erken Doğum Riski

Vanderbilt Üniversitesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum’da on yıllardır yapılan bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı ve hamile kadınların erken doğum yapmaktan kaçınmalarına yardımcı olmak için progestojen tedavisinin etkileri hakkında bazı değerli ve büyüleyici bilgiler sağlıyor.

Progestojenler Nedir?

Progesteron tüm kadınların ürettiği bir hormondur, ancak hamilelikte bu üretim büyük ölçüde artar. “Progestojenler” terimi, progesteronun ait olduğu hormon grubunu ifade eder. Bu hormonlar hamileliğin düzenlenmesinden sorumludur, dolayısıyla adı, esasen “gebelik” anlamına gelir.

Progestojenlerin hizmet ettiği tek amaç bu değildir, ancak en belirgin olanıdır ve Vanderbilt çalışmasıyla en alakalı olanıdır.

Hem Doğal Hem De Sentetik Progestojenler Analiz Edildi!

1966’dan 2011’e kadar yapılan toplam 34 çalışma, yeni Vanderbilt araştırmasının temelini oluşturdu. Baş yazar Frances E. Likis, DrPH, NP, CNM ve ekibi, bu büyük miktardaki veriyi derleyip analiz ederek, progestojen tedavisinin, halihazırda önceki hamilelikte erken doğum yaşamış anne adaylarına verildiğinde erken doğumu önlemeye yardımcı olabileceğini doğruladı.

Bu araştırma henüz başka alanlardaki yeni tedavileri veya progestojen kullanımının diğer yönlerini bilgilendirmek için kullanılacak kadar somut değildir. Likis’in sözleriyle, “Farmasötik etkiler iyi anlaşılmadı.”

Çoklu Gebelikte Etkili Değil Mi?

Bu yeni araştırmanın belki de en ilginç bulgularından biri, hamilelik döneminde progestojenlerin yararlı etkilerinin katları için geçerli olmadığı, yani ikizlere, üçüzlere ve çoğul gebeliğe sahip olan annelerin, sadece tek çocuğa hamile olan annelerin koruyucu faydalarından yararlanamadığıdır. Bunun nedenleri belirsizliğini koruyor.

Daha Fazla Araştırma Gerekiyor!

Likis – çok önemli bir nokta – bu araştırmanın fetüsün kendisi üzerindeki uzun vadeli etkileri değil, sadece erken doğumun önlenmesine ilişkin veriler sunduğuna dikkat çekiyor. Bunu gelecekteki araştırmalar için büyük bir fırsat (ve gereklilik) alanı olarak görüyor ve “Progestojen tedavisiyle ilgili komplikasyonların neler olabileceğini bulmak için daha geniş bir çalışma yapılması gerekiyor” diyor.

Erken doğumu önlemek progestojenler için tek terapötik kullanım değildir. Bu nedenle Likis bu alanda yapılacak çok daha fazla araştırma olduğu konusunda kesinlikle haklıdır. İzlemeye değer bir alan.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir