Preterm (Prematüre) Doğum Nedir? Neden Olur?

Biliyor musunuz? Dünyada her yıl yaklaşık 15 milyon bebek erken doğar. Bu, her 10 bebekten 1‘inden fazlasına gelir. Sadece bu değil. Erken doğum, bebek ölümlerinin baskın nedenidir.

Bu tür endişe verici istatistikler, her hamile kadının problemin farkında olmasını zorunlu kılar. Böylece gerektiğinde zamanında tıbbi müdahale arayabilir. Bu nedenle, bu yazımızda erken doğumun nedenlerini, risk faktörlerini, mevcut tedavi seçeneklerini ve alabileceğiniz önleyici tedbirleri açıklıyoruz.

Bakınız: Erken Doğum Tanısı

Preterm Doğum Nedir?

Preterm doğum, aynı zamanda “erken doğum” olarak da halk arasında bilinir. Erken doğum, düzenli kasılmalar 37. gebelik haftasından önce başladığında ve ardından servikal dilatasyonda ortaya çıkar. Ne zaman gerçekleştiğine göre kategorilere ayrılabilir:

  • 28 haftadan az – son derece preterm
  • 28 ila 32 hafta – çok erken
  • 32-37 hafta – geç preterm

Bebeğin doğumu 20. hafta ve 37. haftalar arasında gerçekleşirse, o zaman erken doğum olarak adlandırılır. Söylemeye gerek yok, doğum ne kadar erken olursa, o kadar sorunludur.

Bakınız: Prematüre Bebeklerde Komplikasyonlar

Erken Doğumun Nedenleri Nelerdir?

Burada erken doğumun bilinen nedenleri görelim:

Spontan preterm doğum: Gebeliğin 37. haftasından önce gerçekleşen plansız bir doğumdur. Bu tür erken doğumun gerçek nedenleri bilinmemekle birlikte, bir enfeksiyon veya iltihaplanma bunu tetikleyebilir.

Tıbbi olarak belirtilen preterm doğum: Preeklampsi gibi tıbbi bir durum olması durumunda, doktor doğum eylemini uyararak preterm doğum önermektedir.

Bununla birlikte, ciddi bir tıbbi sorun yoksa, doktor bebeği mümkün olduğunca uzun süre rahim içinde tutmak için ek müdahaleler kullanabilir. Bu gibi durumlarda, annenin ve bebeğin sağlığı yakından izlenir.

Bakınız: Erken Doğumun Belirtileri

Hamileliği uzun süre tutmak mümkün değilse, doktor fetüsün akciğerlerini olgunlaştırmak için steroid vermeyi düşünebilir.

Tıbbi olarak endike olmayan (seçmeli) erken doğum: Tıbbi acil durum olmasa bile, indüklenen doğum eylemi veya sezaryendir. Bu tür erken doğum genellikle önerilmez. Çalışmalar, 37 ve 38. haftalarda doğum eylemi sağlayarak doğmuş bebeklerin çoğunun 39. hafta veya daha sonra doğum yapmış olanlara kıyasla sağlık sonuçlarının kötü olduğunu göstermiştir.

Erken doğum her zaman olabilir ve buna hazırlıklı olmayabilirsiniz. Ancak risk altında olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir