Prematüre Doğumun Nedenleri Nelerdir?

Bebek mi bekliyorsunuz? Anne adayları hamilelik haberini aldıkları ilk günden itibaren sağlıklı bir doğum yaparak bebeklerini dünyaya getirmek isterler. Ancak bazı durumlarda bebek veya anne adayı için sağlık riskleri oluşabilir ve doğum beklenen süreden çok daha önce gerçekleşebilir.

Doğum uzmanı, anne veya bebeğin hayatını riske eden bir faktör gördüğünde erken doğuma almak zorunda kalabilir. Erken doğum genellikle gebelik 37.haftasına ulaşmadan önce meydana gelir ve 9 aydan önce doğan bebeğe de “prematüre bebek” denir.

Eğer bebeğiniz gebeliğin 37. haftasını tamamlanmadan önce doğarsa prematüre bebek olarak kabul edilecektir.

  • Gebeliğin 28.haftasından önce doğan bebekler genellikle 1 kilogramın altında bir ağırlığa sahip olurlar ve ileri derecede prematüre olarak adlandırılırlar.
  • Gebeliğin 28. İla 32.haftası aralığında doğan bir bebek genellikle 1 ila 1 buçuk kilo ağırlığında olur ve orta derecede prematüre olarak kabul edilir.
  • Gebeliğin 33. İla 37.haftası aralığında doğan bebekler 1 buçuk ile 2 buçuk kilo ağırlığında olurlar ve az derecede prematüre bebek olarak adlandırılırlar.

Erken doğum bugünlerde yaygın olarak görülmektedir. Erken doğumu önlemek için anne adaylarının bazı risk faktörlerinin farkında olması önemlidir ve aynı zamanda gebelik boyunca da bazı önlemler almaları hekimleri tarafından önerilir.

Erken Doğum Nedenleri

Erken doğum ile ilişkili birçok risk faktörü bulunmaktadır. Yazımızın devamında erken doğumda en sık karşılaşılan risk faktörlerini ve erken doğum nedenlerinden bazılarını bulabilirsiniz.

Kronik Enfeksiyonlar:

Gebe bayanları etkileyen kronik enfeksiyonlar erken doğuma yol açabilir. Bakteri gelişimi iç zarları daha zayıf hale getirebilir ve aynı zamanda da membran rüptürü olan amniyotik keseyi etkileyebilir.

Prematüre bir bebek dünyaya getiren annelerde sık görülen bakteri kaynaklı enfeksiyonlardan biri, bakteriyel vajinozistir. Bu enfeksiyon ile ilişkili belirtiler şöyledir:

  • İdrar yaparken yanma hissi,
  • Renkli vajinal akıntı (çoğunlukla beyaz ya da gri),
  • Genital bölge derisinde meydana gelen tahriş,
  • Bel soğukluğu ve diğer enfeksiyonlar erken doğuma neden olabilir.

İkinci Gebelik:

Zaten prematüre bir bebek dünyaya getiren anneler, sonraki doğumlarında erken doğum riski altında kabul edilirler. Bir diğer erken doğumu önlemek için doktor tarafından yatak istirahatı önerilir. Gereken durumlarda ilaç ve benzeri önleyici tedaviler de tavsiye edilebilir. Erken doğum yapan bayanların ikinci hamileliği planlamadan önce doktorlarına danışmalarını öneriyoruz.

Sağlık Sorunları:

Hamilelik sırasında gelişebilen gestasyonel diyabet, yüksek tansiyon, preeklampsi, kan pıhtılaşması, kalp sorunları veya lupus hastalığı gibi sağlık sorunları erken doğuma neden olabilir. Çoğunlukla, doktorlar, anne veya bebeğin herhangi bir sağlık komplikasyonu eğiliminde olduğunu fark ettiğinde sezaryen doğuma alırlar.

Hareketsiz Yaşam Tarzı:

Sağlıksız bir yaşam tarzı olan ve vücut ağırlığı düşük anne adayları, hamilelikte de doğum öncesi bakımı göz ardı ederlerse veya yeterli beslenmezlerse erken doğum riskleri artabilir. Ayrıca sigara, alkol gibi alışkanlıklar, stres, depresyon, anksiyete bozuklukları da erken doğuma neden olabilir.

Tüp Bebek Yöntemi:

Hamile kalma yöntemlerinden biri olarak kabul gören tüp bebek yöntemi ile gebe kalan bayanlar bazen rahimlerinde ikiz, üçüz ya da daha fazla bebek taşıyor olabilirler. Birden fazla fetüs, erken doğuma neden olur ve hekimler rahimdeki bebekleri kurtarmak için genellikle erken indüksiyon (suni sancı) ile doğum tavsiye ederler.

İki Gebelik Arasında Kısa Aralıklar Olması:

İlk bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra, ilk 6 ila 9 aylık süre içerisinde ikinci bebeğinize hamile kalırsanız, erken doğum da risk faktörleri arasında gösterilir.  Düşük doğum ağırlığı ve erken doğum gibi çeşitli riskleri önlemek için doğum yapan bayanların yeniden hamile kalmaları için 11 aya kadar beklemeleri önerilir.

Çoğu zaman, erken doğum görünürde herhangi bir neden olmadan ortaya çıkar. Nedeni ne olursa olsun, Çoğu prematüre bebekte bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Prematüre bebek dünyaya getiren annelerin her türlü riske karşı aşırı dikkat etmeleri gerekir. Ancak, erken doğum komplikasyonları çocuk büyüdükten sonra bile uzun yıllar sürecek eğilimli olabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir