Postpartum Depresyon (PPD): Doğum Yapmanın Duygusal Etkileriyle Başa Çıkmak

Postnatal depresyon (PND) olarak da bilinen postpartum depresyon (PPD), hamileliği takiben bazı kadınlarda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. PPD tipik olarak doğumdan 4 ila 6 hafta sonra gelişir, ancak bazen semptomların ortaya çıkması aylar alabilir.

Çoğunlukla kadınlarla sınırlı olsa da, bazı erkekler (aslında yaklaşık %10’u) Postnatal depresyon yaşamaktadır. Bu tür depresyonların belirtileri şunları içerir:

Bazı uzmanlar stres, aile desteği eksikliği, uykusuzluk veya zihinsel sağlık sorunları öyküsü gibi risk faktörlerini tanımlasa da, doğum sonrası depresyona neyin neden olduğu konusunda kimse tam olarak emin değil. Hormonal değişiklikler de hamileliği takiben depresyon riski oluşturabilir.

PND / PPD, destek grupları, danışmanlık ve ilaç yoluyla tamamen tedavi edilebilir.

Anlamak önemlidir, doğum sonrası depresyon klinik bir hastalıktır ve bir karakter kusurunun göstergesi değildir. Çocuğunuzu sevmediğiniz anlamına gelmez.

Doğum sonrası depresyon konusunda daha fazla farkındalığa rağmen, birçok kadın herhangi bir yardım almaktan vazgeçiyor. 4Children tarafından yapılan bir ankete göre, İngiltere’de PPD’li annelerin yarısından fazlası sorunları için profesyonel tıbbi yardım almıyor.

Doğum sonrası depresyonu tedavi etmek, çeşitli faktörlerin kombinasyonu ile yapılabilir. Benzer deneyimler yaşamış annelerden oluşan destek gruplarının, PPD’nin hafif formlarının tedavisinde etkili bir yol olduğu kanıtlanmıştır. Bire bir bilişsel terapi, antidepresan reçeteli ilaçlarla birlikte başka bir yoldur.

Daha ciddi vakalarda, diğer tüm tedavi seçenekleri tükendiyse elektrokonvülsif tedavi kullanılabilir. Doktorlar, belirli bir PPD vakasının yeterince kötü olduğunu düşünürlerse, annenin kendisine veya çocuğuna zarar verebileceğini düşünürlerse, hastayı bir psikiyatri hastanesine yatırılmaya zorlayabilirler.

Birkaç önleyici adım atmak, doğum sonrası depresyona karşı en iyi savunmanızdır. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmenin PPD riskini azalttığı gösterilmiştir. Duygularınız konusunda arkadaşlarınız, aileniz ve doktorunuzla konuşun. Düşüncelerinizi tartışmaktan korkmayın.

Bunalmış hissetme riskinizi azaltmak için listedeki görevleri düzenleyin. Her gece iyi uyumaya çalışın ve kan şekerinizin çok düşmemesi için sık sık yemek yiyin.

Doğum sonrası depresyon belirtileri ve bunun tedavi yolları hakkında daha fazla bilgi için Medical News Today’in bu makalesine bakın.

Her yıl milyonlarca kadın doğum sonrası depresyondan muzdarip. Buna sahip olmanın kötü bir insan olduğunuz anlamına gelmediğini anlayın. İyi bir tedavi, bakım ve duygularınız hakkında konuşarak, bundan iyi bir şekilde çıkacaksınız.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir