Polikistik Over Sendromu (PCOS): Nedenleri, Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Polikistik over sendromu ne demek? Polikistik over sendromu neden olur? Polikistik over sendromu kendiliğinden geçer mi? Polikistik over sendromu olanlar nasıl beslenmeli? Polikistik over sendromuna ne iyi gelir? Polikistik over sendromu kimlerde görülür? Polikistik over tamamen yok olur mu? Polikistik over sendromu hamile kalabilir mi? Polikistik over adet gecikmesi ne kadar sürer? Yumurtalıkta polikistik kist nedir? Polikistik over sendromu yaşayanlar?

Polikistik Over Sendromu (PCOS) ve Hamilelik

Polikistik over sendromu (PCOS), doğurganlık çağındaki kadınlar arasında yaygın bir sağlık sorunudur. 11 yaşından küçük kızlarda  da görülebilir. Polikistik yumurtalıkların ardındaki kesin nedeni bulmak için araştırmalar halen devam etmektedir. Polikistik over sendromu tanısı konulsa bile hamile kalmanız mümkündür. Çünkü polikistik yumurtalıklar yaşam tarzı değişiklikleri yapılarak önlenebilir ve ilaçlarla tedavi edilebilir. Dolayısıyla PCOS’tan muzdarip olanlar için bir çözüm ve umut var.

Aklınızda dolaşan çok sayıda sorunuz olmalı ve aradığınız cevabı bulamayabilirsiniz. Aklınıza gelen ilk soru, polikistik over sendromunun gerçekte neden oluştuğudur.

Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

Polikistik over sendromu arkasında bazı genetik faktörler vardır. Annenizde polikistik over sendromu varsa, sizde de olma ihtimaliniz yüksektir. Polikistik over sendromu altında yatan faktör hormonal dengesizliktir. Polikistik over sendromu olan kadınlar, yumurtlama işlemi sırasında yumurtanın salınımına müdahale eden aşırı miktarda androjen veya insan erkek hormonu üretirler.

Bazı araştırmacılar, insülinin polikistik over sendromu bağlantılı olduğunu belirtiyor. İnsülin hormonu, şekeri, nişastaları ve diğer yiyecekleri vücudun depolaması için enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur. Vücut salgılanan insülin miktarını kullanamazsa veya aşırı insülin salgısı varsa kadın bedeni androjen üretmeye başlar. Yüksek androjen seviyeleri şunları tetikleyebilir:

 • Akne
 • Yüzde kıllanma
 • Kilo almak
 • Yumurtlama bozuklukları

Bununla birlikte, polikistik over sendromu arkasındaki kesin neden bilinmemektedir ve daha fazla çalışmanın, tedaviyi mümkün kılmak için bu alana biraz ışık tutması gerekmektedir.

PCOS Nedir?

Dr. New York City’deki Neway Fertility’nin tıbbi direktörü Jesse Hade, Fox News’e şunları söylüyor: “PCOS, kadınların düzenli olarak yumurtlamadığı bir endokrin bozukluktur. Genellikle yumurtalıklarda ultrasonda ortaya çıkan çok sayıda küçük folikül olması veya düzensiz dönemleri, yüksek erkeklik hormonu seviyeleri veya yüksek androjen seviyeleri ile birlikte karakterize edilir.”

Fazla kiloluysanız veya obezseniz, hamile kalmanız daha zor olabilir. Bunun nedeni, aşırı kilolu veya obez olmanın PCOS veya polikistik over sendromu gelişme riskini artırmasıdır. Bu, üreme sisteminizle ilişkili ve hamile kalmanızı zorlaştıran bir rahatsızlıktır.

Doktorlar PCOS’un kesin nedenleri konusunda hala emin olamasa da, yüksek insülin seviyelerine bağlı olarak geliştiğini ve bunun da yumurtalıklarınızın erkeklik hormonları olan normal miktarlardan daha fazla androjen üretmesine neden olduğunu biliyorlar.

Bakınız: Doğurganlığı Artıran En İyi 32 Gıda

PCOS Adet Döngüsünü ve Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Yumurtalık, folikül veya kist adı verilen sıvı dolu küçük keselerden oluşur. Yumurtalar geliştikçe foliküllerin içinde sıvı birikimi olur. Yumurta olgunlaştığında folikül kırılır ve yumurta salınır. Yumurta, fallop tüpüne gider ve daha sonra döllenmek için uterusa ulaşır. Bu normal yumurtlama sürecidir.

PCOS’lu kadınlarda üreme sistemi yumurtanın olgunlaşması için gerekli hormonları üretmez. Foliküller büyümeye başlar ve sıvı birikir ancak yumurtlama olmaz. Sonuç olarak yumurtalıklarda bazı foliküller kist olarak kalır. Yumurtlama gerçekleşmediğinden, progesteron hormonu üretilmediğinden ve progesteron olmadan adet döngüsü düzensiz hale gelir veya tamamen yok olur. Yumurtalıklar ayrıca normal yumurtlama dönemini bozan erkeklik hormonları veya androjenleri de üretir.

Bakınız: Yumurtlama Olmamasının Nedenleri

Menopoz ve Polikistik Over Sendromu

PCOS, vücuttaki diğer sistemleri etkiler. Menopoza yaklaştıkça hormonal değişiklikler ve yumurtalık fonksiyonu değişse de semptomlar devam eder. Yüz, göğüs, sırt ve karın bölgesinde aşırı kıllanma vardır. Saçların incelmesi ve erkek tipi kellik menopoz döneminde devam eder ve bazen daha da kötüleşir.

PCOS ayrıca diyabet, kalp krizi ve felç gibi diğer sağlık komplikasyonlarına da neden olabilir.

Polikistik Over Sendromu Riskini Ne Artırır?

Genlerinizde varsa PCOS’ları önlemek zordur. Polikistik over sendromundan aile geçmişiniz sorumluysa buna yardımcı olamazsınız. Buna ek olarak, şeker hastalığınız varsa, obezseniz ve düzensiz adet döngüsüne sahipseniz, PKOS riskiniz artar.

Polikistik Over Sendromu ile İlişkili Komplikasyonlar

Polikistik over sendromu doğru zamanda tedavi edilmezse aşağıdaki gibi komplikasyonlara neden olabilir:

 • Tip 2 diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • Kolesterol ve Lipid Anormallikleri. Trigliseritlerde ve düşük yüksek yoğunluklu lipoprotein veya HDL kolesterolde artış. Bu, kardiyovasküler soruna neden olur.
 • Bir kardiyovasküler hastalık belirteci olan C – reaktif proteinin d düzeylerinin yüksekliği
 • Kardiyovasküler sorunlara da neden olan metabolik sendrom
 • Alkolsüz Steatohepatit: Bu, aşırı yağ birikimine bağlı olarak karaciğerde meydana gelen akut bir enflamasyondur.
 • Uyku apnesi
 • Anormal uterin kanama
 • Rahim zarının kanserine endometriyal kanser denir. Bu, yüksek östrojen seviyelerine aşırı maruz kalmadan kaynaklanır.
 • Gestasyonel diyabet veya hamileliğin neden olduğu yüksek tansiyon
 • Ektopik Gebelik: Polikistik over sendromu olan kadınların ektopik gebelik ve diğer doğum komplikasyonları geliştirme riski vardır. Ektopik gebelik, embriyonun kendisini rahim yerine fallop tüpüne yerleştirmesiyle olur. Bu, fallop tüplerinin patlamasına ve ayrıca düşüklere neden olabilir. Ektopik gebelik hem anne hem de çocuk için tehlikelidir.

Polikistik Over Sendromu ve Gebelik

Sağlıklı bir kadının vücudu bir miktar erkeklik hormonu üretir. Ancak bu hormonların seviyeleri yükseldiğinde adet ve yumurtlama dahil normal üreme işlevlerine müdahale ederler. Sonuç olarak kadının hamile kalması zorlaşır.

Bununla birlikte, düzenli adet kanaması ve yumurtlama olması koşuluyla polikistik yumurtalıklardan hamile kalma şansı olduğunu söyledi.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri ve Semptomları

Birkaç PKOS belirtisi vardır ve belirtiler hafif veya şiddetli olabilir. İşaretlerden bazıları şu şekildedir:

 • Düzensiz adet kanaması veya kanama olmaması
 • Vajinadan şiddetli kanama

Normal şartlar altında, yumurtlamadan iki hafta sonra yumurtalıklar progesteron üretir. Daha sonra progesteron seviyeleri düşer ve uterus astarı dökülerek adet dönemlerine neden olur. Yumurtlamazsanız, hiperplazi olarak bilinen rahim duvarı kalınlaşır ve bunun sonucunda aşırı derecede ağır ve uzun süreli kanamalar yaşayabilirsiniz.

 • Yağlı cilt veya akne
 • Belli bölgelerde, özellikle kasık, koltuk altı ve boyun kıvrımlarında ciltte koyulaşma veya kalınlaşma
 • Uyluk, karın, göğüs ve yüzde aşırı kıllanma
 • Tip 2 diyabet
 • Obezite
 • Başınızın tepesinde saç seyrelmesi
 • Yüksek kolesterol seviyeleri
 • Kardiyovasküler problemler
 • Yumurtalıklarınızda ultrason sırasında görülebilecek çok sayıda kist

Polikistik Over Sendromu Tanısı Nasıl Olur?

Polikistik yumurtalıklarınızın olduğunu nasıl anlayacaksınız? Doğru bir polikistik over sendromu tanısı gereklidir ve ne kadar erken olursa o kadar iyidir. Teşhise dayanarak polikistik yumurtalıkların tedavisi gerçekleşir. PCOS tanısı konursa, bir çözüm olduğu için inancınızı kaybetmeyin.

Polikistik yumurtalık sendromunu tespit etme yöntemleri şunlardır:

Tıbbi geçmiş:

Doktor size adet döngünüzün düzenini ve vajinadan aşırı kanama, alt karın bölgesinde kramplar, akne ve saç dökülmesi veya saç incelmesi gibi semptomlardan herhangi biriyle karşılaşıp karşılaşmadığınızı soracaktır. Vücudunuzdaki değişiklikleri dikkatlice gözlemleyin ve tüm sorularınıza doğru cevaplar verin.

Muayene:

Doktorunuz kan basıncınızı, vücut kitle indeksinizi (VKİ) ve bel ölçünüzü ölçecektir. Ayrıca anormal kıllanma alanlarını da kontrol edecek.

Pelvik muayene:

Doktor, yumurtalıklarınızın az sayıda kistle şişip şişmediğini kontrol edecektir. Kist sayısında artış olup olmadığını kontrol edecek.

Kan Testi:

Doktor, kan testleri yoluyla androjen veya erkeklik hormonu ve kan şekeri seviyelerini kontrol edecektir.

Vajinal Ultrasonlar (Sonogram):

Bu test, pelvik bölgenin görüntülerini yakalamak için ses dalgaları kullanılarak yapılır. Bu görüntüler yumurtalıklarınızda herhangi bir kist olup olmadığını ve rahim duvarlarınızın kalınlaşıp kalınlaşmadığını tespit etmeye yardımcı olur. Düzenli adet döngüsü olmadığında rahim duvarları kalınlaşır, bu duruma endometriozis denir.

Hamile Kalmak İçin Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Gebe kalmak istiyorsanız, polikistik over sendromunu tedavi etmenin en iyi yolu kilo vermektir. Sağlıklı beslenmeli ve vücut kitle indeksinizi 18.5 ile 25 arasında tutmak için düzenli egzersiz yapmalısınız. PCOS nedeniyle Tip 2 diyabet teşhisi konduysa, insülin seviyenizi düşürmek için ilaç almanız gerekir. Bu yumurtlamaya neden olabilir.

Obez veya fazla kilolu değilseniz ve yine de yumurtlamıyorsanız, doktor yumurtlamayı tetikleyebilecek doğurganlık ilaçları yazabilir. Ayrıca adet döngünüzü düzenlemek için ilaç reçete edebilir. Ayrıca sizi rahatsız eden PKOS semptomlarını azaltmak için doğum kontrol hapları da verebilir. Takip etmeniz ve tedavinin işe yaradığından emin olmanız gerekir. Ayrıca kan şekeri seviyenizi ve tansiyonunuzu düzenli olarak izleyin.

İlaçların aşırı kıllanmaya etki etmesi zaman alacaktır. Doktorunuzdan size daha iyi bir çözüm vermesini isteyebilirsiniz. Sivilceyi azaltmak için reçetesiz satılan ilaçlar kullanabilirsiniz. Sivilceyi azaltmak için aloe vera gibi doğal maddeler de kullanabilirsiniz.

Ayrıca “laparoskopik ovarian drilling” prosedürü için doktorunuza danışmalısınız. Bu, PCOS’unuz varsa yumurtlama ile sonuçlanabilecek cerrahi bir işlemdir. Ancak işlem için genel anestezi almanız gerekir.

PCOS konusunda depresyonda hissediyorsanız, bir danışmanla veya bu durumu yaşayan yakın bir arkadaşınızla konuşmanız daha iyi olur.

PCOS için kalıcı bir tedavi olmadığını hatırlamak önemlidir. Genellikle belirtileriniz hedeflerinize göre tedavi edilir. Bu nedenle, gebe kalmaya çalışıyorsanız, doktor çok çeşitli tedavi seçeneklerini kullanarak düzenli yumurtlamayı başlatmaya çalışacaktır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir