Polikistik Over Sendromu ve Obezite

Polikistik over sendromundan etkilenen kadınlar da genellikle diyabet hastasıdır. Çünkü vücutta salgılanan insülin şeker ve nişastayı enerjiye dönüştüremediğinde kan şekeri seviyelerinde artış olur ve bu da şeker hastalığına neden olur. PCOS‘lar bir domino etkisi yaratır.

İnsülinin tetiklediği yüksek seviyelerde androjenler, anormal saç büyümesine, akne ve kilo alımına neden olur. Kilo alımı androjenler tarafından tetiklendiğinden, yağ karın içinde birikme eğilimindedir. Karın yağı, kalp hastalığı riskini artırdığı için çok tehlikelidir.

Ayrıca karın bölgesindeki yağ artışı dengeyi değiştirir ve PCOS’lardan muzdarip kadınlar armut biçimli bir vücut yapısına sahiptir. Armut şeklindeki yapı, yağın belde ve kalçaların altında birikmesi anlamına gelir.

Aslında polikistik over sendromu görünüşünüzü değiştirebilir, ancak tedavi edilebilir. Aktif olmanız ve daha düzenli egzersiz yapmanız gerektiği gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekir. Ayrıca kilo vermek için alkol ve sigarayı bırakın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir