Polikistik Over Sendromu (PCOS) Hakkında Kısaca Bilgiler

PCOS nedir?

PCOS, polikistik over sendromu anlamına gelir. PCOS’un kesin nedeni bilinmemektedir. Bilinen şey, PCOS’un hormon dengesizlikleri ile ilgisi olduğudur. PCOS ile vücudunuzda yüksek miktarda iki hormon bulunabilir: androjen ve insülin. Bu hormonal sorunlar, vücudunuzun bir yumurtayı serbest bırakma (yumurtlama) yeteneğinde değişikliklere neden olabilir ve düzensiz adetlere, yumurtalık kistlerine, hamile kalma sorunlarına ve diğer semptomlara yol açabilir.

PCOS’un semptomları nelerdir?

PCOS semptomları şunları içerir:

  • Düzensiz regl dönemleri
  • Polikistik yumurtalıklar, AKA yumurtalık kistleri
  • Kısırlık (hamile kalma sorunu) – PKOS, kısırlığın en önemli nedenlerinden biridir.
  • Yüzünüzde, göğsünüzde, karnınızda veya uyluklarınızın üst tarafında fazla kıllanma (bazen hirsutizm olarak adlandırılır)
  • Şiddetli sivilce veya yağlı cilt
  • Koyu cilt lekeleri

PCOS nasıl teşhis edilir ve tedavi edilir?

PCOS için özel bir test yoktur. PCOS olabileceğinden endişeleniyorsanız, bir doktor veya hemşire (en yakın sağlık merkezindeki personel gibi), neler olup bittiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Doktorunuz cildinize bakacak ve kilonuzu ve tansiyonunuzu ölçecektir. Adet döneminiz, sahip olabileceğiniz semptomlar ve kişisel ve aile sağlık geçmişiniz hakkında sorular soracaklar. Hormon seviyenizi, hamile olup olmadığınızı ve daha fazlasını kontrol etmek için pelvik muayene ve kan testleri yapabilirler. Bazı durumlarda, doktorunuz veya hemşireniz yumurtalık kistlerini kontrol etmek için ultrason almanızı tavsiye edebilir.

PCOS tedavisi farklı insanlar için farklıdır. PKOS için tedavi olmamakla birlikte, ilaç almak ve kilo vermek semptomlarınıza yardımcı olabilir. Hamile kalmak istemiyorsanız, doktorunuz veya hemşireniz PCOS’unuzu tedavi etmek için hormonal RİA, doğum kontrol implantı, hap, yama, yüzük gibi hormonal doğum kontrolü önerebilir.

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, insülin direncini tedavi eden ilaçların yanı sıra yumurtlamanıza yardımcı olabilecek bazı doğurganlık ilaçları da yardımcı olabilir. Kilo vermek, yumurtlama ve doğurganlığa da yardımcı olabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir