Polikistik Over Sendromu Olanlar Hamile Kalabilir Mi? 4 Öneri

Polikistik Over Sendromu Olanlara Hamile Kalmak İçin İpuçları

Hamile kalmanın mümkün olup olmadığı kesinlikle bir sorundur.

Polikistik Over Sendromu yaşayanlar bu zorluğun üstesinden gelmenin yolları var. PCOS teşhisi konmuş olsa bile hamile kalmanıza yardımcı olacak bazı değerli ipuçları şöyledir:

1. Beslenme Değişikliği:

Gebe kalmak istiyorsanız, PCOS dostu bir beslenmete geçmek önemlidir. Bu, taze meyve, tam buğday, fasulye, kuruyemiş ve taze sebzelerin tüketilmesi anlamına gelir. Ayrıca doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerin yanı sıra işlenmiş gıda alımınızı da azaltmaya çalışmalısınız.

Et, peynir, süt ve kızarmış yiyecekler tüketmekten kaçının. Kilo vermenize yardımcı olacağından ve aynı zamanda hormon seviyenizi normalleştirmeye çalışacağından karbonhidrat ve şeker alımınızı azaltın.

2. Egzersiz:

Aldığınız fazla kiloları vermek ve yumurtlamayı teşvik etmek istiyorsanız, yapmadıysanız aktif bir yaşam tarzı sürdürmeye başlamak en iyisidir. Egzersiz yapmak aynı zamanda iyi hormonlar olan endorfin salgılar. Stres seviyenizi azaltır ve kendinizi mutlu hissetmenize yardımcı olur.

Kilo verdiğinizde, yumurtlama şansınızı artıracak ve adet döngünüzü iyileştirecektir. Düzenli egzersiz yapmak insülin ve glikoz seviyenizi normalleştirebilir ve bu, adet döngünüzü düzenlemenize yardımcı olur.

3. Sağlıklı Yaşam Tarzı:

PCOS ile sigara içmek ve alkol kullanmak, hamilelik hedeflerinizi büyük ölçüde engelleyecektir. Sigarayı bırakın ve alkol tüketiminizi azaltın. Keyif verici ilaçları deneme eğilimindeyseniz, bu deneyi durdurmak için en iyi zaman şimdi olacaktır.

4. Stresi Azaltın:

Hamile kalmak için can atıyor olabilirsiniz, ancak polikistik over sendromu tanısı konması bu arzuyu yerine getirmede büyük bir engel oluşturabilir. Bu, sağlığınız için stresli ve endişeli olmanıza neden olabilir. Stres ayrıca PKOS’u tetikleyebilir. Bu yüzden, rahatlayın ve stresi azaltmaya çalışın.

Vücudunuzu ve zihninizi rahatlatmak ve gençleştirmek için bir hobi geliştirin veya kendinizi düzenli spa uygulamaları ile şımartın. Günlük rutininizden zaman ayırmak rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Birkaç yaşam tarzı değişikliği yapmak ve sağlıklı alışkanlıkları sürdürmek, polikistik over sendromu olduğunda ve hamile kalmak istediğinizde uzun bir yol kat edebilir. Ayrıca bir doktora danışmalı ve yaşamak için olumlu bir bakış açısına sahip olmalısın.

Bu birkaç önlem, yalnızca sağlık durumunuzun üstesinden gelmenize değil, aynı zamanda başarılı bir şekilde hamile kalmanıza da yardımcı olacaktır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir