PMS Belirtileri Ve Hamilelik Belirtileri Arasındaki Farklar Neler?

Adet belirtileri ve hamilelik belirtileri arasındaki farklar neler? Hamilelik Belirtisi mi Adet mi? Hamilelik belirtileri ile adet ağrısının farkı nedir? Adet sancısı ile hamilelik sancısı arasındaki fark nedir? Adet olacakmış gibi ağrı hamilelik belirtisi mi?

PMS ve Hamilelik Farkı

Premenstrüel sendrom (PMS), bazı kadınların yumurtlamadan sonraki dönemlerine kadar yaşadıkları fiziksel, duygusal, psikolojik ve duygudurum bozukluklarının bir kombinasyonudur. Belirtiler adet kanamasından beş ila on bir gün önce sürer ve adetinizin başlangıcında kaybolur.

PMS semptomlarının çoğu, gebeliğin ilk aylarında görülen semptomlarına benzer olma eğilimindedir. Bu, özellikle adetleriniz zamanında gelmiyorsa, ikisi arasında kafa karışıklığı olmasını doğal kılar.

PMS semptomları ve hamileliğin ilk aylarındaki belirtilerin benzersiz farklılıkları ve ortak yönlerini öğrenmek için bu yazıyı okuyun.

PMS Belirtileri Ve Gebelik Belirtileri

Önce PMS ve hamilelik semptomları arasındaki farkları ve ardından her ikisinde de ortak olan semptomları anlayalım:

1. Kanama

PMS: Adet döneminiz başlayana kadar herhangi bir kanama veya lekelenme olmayabilir. Adet başladığında, bir hafta sürebilecek daha ağır kanamanız olabilir.

Gebelik: Embriyo kendini rahme bağladığında implantasyon sırasında (gebe kaldıktan 6 ila 12 gün sonra olur) hafif lekelenme (pembe veya koyu kahverengi akıntı) görebilirsiniz. Birkaç gün sürebilir ve adet döneminden daha kısadır.

2. Yorgunluk

PMS: Yorucu bir şey yapmamış olsanız bile bitkin hissedebilirsiniz ve adet dönemlerinizde kaybolur. Uykunuzu iyileştirebilecek bazı egzersizler yaparak yorgunluğunuzla başa çıkabilirsiniz.

Hamilelik: Adetleriniz geciktiyse ve aşırı yorgunluk yaşıyorsanız, bu hamileliğin bir belirtisi olabilir. Kan basıncında ve şeker seviyelerinde düşüşe neden olan progesteron seviyelerindeki artış nedeniyle hamilelik boyunca sürebilir. İyi beslenme, derin nefes egzersizleri, kısa şekerlemeler ve gün içinde yeterince su içmek işe yarayabilir.

3. Yiyecek istekleri veya isteksizlikleri

PMS: Yeme alışkanlıklarınız PMS’niz olduğunda muhtemelen değişecektir. Tatlılar, çikolatalar, karbonhidratlar veya tuzlu yiyecekler isteyebilir ve çok şiddetli iştahınız olur. Biraz yiyecek için can atsanız da, abur cubur isteklerine ve ayartmalara kolayca direnebilirsiniz.

Hamilelik: Bazı yiyecekler için aşırı istek duyabilir ve bazılarına karşı isteksiz olabilirsiniz. Bazı kadınlar, kurutulmuş boya pulları, metal parçalar ve buz gibi gıda dışı enteresan maddeleri bile yemek istedikleri bir yemek yeme durumundan muzdariptir. Bu durumda hemen doktorunuza danışmalısınız. Bu işaretler PMS’de gösterilmez.

4. Mide bulantısı ve kusma:

PMS: Kadınlar adetleri geç olduğunda mide bulantısı veya kusma yaşamazlar. Ancak nadir durumlarda mide bulantısı yaşayabilirsiniz.

Hamilelik: Çoğu kadın hamileliğin erken döneminde mide bulantısı hisseder. Adet kanaması gecikirse ve aşırı derecede mide bulantısı varsa, hamile olabilirsiniz. Bulantı, gebe kaldıktan 2 hafta ila 8 hafta sonra herhangi bir zamanda başlar ve hamilelik boyunca devam eder. Günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilen ‘sabah bulantısı’ olarak bilinir.

5. Abdominal veya pelvik kramplar:

PMS: PMS sırasında kramplar veya dismenore yaygındır ve şiddeti genetik eğilim ve vücut sistemine göre değişir. Ancak kanama başladığında ağrı azalır ve kanama sona erdiğinde yavaş yavaş kaybolur. Kramplar ve buna bağlı ağrının yaşla birlikte azalması muhtemeldir.

Gebelik: Döllenmiş yumurta rahim duvarına gömüldüğünde, hamileliğin erken döneminde lekelenme ile birlikte hafif karın kramplarına neden olabilir. Sırtın altında veya mide altında haftalarca hatta aylarca devam eden ve PMS kramplarından çok daha uzun süren kramplar yaşayabilirsiniz.

Bakınız: Doğum Kontrol Hapları Alırken PMS Olur Mu?

Hamilelik ve PMS Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Aşağıda listelenen belirtilere sahipseniz, bunun gelecek bir dönem mi olduğunu yoksa hamile olduğunuzu söylemek zor olabilir.

Sırt ağrısı: Süreniz yaklaşırken ve ayrıca hamileyken sırt ağrısı yaşayabilirsiniz.

Baş ağrıları: Baş ağrısı ve migren hem hamilelik sırasında hem de adet kanaması öncesi yaygındır.

Kabızlık: Progesteron hormonu, kabızlık gibi sindirim sorunlarına yol açar. Adet döngüsünün ikinci yarısında bu seviyeler yükseldiğinden, PMS yaşayan kadınları da etkiler. Ayrıca, hamileliğin erken dönemindeki hormonal değişiklikler kabızlığa neden olabilir.

Göğüslerde şişme ve ağrı: Adet öncesi ve hamileliğin başlarında göğüslerde ağrı, şişlik, hassasiyet, ağırlık, hassasiyet ve büyüme yaşayabilirsiniz.

Sık idrara çıkma: Regl döneminiz yaklaşırken ve hamileliğinizin erken döneminde sık idrara çıkma yaşama olasılığınız yüksektir.

Ruh hali değişiklikleri: Sinirlilik, depresyon, anksiyete, ağlama büyüleri ve ruh hali dalgalanmaları adet dönemlerinizden önce ve hamilelikte normaldir.

Bu belirtiler, bir bebek sahibi olmayı umduğunuzda veya cinsel ilişki sırasında doğum kontrol hapı almayı unuttuğunuzda sizi endişelendirebilir. Hamile kaldığınızı işaret eden ve PMS’yi göstermeyen diğer bazı benzersiz semptomları kontrol edebilirsiniz.

Bakınız: PMS Döneminde Hormonal Değişiklikler Olur Mu?

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Bazı semptomlar hamileliğe özgüdür ve yaklaşan bir dönem veya PMS durumunda görünmeyebilir.

Meme ucunun koyulaşması: Vücuttaki östrojen seviyeleri artarak areola büyüklüğünün veya meme ucunun genişlemesine yol açar. Gebelik ilerledikçe bu gelişme doğumdan sonra bile koyu kalabilen areolanın koyulaşmasına neden olur.

Servikal mukustaki değişiklikler: Yumurtlamanın yaygın belirtilerinden biri servikal mukustaki değişikliklerdir. Bir kadın hamile kaldıysa, mukus beyaz, süt gibi olur ve incedir. Yapışkan da olabilir .

Nefes darlığı: Büyüyen rahim karnı yukarı doğru iterken oksijen değişimi için alanı daraltırken nefes darlığı yaşarsınız.

Bazal vücut ısısında artış: Hamileyseniz, bazal vücut ısısı (BBT) yumurtlamadan kısa bir süre sonra hafifçe artar ve hamilelikte yüksek olmaya devam eder.

Hamile olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olacağından semptomlarınızın arkasındaki doğru nedeni bilmek çok önemlidir. PMS ve hamilelik belirtileri arasındaki farkı bulmanın en iyi yolu, adetinizin gecikmesi durumunda evde hamilelik testi yapmaktır.

Bakınız: PMS Ne Zaman Başlar?

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Olağandışı semptomlar ile ilgili endişeleriniz için doktorunuza danışmanız iyidir.

Evde yapılan hamilelik testi ile pozitif bir sonuç fark ettiyseniz, doktorunuz daha ileri testlerle hamileliği onaylayabilir. Daha ileri testler hamilelik için negatif sonuç verirse, ancak adet dönemleriniz devam etmezse, doktor daha fazla test yapabilir. Durumun altında yatan nedene göre ilaçlar reçete edilecektir.

Daha önce herhangi bir hamilelik deneyimi olmayan bir kadın için, PMS ve hamilelik arasındaki farkları ayırmak çok zor olabilir. Bu nedenle, hamile olup olmadığınız konusunda şüpheniz varsa, her zaman evde hamilelik testi kullanın. Bir doktora görünmek ve tüm sorularınızı yanıtlamak önemlidir.

Kaynaklar:

  1. Premenstrual syndrome; The United States National Library of Medicine
  2. Signs and Symptoms of Pregnancy; UCSB SexInfo
  3. Premenstrual syndrome; NIH

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir