Ölü Doğumlar Hakkında Araştırmalar Ve İstatistikler

Ölü doğumlar her 160 , doğumunun 1’inde meydana gelir. Bu durum, kadınlar ve aileleri için yıkıcı bir deneyim ve yine de kimse ölü doğumların neden olduğunu gerçekten anlamıyor. Uzmanlar ölü doğum hakkında daha iyi bir anlayışa sahip olarak ölü doğumların sayısını azaltmaya çalışmayı umuyor.

Bu amaçla ACOG, ölü doğumlar için klinik yönetim hakkında bir dizi kılavuz yayınladı. Kılavuz, ölü doğum hakkında bilinen her şeyin bir gözden geçirmesidir ve doktorların bu tür olaylar hakkında veri toplamak için dikkatli olmaları gerektiğini vurgular. Obstetrics & Gynecology’nin Mart 2009 sayısı yayınlanmış kılavuzları içermektedir.

Korkunç Resim?

Ölü doğum hala çok yaygın bir trajedidir ve gebeliğin 20. haftasında veya daha fazlasında gerçekleşen fetal ölüm olarak tanımlanır. Daha erken fetal ölümler, düşük olarak kabul edilir. Her yıl, Amerika’daki tüm perinatal ölümlerin %60’ını temsil eden yaklaşık 25.000 ölü doğum rapor edilmektedir. Ancak resim göründüğü kadar korkunç değil.

Son birkaç yılda ölü doğumlarda bir azalma oldu ve bu, doktorların ölü doğum felaketinin nedenlerini ve risk faktörlerini anlamaya daha yakın olduklarını gösteriyor. Örneğin 2004’te ABD’de ölü doğum oranı her 1000 doğumda 6,2 idi. Bu, 2002 yılında her 1000’de 6,4’ten düşmüştür.

Erken ölü doğum oranı, gebeliğin 20-27 haftası arasında, 1990’dan beri her 1000 doğum için yaklaşık 3,2 oranında sabit kalırken, geç ölü doğumlar 28 haftalık veya daha fazla gebelik, her 1000 doğumda 4,3’ten 3,1’e düşmüştür.

Risk Faktörleri

Ölü doğum için dört ortak risk faktörü vardır: önceki doğum yok, obezite, ileri anne yaşı ve İspanyol olmayan siyah ırk. Siyahi kadınlar, her 1000 doğumda 6’dan az oranlara sahip diğer tüm ırklara kıyasla 1000 doğumda 11,25 ile en büyük ölü doğum riski altındadır.

Diyabet ve hipertansiyon, sıklıkla hamilelikle birlikte var olduğu bulunan sağlık sorunlarıdır ve bu rahatsızlıkların her ikisi de ölü doğum için bilinen risk faktörleridir. Diyabet, ölü doğum riskini normal riskin iki katından beş katına çıkarıyor gibi görünüyor.

Obezitenin hem düşük hem de ölü doğum için bir risk faktörü olduğu bilinmektedir. Vücut kitle indeksi (BKİ) 30-39,9 olan kadınlarda ölü doğum oranı her 1000 doğumda 8’e çıkmaktadır. VKİ’si 40’ın üzerinde olan kadınlarda, oran her 1000 doğumda 11’e kadar çıkmaktadır.

Ölü doğumlar için bir başka risk faktörü de çoğul gebeliklerdir. İki veya daha fazla fetüsten oluşan bir hamilelik, tek bir fetüs hamileliğinden dört kat daha fazla ölü doğum oranına sahiptir. 35 yaş ve üstü kadınlar da ölü doğum için daha büyük risk altındadır ve ilk bebek sahibi olanlar, halihazırda en az bir çocuk doğmuş kadınlardan daha büyük risk altındadır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.