Oligohidramnios Nasıl Teşhis Edilir?

Düşük Amniyotik Sıvı Tanısı

Doktor sağlığınız ve kronik problemleriniz hakkında bilgi verecektir. Ayrıca, fetal anormallikleri kontrol etmek için bazı teşhis testlerinden geçmeniz gerekir. Onlardan bazıları:

1. Ultrason:

Ultrason, rutin bir ultrasonda tesadüfi bir bulgu olabilen veya klinik muayenede şüphe sonrasında doğum uzmanınız tarafından istenebilen oligohidromnios tanısı için temel dayanaktır.

Bir ultrason taraması ile doktor şunları bilmek istiyor:

Amniyotik sıvı indeksi (AFI) veya tek bir dikey cep (daha önce açıklanmıştır) ölçülerek sıvı hacmi.

Bebekte mesane, üreteral veya anormal böbrekler gibi herhangi bir anormallik oligohidromnioslara yol açabilir.

Doppler ultrason kullanarak plasenta yetmezliğini tespit etmek.

AFI doktorunuzun uterusunuzdaki amniyotik sıvı hacmini ölçmesine yardımcı olur ve en yaygın kullanılan testtir. Tipik olarak, hacmi ölçmek için güvenli ve güvenilir bir yöntem olan ultrasonografiyi içerir. Prosedür, hacmin son bir okumasını almak için doktorun amniyotik sıvının en derin cebini ölçmesine yardımcı olur.

Bu test, doktor ultrason transdüserini karnınızın üzerinden geçirdiğinden sırt üstü düz bir şekilde uzanmanızı gerektirir. Bu testi karmaşık olduğu için sadece deneyimli bir doktor yapabilir. Karın üzerindeki aşırı basınç, sıvının düşük ölçümüne neden olabilir.

2. Steril spekulum muayenesi:

Daha önce de belirtildiği gibi, amniyotik kese zarlarında yırtılma durumunda oligohidramnios gelişebilir. Doktorunuz sızıntı olup olmadığını kontrol etmek için steril spekulum muayenesi yapabilir.

Durumunuza bağlı olarak, doktor sorun için gerekli tedaviyi önerir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir