Nukal Kord: Nedenleri, Tanı ve Yönetimi

Boyunda Kordon Dolanması

Göbek kordonu, anneyi rahimdeki bebeğine bağlayan kanaldır. Kan, besin ve oksijen sağlar. Bununla birlikte, bazen doğum kanalından bebeğinizin hareketini zorlaştırabilir. Böyle bir örnek, kordon bebeğin boynuna dolandığında bebeğin doğum sırasında hareket etmesini önleyen bir nukal kordtur. Nukal kord gebeliklerde yaygındır ve çoğunda zararsızdır.

Bu yazı size nukal kord, bebek üzerindeki etkisi, hamilelik veya doğum sırasında tanı ve tedavi hakkında ayrıntılı bilgi verir.

Nukal Kord Nedir? Ne Demek?

Nukal kordon, göbek kordonu fetal boynun 360 ° etrafına dolandığında oluşur. Boynun etrafına gevşek veya sıkı bir şekilde sarılabilen tek bir halka veya çoklu halkalar olabilir.

Nukal kordon şu şekilde sınıflandırılır:

  • Tip A: Kendiliğinden çözülebilen kayan desenli nukal kordon.
  • Tip B: Kilitli desenli nukal kordon, yardım olmadan geri alınamayan gerçek bir düğüm yapar.

Nukal kordlar yaygındır ve doğum sırasında doktorlar tarafından rutin olarak kontrol edilir.

Nukal Kord Ne Kadar Yaygındır?

Nukal kord gebeliklerin %10-29’unda görülür. Gebelik ilerledikçe insidansı artar – insidans oranı 24 ila 26 haftada %12 civarındadır ve vade sonunda %37’ye yükselir. Daha önce de belirtildiği gibi, nukal kord yaygın bir durumdur ve çoğu durumda endişe nedeni değildir.

Nukal Kordun Nedenleri Nelerdir?

Bebeğin rahimdeki düzenli hareketinin sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, hızlı bir fetal hareket nukal kord oluşturabilir. Bir çekirdek kordonuna yol açabilecek diğer faktörler arasında:

  • Ekstra uzun göbek kordonu
  • Daha fazla fetal harekete izin veren aşırı amniyotik sıvı
  • Çoğul ile paylaşılan tek amniyotik kese
  • Makat konumda fetus
  • Büyük bebek boyu

Bazen nukal kordlar fetal boynun etrafına sıkıca dolanabilir ve herhangi bir komplikasyonu önlemek için doğumdan sonra en erken manuel olarak çözülmelidir.

Nukal Kord Tespit Etmek Mümkün Mü?

Bir nukal kord durumunda belirgin bir semptom yoktur, çünkü vücudunuzu herhangi bir şekilde etkilemeyebilir. Yani, herhangi bir komplikasyon ortaya çıkana kadar bunu bilmiyor olabilirsiniz. Ancak cenin hareketinde ani bir yavaşlama hissederseniz, doktorunuza bunu söyleyin ve kordon dolaşma olasılıklarını dışlamak için bir ultrason yaptırın.

Doktorunuz başka teşhis prosedürleri de önerebilir.

Nukal Kord Nasıl Teşhis Edilir?

Nukal kord aşağıdaki yollarla değerlendirilebilir:

  • Ultrasonografi ve renkli Doppler görüntülemenin bir kombinasyonu, tekli kabloların %72’sini ve birden fazla nukal kordun %94’ünü tanımlamaya yardımcı olabilir.
  • Ayrıca, doktor doğumdan önce nukal kordları tespit etmek için fetal boynun transabdominal manuel kompresyonunu yapabilir. Prosedür sırasında, fetal kalp hızı düşerse, test nukal kordonun varlığını tespit eder.
  • Vibroacoustic stimülasyon, bir nukal kordu tespit etmek için kullanılan invazif olmayan bir yöntemdir. Varsa, fetal kalp atış hızı yavaşlamasını belirli bir frekansta tanımlamaya yardımcı olur.

Aşağıdaki bölüm doğum sırasında nukal kordun yönetimi hakkında bilgi vermektedir.

Nukal Kord Sorunu Doğum Sırasında Nasıl Çözülür?

Bebeğin doğum sırasında bir nukal kord olup olmadığını belirlemek zordur. Bununla birlikte, doktorlar bebeğin başı ilk çıktığında kontrol eder. Döngü boynun etrafında gevşek bir şekilde tutulursa, başın üzerinden kolayca kayacaktır. Değilse, doktorlar bebeğin omuzu verilmeden önce kordonu sıkıştırır ve keser.

Kordonu kesmek yerine, doktorlar takla manevrası da yapabilir. Bu prosedür, bebeğin başını annenin uyluğuna doğru takarken, doğum kanalından ortaya çıkar ve kordonu hemen açar.

Çoğu zaman, nukal kordon doğumdan önce kendi kendine gevşer. Komplikasyonları çok nadirdir. Bununla birlikte, erken teşhis ve zamanında yönetim, bebek için herhangi bir risk oluşturmadan doğum sürecini pürüzsüz hale getirebilir.

Kaynaklar:
1.Morarji Peesay; Nuchal cord and its implications; NCBI (2017)
2.Apgar Scores; American Academy of Pediatrics

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir