Nub Teorisi Nedir ve Cinsiyet Tahmininde Ne Kadar Doğru?

Nub Teorisi Ne Demek?

Hamileliğin ilk haftalarında, yani 11 hafta ila 13 hafta arasında, bebeklerin bacakları arasında genital tüberkül adı verilen bir çıkıntı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda “bebeğin ultrasonda genital tüberkül adı verilen çıkıntısından cinsiyeti anlamak” olarak adlandırılır ve bebeğin kız mı erkek mi olduğunu gösterebilir. Başın açısı omurgadan 30 °’nin üzerindeyse, bir erkek olduğu söylenir. Açı 30 °’nin altındaysa, kız olduğu söylenir.

Bu açı, ultrason taraması resminin dikkatle incelenmesiyle belirlenir. Bu yazıda, nub teorisini kullanarak bebeğin cinsiyetini tahmin etmeyi anlatıyoruz.

Nub Cinsiyet Tahmin Teorisi Ne Kadar Doğru?

Yöntemin doğruluğu, ultrasonunuzun zamanlamasına bağlıdır.

 • Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica dergisinde yayınlanan bir araştırma çalışmasına göre, ilk trimesterde 496 gebe kadının ultrason taramaları (11 ila 13 + 6 haftaları) öncelikle tarandı ve genital tüberkülün açısındaki farklılık ile bebeğin cinsiyeti belirlendi.
 • Daha sonra anormallikleri değerlendirmek için tarama testleri ile birleştirildi. Cinsiyet belirleme doğruluğunun, 11. haftadan 13 + 6.
 • 11. haftada, doğruluk oranı %71.9 idi.
 • 12. haftada doğruluk oranı %92 idi
 • 13. haftada doğruluk oranı %98.3 idi

Nub Teorisi Nasıl Çalışır?

İlk üç aylık dönemde nub teorisini kullanarak bebeğinizin cinsiyetini belirlemek için bir ultrason taraması gereklidir. Çıkıntı açısı bebeğin profil görünümünde görülebilir. Çıkıntının açısı bebeğin alt omurga ile karşılaştırılır.

Bebeğin ultrason görüntüsündeki yan görünümü veya profili sagital düzlem olarak bilinir. Bu nedenle, çıkıntı açısı bebeğin cinsiyetini belirlemek için kullanılan sagital işaret olarak adlandırılır. İşte böyle:

1. Taban çizgisini çizin

Taramanın sagital görüntüsünü düşünün ve bebeğin taban omurgasını belirleyin. Bu görüntüde görebileceğiniz alt çizgidir ve teknik olarak lumbosakral cilt yüzeyi olarak adlandırılır. Kuyruk kemiğinin hemen üstündeki sırtın en alt kısmıdır. Bu, nub teorisindeki referans çizgisi haline gelir.

2. Çıkıntı çizgisini çizin

Taban çizgisini işaretledikten sonra yumruğu bulun. Ultrason görüntüleri her zaman net değildir ve aynı gebelik haftasının ultrason görüntülerini okumak için biraz pratik yapmak, çıkıntının tanımlanmasına ve bulunmasına yardımcı olabilir. Bulduğunuzda, üzerine bir çizgi çizin.

3. Açıyı hesaplayın

Şimdi taranan görüntüde iki satır olduğuna göre, aralarındaki açıyı belirlemelisiniz. Açı 30 °’den büyükse, çocuk olduğunu söyleyebilirsiniz. Ve açı 10 °’den azsa veya yumru çizgisi taban çizgisine paralelse, bunun bir kız olduğunu söyleyebilirsiniz. Açı 10 ila 30 ° arasında ise sonuç kesin değildir. Bu durumda, birkaç gün sonra başka bir tarama yaparak cinsiyeti tekrar öğrenmeye çalışabilirsiniz.

Nub Teorisi İle Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Tahmin Edilir?

Cinsiyet uzmanları, nub teorisini kullanarak bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmek için genital tüberkülün görünürlüğüne bağlıdır. Bu görüş bebeğinizin pozisyonundan ve hareketlerinden etkilenebilir.

Amniyotik sıvı miktarı, karın duvarının kalınlığı ve tarama kalitesi de sonuçları belirleyebilir.

Nub Teorisini kullanarak bir bebeğin cinsiyetini tahmin etme kriterleri şunlardır:

 • Görünürlük
 • Başın bebeğin omurgasına açısı
 • Taramada yakalanan çıkıntı üzerindeki ve çevresindeki gölgeler
 • Bebeğin gebelik yaşına göre uzunluğu ve şekli

Gebeliğin 10. haftasından önce, genital tüberkül erkek ve kız fetüslerinde benzer görünüyor. 11. haftada, görünüm biraz daha nettir ve bebeğinizin cinsiyetini mükemmel şartlar altında tahmin etmenize izin verebilir. Nub teorisinin doğruluğu, 12. gebelik haftasında veya sonrasındaki en yüksektir ve 12 haftadan önce cinsiyet tahmini teşvik edilmez.

Nub Teorisi Cinsiyet Belirleme Tıbbi Olarak Neden Önemli?

Cinsiyete bağlı bozuklukların bazıları sadece erkek çocukları etkiler. Bu nedenle, gebeliğin erken evrelerinde cinsiyetin belirlenmesi, fetüsün herhangi bir genetik bozukluğu olduğundan şüpheleniliyorsa ebeveynlerin danışmanlık almasına izin verebilir.

Nub teorisi bir kız çocuğu öngörüyorsa, bebeğin sağlıklı olup olmadığını bulmak için amniyosentez veya CVS gibi başka bir invaziv test gerektirmez. Öte yandan, nub teorisi bir erkek çocuğu belirlerse, anne karnındaki bebeğin sağlığını değerlendirmek için ek testler gerekebilir.

Daha İyi Bir Nub Tahmini Almak için İpuçları

Nub teorisi yoluyla cinsiyet tahmini, büyük ölçüde ultrasonun resmine bağlıdır. Nub teorisi, cinsiyeti doğru bir şekilde belirlemek için mükemmel olmalıdır. İyi bir görüntü şansını nasıl artırabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1. Ultrasondan önce daha fazla su için.

Amniyotik sıvınız ne kadar fazlaysa, ultrason görüntünüz o kadar net olur. Bu nedenle, ultrason için bir hafta önce bir veya iki hafta bol su için. Bu, rahminizdeki sıvının hacmini artırabilir.

2. Taramadan önce elma veya portakal suyu tüketin.

İyi bir görüntü için bebeğinizin ultrason sırasında biraz aktif olmasını isteyebilirsiniz, böylece biraz hareket ederler ve sonograf doğru nub çekimi yapabilir. Taramadan yaklaşık 30 dakika önce bir bardak elma veya portakal suyu içmenin, bebekleri uteroda daha aktif hale getirebileceğine inanılmaktadır.

Çoğu zaman, insanlar Nub teorisini kafatasının cinsiyet tahmini teorisi ile karıştırırlar.

Nub Teorisi ve Kafatası Teorisi Arasında Fark Var Mı?

Kafatası Teorisi, Nub Teorisinden farklıdır. Bu yöntem, bebeğin cinsiyetini belirlemek için kafatası şeklinde belirli erkek ve kadın belirteçlerini arar. Bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için bebeğin 12. haftadaki tarama resmi, büyüteç merceği ve kadın ve erkek kafataslarının şekilleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Nub Theory’nin çalışması için, sonografın resimleri yakalaması için bebeğin doğru pozisyonda olması gerekir. Bebeğiniz dönüyor veya tekmeliyorsa, gerçek açıyı göremeyebilirsiniz.

Bu, bazı durumlarda işe yarayabilirken, cinsel organlar tamamen gelişinceye kadar cinsiyeti tanımlamak o kadar kolay olmadığından başkalarında çalışmayabilir. Sabırlı olmak ve bebek biraz daha büyüyene kadar beklemek ve daha sonra bir ultrason almak veya bebeğin cinsiyetini öğrenmek için doğum yapana kadar beklemek önerilir. İsterseniz, aldığınız tarama raporlarına bakarak için bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Erken taramalara bakarak bebeğin cinsiyetini belirlemeye çalıştınız mı? Yorum bölümündeki deneyimlerinizi bize anlatın.

Kaynaklar:

 1. Patricia Santiago-Munoz; Boy or girl? The difficulties of early gender prediction; The University of Texas Southwestern Medical Center (2016)
 2. Z. Efrat et al.; First-trimester determination of fetal gender by ultrasound; Ultrasound Obstet Gynecol (1999)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir