Normal Doğum Sırasında Anneleri Neler Bekliyor?

Normal doğum, birçok kadının düşündüğü bir şeydir, ancak çoğu denemekten korkar. Düşünülmesi gereken birçok soru var:

  • Doğal doğum gerçekten nasıl bir şey?
  • Acıyla başa çıkabilir miyim?
  • Ağrı kesici ilaçlardan uzak durmaya değer mi?

Doğum her anne için farklı bir deneyimdir ve hatta hamilelikten hamileliğe kadına göre değişir. İster birkaç kez doğum sancısı geçirmiş olun isterse ilk kez doğumdan sonra annelerin ortak düşüncesi “beklediğim bu değildi!”

Bazı kadınlar kasılmaların sadece güçlü adet krampları olduğunu düşünürken, diğerleri birinin içini kapıp bebeği dışarı çekmeye çalıştığını hisseder. Her kadının farklı bir ağrı toleransı vardır. Ancak doğum yapacak bir kadının ağrıyla nasıl başa çıkacağını etkileyebilecek en önemli şey korkudur.

Doğal doğum başarısının anahtarı, onu çevreleyen korkulardan kurtulmak ve vücudunuzun acıyı verimli bir şekilde kullanmasına izin vermektir. Acıya odaklanmak yerine zihninizin gevşemesine izin verirseniz, vücudunuz da gevşer.

Hamilelik, doğum ve doğum deneyimleri o kadar çeşitlidir ki, neyle rahat ettiğinizi anlamanız gerekir. Kişisel deneyiminiz, başkalarınınkinden ve hatta daha önce yaptığınız doğumlardan bile farklı olacaktır.

Doktorunuzla bir plan yapmanızı öneririz, ancak gerekirse değiştirmeye açık olun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir