Normal Doğum Ne Zamana Kadar Beklenir?

Hamilelik inanılmaz bir yolculuktur, ancak kadın doğum uzmanları olarak, hamileliğin sonunda biraz, iyi, yorulabileceğini biliyoruz. Yürümekte, çok yemek yemekte ya da sık idrara çıkmak ile yatakta rahatsız olmak arasında neredeyse hiç uyumamakta güçlük çekiyor olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, bebeğinizle tanışmak için sabırsızlanıyorsun! Fiziksel rahatsızlığın ve hamileliğin zihinsel bekleme oyununun ortasında, doktorunuzun doğumu başlatmasını veya hatta seçmeli bir sezaryen istemek isteyebilirsiniz. Ancak sağlık uzmanları, sağlıklı gebelikleri olan anneleri, büyük gün geldiğinde bebeğin karar vermesine izin vermeye çağırıyor.

Gebelik Süresi

Yıllar boyunca, gebelikler 37. haftada tam dönem olarak kabul edildi ve bu nedenle kadınlar ve doktorlar bazen bu işaret noktasından sonra indüksiyonu düşündüler. Ancak Amerikan Jinekologlar ve Doğum Uzmanları Koleji’nin yeni önerileri, tam süreli gebeliğin gerçekten 39 hafta olduğunu düşünürken, bazı bebeklerin rahimde gelişmeden önce 41 haftaya kadar ihtiyacı olabilir.

Erken Doğumun Riskleri

Hamileliğin son birkaç haftası olmasına rağmen, bebekler hala tam olarak gelişmeye çalışıyorlar. Bebeğin beyni, karaciğeri ve akciğerleri, doğumdan sonra bebeği sıcak tutmaya yardımcı olacak yağ depoları gibi 39 haftaya kadar büyümeye devam eder. 39 haftadan önce doğan bebeklerin (sezaryen veya normal doğum yoluyla) solunum sıkıntısı ve sıcaklık dengesizliği olma olasılığı daha yüksektir.

Dahası, bu bebeklerin daha fazla beslenme sorunları ve daha yüksek sarılık olasılığı (… veya kanda fazla “biliurbin“) vardır. Bu da her ikisi de daha uzun süre hastanede kalma ve hastaneye yeniden yatma olasılığını artırır.

Erken doğumu seçmek sizin için de sorunlara yol açabilir. Erken doğum yapmayı seçen annelerde aşağıdaki olasılıklar daha yüksektir:

  • Doğum sonrası depresyon
  • Daha güçlü, daha sık doğum kasılmaları
  • Sezaryen doğuma ihtiyaç duyma olasılığının artması

Beklemek zor olsa da, bebeğinizin doğumun dünyadaki en iyi başlangıcı yapma şansını artırmaya başladığında ve ebeveynliğe doğru yolculuğunuzun doğru nottan başlayacağını seçmesini beklemek en iyisidir.

Çocuk odası hazır olsa bile, sabırlı olun, bu iyi bir ebeveynlik için iyi bir ilk ders.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir