Normal Doğum İçin Bebeğin Kilosu Ne Kadar Olmalı?

Bir kadının vücudu bebek doğurmak için tasarlanmıştır. Ancak bir bebeğin doğal olarak doğum yapamayacak kadar büyük olabileceği bir nokta var mı?

Ortalama bir yenidoğan yaklaşık 3 kilo ağırlığındadır. Doğum uzmanları ve ebeler, bebeğinizin normal bir hızda büyüyüp büyümediğini ve yaklaşık olarak ne kadar büyük olabileceğini görmek için her kontrole gittiğinizde fundal yüksekliğinizi (rahminizin üstünden kasık kemiğinize olan mesafe) ölçer. Bu ölçümler oldukça iyi tahminler olsa da kesin değildir.

Bebeğiniz ortalamadan çok daha büyük görünüyorsa, “makrozomik” olarak kabul edilebilir. Makrozomik bir bebek doğumda 4 kilodan fazladır. Bebeğiniz 4.5 kilo işarete yaklaştığında, vajinal doğum sırasında hem anne hem de bebek için ciddi komplikasyon olasılığı daha yüksek olabilir.

İri Bir Bebeği Normal Doğurmanın Olası Komplikasyonları

Büyük bir bebek doğurmanın bazı riskleri vardır. İşte en yaygın maternal komplikasyonlardan bazıları:

  • Serviks tam olarak genişlemiyor. Bebek çok büyük olduğu için doğum kanalına tam olarak inemiyorsa, rahim ağzınızın 10 cm genişlemesini engelleyebilir.
  • 4. derece perineal yırtık riskinde artış
  • Doğum sonu kanama riskinde artış

İşte en yaygın yenidoğan komplikasyonları:

  • Omuz distosisi: Doğum sırasında bebeğin omuzlarının kasık kemiğinizin arkasına sıkıştığı nadir bir komplikasyon. Bu, bebeğin kolunda ve omzunda sinir hasarına ve muhtemelen köprücük kemiğinin kırılmasına neden olabilir.
  • Bebekte geçici hızlı nefes alma
  • Ateş
  • Doğum travması
  • Ölü doğum

Neredeyse hamilelikle ilgili her konuda olduğu gibi, siz ve bebeğiniz için en iyi plan hakkında doğum uzmanınız, ebeniz veya diğer sağlık uzmanınızla konuşmalısınız. Normal doğum gayet iyi sonuç verebilir veya doktorunuz, özel durumunuza bağlı olarak (yani, gebelik diyabetiniz varsa) indüksiyon veya sezaryen önerebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir