Neden Hamile Kalamıyorum? Hamile Kalamamanın 22 Önemli Nedeni

Bir süredir gebe kalmaya mı çalışıyorsun? O zaman, gebe kalmamanın nedenlerini öğrenmenin ve sorunu düzeltmenin zamanı geldi.

Korunmadığım halde neden hamile kalamıyorum? Düzenli adet olan kadın neden hamile kalamaz? Adetlerim düzenli ama hamile kalamıyorum? Hiçbir sebep yokken hamile kalamamak?

Gebe kalmak sadece ilişkiye girmek ile ilgili değildir. Hamile kalmamanıza çeşitli faktörler katkıda bulunabilir. Bu yazı, çözümler ve tedavi yöntemleri sunarak bu sorunları anlamanıza ve hamile kalma şansınızı artırmanıza yardımcı olur.

Ama önce bu sorulara bir göz atalım!

Bir Kadının Hamile Kalması Ne Kadar Sürer?

Sağlıklıysanız ve üreme kısımlarınız en iyi şekilde çalışıyorsa, her adet döngüsü sırasında %25 hamile kalma olasılığınız vardır. Amy Ogle ve Lisa Mazullo tarafından Hamileliğinizden Önce bölümünde sunulan istatistiklere göre şöyledir:

Gebe kalmaya çalışan tüm çiftlerin (30 yaşın altındaki kadınlar):

  • Yüzde 30’u ilk ay içinde gebe kalacaktır (ilk adet döngüsü)
  • Yüzde 75’i altı ay sonra gebe kalacak
  • Yüzde 85’i bir yıl içinde gebe kalacaktır (12 adet döngüsü)
  • Yüzde 90’ı bir yıl sonra gebe kalacak
  • Yüzde 95’i iki yıl sonra gebe kalacak

Gebe Kalmayı Zorlaştıran 22 Önemli Neden

Hamile kalmamanın en sık görülen sebepleri nelerdir?

Adet dönemleriniz düzenli olsa da, bir dizi günlük etkinlik gebe kalma şansınızı etkileyebilir. Bu faktörler şöyledir:

1. Çok fazla veya çok az ilişki

İlişkiye girmek, muhtemelen zevk ve üreme için en temel insan gereksinimidir. Ve bu söz konusu olduğunda insanlar aşırı uçlarda olabilirler.

Çok fazla ilişkiye girmek: Bazı insanlar daha fazla ilişkiye girmenin doğurganlığı azaltmaya yol açabileceğine inanır. Ancak bu her zaman doğru olmayabilir. Sık sık ilişkiye girmek, bir erkeğin sperminin gücünü azaltmasa da, yorgunluk, baş dönmesi, zayıf dizler ve sık idrara çıkma gibi potansiyel sağlık sorunlarına neden olabilir. Çok fazla ilişkiye girmek, sadece bebek sahibi olmak için ilişkiye giriliyorsa, BURNOUT’a (yorgunluk durumu, seks için enerjinizi tüketen) yol açabilir. Bu durumda, gerçek verimli pencere açık olduğunda, her iki partner de cinsellikle ilgilenmeyebilir. Ve bir çift olarak gebe kalma fırsatını kaybedersiniz.

Çok az ilişkiye girmek: Spermi kurtarmak için cinsel ilişkiyi kesiyor olabilirsiniz veya sadece yumurtlama sırasında seks yapıyorsunuz. Ancak günlerce ilişkiye girmeden kalmak, doğurganlığı etkileyebilir. Yumurtlama konusunda her zaman doğru olmayabileceğinden, ilişki sınırlı olduğunda doğurgan evreyi kaçırabilirsiniz.

Sıradaki ne?

Sık sık ilişkiye girmeye çalışın ve yumurtlama tarihlerinizi yakından izleyin. Takvimde verimli pencerenizi takip eden düzensiz adet dönemleriniz veya sorunlarınız varsa, bir yumurtlama kiti kullanın. Sonuç yumurtlamanın bir veya iki gün içinde gerçekleştiğini gösteriyorsa, o zaman ilişkiye girin. Sadece bebek sahibi olmak için ilişkiye girmenin de strese neden olacağını unutmayın, çünkü o zaman sürecin tadını çıkaramazsınız.

2. Aşırı stres

Stres sağlığınızı hem fiziksel hem de zihinsel olarak etkiler ve hamile kalma yeteneğinizi etkiler. Depresyon ve anksiyete gibi diğer duygusal rahatsızlıklar doğurganlık seviyenizi düşürebilir. Gebe kalmaya çalışırken sakin ve dengeli bir durumda olmalısınız.

Stres, hipofiz bezini kontrol eden hipotalamus işlevlerini engeller. Bu bez adrenal, tiroid ve yumurtalıkları düzenler ve regl periyotlarını etkiler, düzensiz adet kanamalarına bile yol açar.

Sıradaki ne?

Gebe kalma şansınızı artırmak için stres aşamasından çıkmak için kendinize biraz zaman vermelisiniz. Stresi yenmek için bir destek grubuna katılabilir, bir psikoloğa başvurabilir, doğurganlık için yoga kursuna katılabilir, meditasyon yapabilir ve egzersiz yapabilirsiniz.

3. Sperm sorunu

Kısırlığın birincil nedenlerinden biri düşük sperm sayısı ve zayıf sperm motilitesidir (yapısal anormalliklerden dolayı). Bu faktör çiftlerde infertilite problemlerinin %30 ila %40‘ını oluşturmaktadır.

Sıradaki ne?

En önemli adım, doğurganlık tedavisi için bir doktor ile görüşmektir. Düşük sperm sayısı veya hareketliliği için testosteron takviyesi bazen yardımcı olabilir. Tüm makul invaziv olmayan seçeneklerin tüketilmesinden sonra, in vitro fertilizasyon (IVF) veya intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) bir çözüm olabilir.

IVF, yumurtanın ve spermlerin insan vücudunun dışında çiftleşmesini ve döllenmiş yumurtanın vajinaya aktarılmasını içerir. ICSI’de tek bir sperm alınır ve doğrudan yumurtaya enjekte edilir.

Bakınız: Hamile Kalmayı Engelleyen 11 Faktör

4. İlişkiden sonra banyoya koşma

Cinsel ilişkiden sonra vajinanın yıkanması hamileliği önler mi? Eşim içime boşaldıktan sonra kaç dakika beklenmeli? Birçok kadın temizlik yapmayı sevdikten sonra banyoya koşar. Spermin yumurtaya ulaşma ve dölleme şansı elde etmek için cinsel ilişkiden sonra bir süre yatakta kalmak önemlidir. Kalkar ve acele ederseniz, ilişkiyi bitirir bitirmez, yerçekimi spermi aşağı sürükler ve temizlediğinizde geri kalanı yıkanır. Ve bu hamile kalmamanın doğal nedenlerinden biri olabilir.

Sıradaki ne?

Gebe kalma ve hamilelik şansınızı artırabilmeniz için cinsel ilişkiden sonra bir süre dinlenmeye ve yatakta yatmaya odaklanın.

5. İç çamaşırları çok sıkı olmasın

Kadınlar bazen daha sıkı iç çamaşırları giyerler. Ancak, üreme organlarınızın işlevlerini engelliyor olabilirsiniz. Erkeklerde sperm üretimi azalır ve kadınlarda hava dolaşımı azalır ve rahatsızlığa veya vajinal enfeksiyonlara yol açar.

Sıradaki ne?

Enfeksiyonları önlemek için iyi rahat, ancak pamuklu iç çamaşırları giyin. Bu ter ve nem ile ilgili sorunları azaltacak ve özel kişilerinizin nefes almasını ve rahatlamasını sağlayacaktır.

6. Daha az uyumak

Uyku yoksunluğu vücudu zorlayabilir ve tüketebilir ve bağışıklık sisteminin işlevlerini etkileyebilir. Bu enfeksiyon kapma riskini artırır ve sonuç olarak üreme döngüsünü etkiler. Aynısı erkekler için de geçerlidir. Enfeksiyonlar ateşlenmeye dönüşebilir ve aşırı vücut ısısı spermlere zarar verebilir. Kadınlar adet döngülerini etkileyebilecek uyku eksikliği nedeniyle endişeli hissedebilirler.

Sıradaki ne?

Sağlıklı kalmak için yeterli uyuyun. Uykusuzluk çekiyorsanız, doktorunuza danışın.

7. Az veya fazla kilolu olmak

Çok zayıf veya çok şişman olmak da gebe kalma şansınızı etkileyecektir. Yetersiz beslenirseniz, iyi yumurtlamazsınız. Daha kiloluysanız, doğurganlığınızı engeller. Bu nedenle, ideal bir vücut ağırlığı yardımcı olan şeydir ve ideal VKİ’nizin çok üzerindeyseniz, yumurtlamanız düzenli olsa bile daha az gebe kalma şansı vardır.

Sıradaki ne?

Sağlıklı beslenin ve sağlıklı yaşam tarzı sürdürün. Orta derecede fitness rutininde kendinizi şımartın. Beslenme ve ek rehberlik için sağlık uzmanınıza danışabilirsiniz.

Bakınız: Kadınlardaki Kısırlık Neden Olur?

8. Aşırı kayganlaştırıcı kullanımı

Çalışmalar, vajinal kayganlaştırıcıların spermin hareketliliğini olumsuz yönde etkilediğini ve döllenmeye müdahale ettiğini belirtmektedir. Bu hem satılan hem de ev yapımı yağlayıcılar için geçerlidir.

Nedeni – yumurtlamadan önce üretilen servikal mukusun pH’ı, spermin hayatta kalması ve motilitesi için idealdir. Ancak kayganlaştırıcılar, spermleri öldürmek için yeterli olan asidik bir pH’a sahiptir. Ayrıca, spermin motilitesi yağlayıcıların kalınlığından ve su içeriğinden etkilenir.

Sıradaki ne?

Ön sevişme, gebe kalmak için en iyi yağlayıcıdır. Bu ruh haline girmek için zaman ayırın. Bu işe yaramazsa, toksik olmadığı ve spermin hareketliliğine müdahale etmeyeceği için kayganlaştırıcı için ılık su veya hindistancevizi yağı kullanın. Hamile kalmaya çalışırken hala yağlayıcıya ihtiyacınız varsa, “doğurganlık dostu” kayganlaştırıcıları seçebilirsiniz.

Bakınız: Hamile Kalmak İçin İdeal Yaş

9. Kötü yaşam tarzı seçimleri

Sigara, içki gibi bağımlılık yapan maddeler kullanımı ve kafein gibi yaygın yaşam tarzı faktörleri doğurganlığınızı etkiler. Erkeklerde bu faktörler sperm sayısını ve hareketliliğini azaltır ve kadınlarda düzensiz yumurtlamaya neden olurlar.

Sıradaki ne?

Bu alışkanlıklardan, özellikle gebe kalmayı planlamanızdan birkaç ay önce çıkın. Daha sağlıklı yaşam seçeneklerine geçin. Ayrıca, yapay tatlandırıcılar kullanmaktan ve kimyasallara maruz kalmaktan kaçının.

10. Çevre kirliliği

Çevresel toksinlerin hem erkeklere hem de kadınlara zarar verdiği bilinmektedir. Kimyasallar, böcek ilaçları, sigara dumanı, poliklorlu bifeniller, plastikler, gıda ambalajları ve kişisel bakım ürünleri (sabunlar, şampuanlar ve kozmetikler) gibi kirleticilere maruz kalmak sağlığınızı, özellikle doğurganlığı etkileyebilir. Araştırmalar, çiftlerin gebe kalma yeteneğini %29 oranında düşürdüklerini söylüyor.

Sıradaki ne?

  • Çevresel toksinlere ve kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak kaçınılmaz olsa da, mümkün olduğunca onlardan kaçınmaya çalışmalısınız.
  • Bitkileriniz ve çiminiz için böcek ilacı kullanmayı bırakın. Organik yiyecekleri seçin.
  • Organik ve doğal kişisel bakım ürünleri kullanın.
  • Kimyasal eğilimli alanlarda çalışırken koruyucu giysiler giyin ve daima havalandırması yüksek yerlerde kalın.

Yukarıdaki nedenlerin tümü, gebe kalma yeteneğini etkileyen yaşam tarzı seçimleri veya çevresel faktörlerdir. Şimdi, hamile kalmamanın bazı tıbbi nedenlerine bakalım.

Bakınız: Nasıl Kolay Hamile Kalınır?

Hamile Kalamamanın Tıbbi Nedenleri Nedenleri?

Hangi sağlık sorunları hamile kalmayı etkiler?

Bazı durumlarda, yumurta doğal olarak durdurulabilirken, diğerlerinde çift iktidarsızlıktan muzdarip olabilir. Bununla birlikte, gebe kalmak için kendinize bir yıl vermelisiniz. Eğer o zamana kadar işe yaramazsa, teşhis ve tedavi için bir doktora başvurabilirsiniz. Kısırlık nedenleri erkeklerde ve kadınlarda farklıdır.

Kadınlarda kısırlığın tıbbi nedenleri şunları içerir:

11. Düzensiz adet dönemleri

Düzenli olarak adet görmeyen kadınlar hamile kalmakta daha fazla zorluk çekerler. Düzensiz regl dönemleri tutarsız yumurtlamayı gösterir ve yumurta olmadan hamile kalmak imkansızdır. Bu nedenle, ne kadar az yumurtlarsanız, hamile kalma şansınız o kadar az olur.

Adet düzensizliği hamile kalmayı engeller mi? Adet düzensizliği yaşayan kadınlar nasıl gebe kalabilir?

Doktora giderseniz, düzensiz dönemler için altta yatan nedeni bulmanıza ve tedaviyi buna göre sunmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca sağlıklı beslenmeye odaklanmalı, ideal kilo almalı, orta derecede egzersiz yapmalı ve doktorun önerdiği gibi doğurganlığı artıran takviyeler almalısınız.

Bakınız: Hamile Kalmaya Çalışıyorsanız Bilmeniz Gerekenler

12. Endometriozis

Bu, endometriyal hücrelerin uterus dışında büyüdüğü üreme sisteminin kronik bir hastalığıdır. Döllenmeyi önleyen fallop tüplerini veya döllenmiş yumurtanın fallop tüplerine doğru ilerlemesini engelleyebilir veya yumurtanın çevresini sağlıksız hale getirebilir.

Bu durum düzensiz ve / veya ağrılı adet dönemlerine, cinsel ilişki sırasında penetrasyon sırasında şiddetli ağrıya, ağrılı bağırsak hareketlerine ve sık idrara çıkmasına ve adet döngüsü sırasında mesanenin dolu hissine veya kronik pelvik ağrıya neden olabilir.

Olası tedavi ne olabilir?

Endometriozis için, endometriozis teşhisi ve evrelendirilmesi için cerrahiyi içerebilen veya içermeyen birçok tedavi seçeneği vardır. Endometriozis tanısı ve tedavisi için genellikle laparoskopi önerilir. Endometriozisin baskılanması tüm vakalarda olmasa da çoğunda doğurganlığı etkileyebilir.

13. Yumurtlama sorunları

Kadınlarda kısırlık sorunlarının neredeyse %20 ila %40’ına, olgun yumurtaların yumurtalıklardan salınmasını önleyen düzensiz yumurtlama neden olur. Bazı kadınların asla yumurtlamadığı yerlerde, diğerleri birkaç ayda bir yumurtlar.

Hormonal dalgalanmalar, aşırı kilo alımı veya kaybı, aşırı egzersiz veya şiddetli stres yumurtlama bozukluklarının temel nedenleri olabilir .

Olası tedavi ne olabilir?

Doktorunuz muhtemelen düşük karbonhidrat diyetine geçmenizi, insülin duyarlılığını artırmak için egzersiz yapmanızı ve bazı takviyeleri veya reçeteli ilaçları önermenizi isteyecektir. Daha sonra gonadotropinler, Klomifen, prolaktin baskılayıcılar veya IVF döngüleri gibi yumurtlama uyarıcılarını reçete edebilirler.

14. Polikistik over sendromu (PCOS)

Yumurtlamayı kesintiye uğratan hormonal dengesizliğin neden olduğu karmaşık bir durumdur. Yumurtalıklarda yumurtalık folikülünün olgunlaşmasını ve olgunlaşmasını bozan küçük kistler oluşur. Diğer olası semptomlar arasında düzensiz adet kanaması, kilo alımı, aşırı saç uzaması ve akne bulunur.

Olası tedavi ne olabilir?

Beslenmedeki değişiklikler, kilo kontrolüne yardımcı olan yaşam tarzını değiştirme ve IVF (tüp bebek) ile birlikte Inositol takviyesi, yumurtlama uyarıcı ilaçlar (gonadotropinler, klomifen) gibi tıbbi tedaviler PCOS’u tedavi edebilir.

Bakınız: Endometriozis (Çikolata Kisti) Olanlar Hamile Kalabilir Mi?

15. Fallop tüpü hastalıkları

Hasarlı veya tıkanmış fallop tüpleri yumurtaların uterusa ve spermin yumurtaya ulaşmasını önler, böylece gebe kalmayı önler. Bu durumlar cinsel yolla bulaşan hastalıklar, pelvik inflamatuar hastalıklar veya sterilizasyon ameliyatları veya endometriozis nedeniyle ortaya çıkabilir.

Olası tedavi ne olabilir?

Laparoskopik cerrahi tüplerin açılmasına ve onarılmasına yardımcı olabilir veya IVF ile tedavi edilebilir.

Bakınız: Bakınız: Tıkalı Fallop Tüpleri Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

16. Yumurta faktörü

Yumurta kalitesi ve miktarı 30’lu yaşların sonunda ve 40’lı yaşların başında azalır. Kadınlar doğumda yaklaşık bir ila iki milyon yumurta ile doğarlar ve yumurtalar ergenlikle yavaş yavaş 300.000’e düşer. Sonra yaklaşık 300 olgun ve yumurtlama yoluyla serbest kalır. Ve menopozla, minimum yumurta kalmıştır.

Olası tedavi ne olabilir?

Yumurta kaybı geri dönüşü olmayan bir süreç olduğundan, doğurganlık yaşınızda hamileliği planlamaya çalışmalısınız. Ayrıca, aşırı kiloluysanız kilo vermeyi deneyin, sigarayı bırakın, tiroid sorunlarını (varsa) yönetin ve balık yağları, doğum öncesi vitaminler, probiyotikler, D vitamini ve Koenzim Q10 gibi takviyeleri alın. Bunlar yumurta kalitesini artırabilir.

Yukarıdakiler işe yaramazsa olası çözümler yumurta veya embriyo bağışı, evlat edinme veya taşıyıcılıktır.

17. Düşük progesteron seviyeleri

Yumurtlamadan sonra, korpus luteum (kalan yumurta folikülü) erken gebelikte embriyo implantasyonunu desteklemek için progesteron üretir. Bu aşamada progesteron eksikliğine Luteal Faz Defekt (LPD) denir ve kısırlığın nedenlerinden biri olabilir.

Gebe kalsanız bile, plasenta ve fetus daha fazla büyümeyecek, yaşayamayacak fetus veya erken fetal kayıplara neden olacaktır. Prolaktin veya tiroid anormallikleri gibi diğer tıbbi durumlar anormal luteal fonksiyonlara yol açabilir.

Olası tedavi ne olabilir?

Doktorunuz sizi üreme endokrinologuna yönlendirebilir. Tedaviler, progesteron takviyeleri, progesteron enjeksiyonları veya embriyo bağlanması için uterus astarını kalınlaştırmak için fitiller içerir.

18. Servikal mukus problemleri

Servikal mukus genellikle tutarlılığını temiz ve elastik formlara değiştirir, böylece spermler mukustan kolayca kadın üreme organlarına geçebilir. Servikal mukus anormallikleri durumunda, mukus spermin geçmesini önler. Mukus bir enfeksiyona yakalanabilir veya spermleri öldüren antikorlar içerebilir. Bu sorunlara kronik servisit veya önceki ameliyattan dar bir serviks olan kadınlarda rastlanır ve hamilelik başarısızlığına yol açar.

Olası tedavi ne olabilir?

Enfeksiyonları tanımlamak ve tedavi etmek ve IUI ve in vitro fertilizasyon gibi yardımcı üreme yöntemlerini kullanmak sorunun çözülmesine yardımcı olur.

Erkeklerde kısırlığın tıbbi nedenleri:

19. Sperm sorunları

Kötü sperm hareketliliği, düşük sperm sayısı veya düşüklüğü ve anormal şekilli spermler bir erkeğin doğurganlığını azaltabilir.

Olası tedavi ne olabilir?

Doğurganlık ilaçları ve testosteron takviyeleri sperm üretimini artırmak için ilk tedavi hattı olabilir. Sonraki seçenekler IUI ve ICSI’dir.

20. Tüp tıkanıklıkları

Epididimdeki (testislerin arkasında yatan ve olgun spermleri saklayan uzun bir sarmal tüp) ve vas deferens (spermi epididimden ejakülatör kanala taşıyan kaslı tüp) tıkanmaları, verimli spermlerin taşınmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Tüplerdeki tıkanıklık gonore veya klamidya, doğum kusurları veya yaralanmalar gibi enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Ayrıca, varikoseller (skrotumdaki genişlemiş damarlar) sperm hareketliliğini etkileyecektir.

Olası tedavi ne olabilir?

Sağlık uzmanları genellikle doğurganlığı düzelten tüp tıkanıklıklarının cerrahi olarak düzeltilmesini tercih ederler.

Yaşam tarzı seçimlerinin ve tıbbi nedenlerin yanı sıra, doğurganlığı etkileyebilecek birkaç faktör daha vardır.

Doğurganlığı Etkileyen Başka Faktörler Var Mı?

Evet! Açıklanamayan ve kombinasyon nedenleri tüm infertilite vakalarının sırasıyla %25 ve %40’ını oluşturmaktadır.

21. Açıklanamayan kısırlık

Tüm infertilite vakalarının %25’inde, bir dizi test ve değerlendirmeden sonra bile gerçek nedeni bulmadaki başarısızlık nedeniyle açıklanamayan infertilite teşhisi konur. Her iki ortak da kesin sonuç vermeden çeşitli testlere tabi tutulur. Aslında herhangi bir probleminiz olmasa da, karışıklığa neden olur.

Sıradaki ne?

Doktorlar genellikle bir sonraki en iyi adımı tavsiye ederler. Bu da düzenli ilişki kurarak (bebek sahibi olmaya odaklanmadan) gebe kalmaktır. Birkaç yıl sonra bile işe yaramazsa, size bir IVF (tüp bebek) tedavisi uygulanabilir.

22. Kombinasyon infertilitesi

Burada, her iki eşe de doğurganlık sorunları teşhisi konur veya birinin birinde doğurganlık sorunları varsa.

Sıradaki ne?

Kısırlık nedenine göre uygun tedaviler sunulmaktadır.

Kadınlarda, bazen adet döngüsü yoğunluk ve süre bakımından değişebilir. Bu da doğurganlığı doğrudan etkileyebilir.

Kısırlığı düzeltmenin ve kolayca gebe kalmanın kesinlikle yolları vardır. Ancak, önce sorunu tanımalı ve sonra çözüme doğru çalışmalı ve doktora danışmalısınız.

Kısırlığın nasıl ele alınabileceğine dair daha fazla öneriniz varsa, yorumlar bölümünde bize bildirin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir