MSG’nin Gebelik Üzerine Zararlı Etkileri

Hamilelik vücudunuzu birçok duygusal, fiziksel ve hormonal değişiklikten geçirir. Bebeğiniz aylar geçtikçe büyürken, vücudunuz da bebeğinize uyum sağlamak için kendini dönüştürür ve değiştirir. Hamileyken, günlük olarak ne yediğiniz ve tükettiğiniz önemlidir. Bazı yiyeceklere olan istediğinizde bir değişiklik ve diğerleri için tamamen tiksinme hissedebilirsiniz. Doktorunuz her zaman basit, ev yapımı ve organik gıdalara yönelmenizi ve herhangi bir katkı maddesinden kaçınmanızı önerir. Gebelikte Monosodyum glutamat veya Msg dikkatli olmanız gereken bir katkı maddesidir.

MSG Nedir?

Monosodyum glutamat, öncelikle Çin mutfağında kullanılan bir gıda katkı maddesi ve aroma maddesidir. Ülkemizde “Çin tuzu” olarak da bilinir. MSG, birçok paketlenmiş, özellikle hazır konserve yiyeceklerde yaygın bir bileşendir ve lezzet ve tat eklemek için kullanılır. Gıda ve İlaç uygulama birliği, katkı maddesi olarak gıdaya MSG eklenmesine izin verir, bu da güvenli bir gıda bileşeni olduğu anlamına gelir.

MSG ve Gebeliğe Zararları

Msg hamilelik sırasında zararlı mıdır? Bu sorulabilecek büyük bir soru. Aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey:

1. Alerjiniz varsa kaçının

Alerjiniz varsa hamilelikte msg içeren gıdalar tüketmekten kaçınmak en iyisidir. Çünkü olumsuz etkiler ve alerjik reaksiyon reaksiyonda çoğalabilir. MSG’nin aşağıdakileri içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan semptomlarla bazı alerji tipi reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir:

  • Terleme ve kızarma
  • Baş ağrısı, uyuşma ve kas kasılması
  • Bulantı ve göğüs ağrısı

2. Serbest glutamatlar zarar verebilir

  • Aşırı MSG vücuttaki serbest glutamatlara yol açar. Bebeğe gıda tedarikinin plasenta bariyerini kırarak bebeği etkiler.
  • Bu bariyerin bozulması, bebeğinizin kanınızdaki her maddeye, sizinle eşit oranda iyi veya kötü maruz kaldığı anlamına gelir.
  • Bebeğinizin bağışıklık sistemi herhangi bir dış alerjenle ve hastalığa neden olan mikroplarla savaşamayacağı için bebeğiniz için sağlıklı olmayabilir.
  • Serbest glutamatlar ayrıca beyin nöronlarına ulaşabilir ve onları uyarabilir.

3. Su tutma varsa kaçının

Hamilelikte su tutma ödem sorunları yaşayabilirsiniz. Tuz bu soruna önemli bir katkıda bulunur. Vücudunuz hamileliğiniz sırasında fazla su tutuyorsa, MSG ve diğer tüm tuzlardan da kaçının.

Şu ana kadar MSG’nin hamilelikte kadınlar ve bebek üzerinde kanıtlanmış bir olumsuz etkisi olduğunu kanıtlayan bilimsel bir çalışma yoktur. Bununla birlikte, hamilelik hormonal değişikliklere yol açtığından, vücuttan daha fazla tepki almış olabilirsiniz. MSG ile baş etmenin en iyi yolu:

MSG’ye alerjiniz varsa kaçının. Dikkatli davranmak ve risk almak istemiyorsanız bundan kaçının.

Her türlü paketlenmiş gıda veya işlenmiş gıda satın alırken, etiketin içeriğini okuyarak bilinçli bir seçim yapabilirsiniz.

Gebelikte MSG’ye Evet mi Hayır mı?

Hamilelikte her zaman taze yiyecekler yemeye çalışın ve besin değeri az olan paketlenmiş ve işlenmiş yiyeceklerden kaçının. Paketli yiyecekler satın alırken de dikkatli olun. MSG, yiyeceklerinizi lezzetli ve görkemli yapabilir, ancak bebeğinizin sağlığını riske atmaya değer mi?

Hamilelikte olabildiğince az MSG tüketimi öneriyoruz, aslında hiç önermiyoruz. Bebeğinizin sağlıklı gelişim için gerekli tüm besinleri alması önemlidir ve zararlı şeylerden kaçınmanız gerekir! En bilinçli tavsiye almak için doktorunuza danışın. Ayrıca deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.