Meyve Yemek Bebeğinizi Daha Akıllı Yapar Mı?

Meyve yemenin vücudun genel sağlığı için yararlı olduğu ve hamilelik döneminde dengeli beslenmenin bir parçası olduğu aşikar görünebilir. Ancak son araştırmalar hamileyken meyve yemenin büyüyen bebeğinizi daha akıllı hale getirebileceğini göstermiştir.

Sonuçlar başlangıç ​​niteliğindedir. Ancak Alberta Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, hamile bir annenin yediği her meyve porsiyonu için bebeğin 1 yaşındaki zeka testi puanının 2,38 puan arttığını gösteren bir çalışma yaptı.

Ancak, korelasyon mutlaka nedensellik anlamına gelmez. Bu nedenle bilim adamları henüz kesin iddialarda bulunma konusunda temkinli davranıyorlar.

Bu araştırma devam etsin ya da etmesin, anne adaylarının çoğunun ihtiyaç duydukları önerilen miktarda meyveyi tüketmediği iyi bilinmektedir. Meyve, hamilelik döneminde ihtiyaç duyulan en önemli vitamin ve minerallerin çoğunu sağlar.

Hamileler İçin Önemli Vitamin ve Mineraller

Lif: Hemoroit ve kabızlık hamile kadınlarda çok yaygındır. Bol su içmenin yanı sıra lif içeriği yüksek meyveler yemek bu rahatsız edici durumu önlemeye yardımcı olabilir. Elmalar, portakallar, kivi ve armutlar yüksek miktarda lif içerir.

Folik asit: Hamilelik öncesinde ve sırasında yeterli miktarda folik asit almak, nöral tüp kusurlarını yüzde 70’e kadar önlemeye yardımcı olabilir. Doktorlar, hamile annelerin günde en az 400-600 mikrogram (mcg) folik asit almasını önermektedir. Folik asit oranı yüksek meyveler arasında turunçgiller ve avokado bulunur.

Potasyum: Potasyum, vücudun uygun bir sıvı ve elektrolit dengesini korumasına yardımcı olur. Hamilelik sırasında kan hacminiz arttığından, bu dengeyi korumak özellikle önemlidir. Yeterli potasyum almak, birçok kadının hamilelik sırasında yaşadığı ağrılı bacak kramplarını önlemeye de yardımcı olabilir. Muz, erik ve portakal iyi potasyum kaynaklarıdır.

C Vitamini: Gelişmekte olan bebeğinizin kemik ve dişleri için C vitamini gereklidir. Bebeğinizin bağ dokusunda kolajen oluşturmak için de önemlidir. Portakal, çilek ve greyfurt yüksek miktarda C vitamini içerir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.