Melatonin ve Doğurganlık İle İlgili Bilimsel Araştırmalar

Melatonin, beyindeki epifiz bezinde üretilen doğal bir hormondur ve uyku düzeninin düzenlenmesine yardımcı olur. İç vücut saatini sıfırlayarak uykusuzluk çekenlerin daha iyi uyumasına yardımcı olabilir. Mevsimsel olarak etkilenen depresyon vakalarında da yardımcı olur. Çoğu insan bunu, jet lag’ı yenmeye yardımcı olacak reçetesiz veya reçeteli bir ilaç olarak bilir, ancak melatoninin artık yeni bir kullanımı olabilir.

Eylül 2010’da Münih’teki Dünya Doğurganlık ve Kısırlık Kongresi’ndeki bilim adamları, IVF tedavisi (tüp bebek) gören ve aynı zamanda melatonin ile tedavi edilen düşük yumurta kalitesine sahip kadınların hamile kalma olasılığının daha yüksek olduğunu duydu.

Çalışma Sonuçları:

Kötü yumurta kalitesi, kadınlarda kısırlığın nedenlerinden biridir ve şimdiye kadar bu duruma yardımcı olacak herhangi bir tedavi mevcut değildir. Ancak, melatonin artık hile yapabilir gibi görünüyor. Görünüşe göre melatonin, yumurtadaki 8-OHdG adı verilen bir oksitleyici maddenin seviyesini düşürerek yumurtanın kalitesini iyileştirmeye yardımcı oluyor.

Araştırmacılar, bir sonraki IVF döngüsünden önce 3 mg melatonin alan kadınların, kontrol grubundaki yumurtaların %23’ünden daha azına kıyasla yumurtalarının %50’sinin döllenmiş olduğunu buldular. Embriyo transferini takiben, melatonin alan kadınların %19’u hamile kalırken, almayan kadınların %10’undan fazlası hamile kaldı.

Bu, Japonya’daki Yamaguchi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sadece 115 kadınla yapılan küçük bir çalışma olmasına rağmen, sonuçlar yine de önemli. Ekibin lideri Doçent Hiroshi Tamura, “melatonin tedavisinin, düşük oosit (yumurta) kalitesi nedeniyle hamile kalamayan kadınlarda oosit kalitesini iyileştirmek için önemli bir seçenek olacağına” inanıyor.

Sonraki adım:

Araştırmadaki bir sonraki adım, çalışmayı daha geniş bir kadın grubuyla tekrarlamanın yanı sıra, oksitleyici ajanların kadınların yumurtalarının kalitesini düşürmede tam olarak nasıl bir rol oynadığını incelemektir. Bu araştırma özellikle önemlidir, çünkü melatoninin daha önce FSH düzeylerini düşürdüğüne ve çoğu kadında genellikle doğurganlığı düşürdüğü düşünülen prolaktin düzeylerini artırdığına inanılıyordu. Bununla birlikte, diğer araştırmalar melatoninin premenopozal kadınlarda depresyonu hafifletmeye yardımcı olduğunu ve tiroid fonksiyonunun da etkilendiği durumlarda doğurganlığı geri kazanmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bakınız: Doğurganlık Ve Yumurtlama Dönemi

Melatonin ve sen:

Journal of General Internal Medicine ve Journal of Clinical Endocrinology’de alıntılanan araştırmaya göre, kısa bir süre için alındığında sağlıklı bir kişi için düşük dozda melatonin almanın güvenli olduğu görülüyor. yani üç aydan az. Melatonin normalde çeşitli uyku bozuklukları ve jet lag için yatmadan önce gece alınır.

Dozlar 0.3 mg ile 3.0 mg arasında veya daha yüksek arasında değişir, ancak daha küçük bir dozun genellikle daha büyük bir dozdan daha iyi çalıştığı görülmektedir. Bununla birlikte, doğurganlığınızı artırmak için melatonin almayı düşünüyorsanız, sorunu doktorunuzla veya doğurganlık uzmanınızla görüşmeli ve bu son araştırmadan bahsetmelisiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir