Luteal Faz Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Luteal faz kaç olmalı ?Luteal faz hamileliğe nasıl etki eder? Luteal faz ne demek? Luteal fazda progesteron kaç olmalı?

Adet döngüsünün üç aşaması vardır – foliküler, yumurtlama ve luteal. Her evrenin yumurtayı döllemeye ve böylece hamile kalmaya hazırlanmasında kendi rolü vardır.

Alternatif olarak, hamile değilseniz ve adet görmüyorsanız, kullanılmayan endometriyal astarı döngünün sonunda dökülür. Bu yazıda, luteal fazın önemini ve sizi gebe bırakmadaki rolünü açıklar.

Luteal Faz Nedir?

Yumurtlama ile bir sonraki adet döngünüzün başlangıcı arasındaki süreye luteal faz denir. Bu evrede, folikül (foliküler faz sırasında salınan) progesteron hormonunu yüksek miktarlarda üreten bir yapı olan corpus luteum’a dönüşür.

Luteal Faz Ne Kadar Sürer?

Luteal faz kaç olmalı? 21 gün progesteron hormonu kaç olmalı?

Adet döngüsünün normal uzunluğu 21 ila 35 gündür. Bunun luteal fazı yaklaşık 14 gün sürer. Luteal faz çoğu kadında sabittir. Bununla birlikte, adet döngünüz 25 günden azsa, luteal faz daha kısa olabilir.

Luteal fazın 14 günü, gebelik durumunda uterusun döllenmiş yumurtayı barındırmaya hazırlandığı zamandır.

Bakınız: Adet Döngüsü Nasıl Hesaplanır?

Luteal Fazın Hamileliğe Etkisi Nelerdir?

Yumurtlamadan sonra, corpus luteum, döllenmiş yumurtanın implantasyonu için uterus astarının (endometriyal astar) kalınlaşmasını kolaylaştıran progesteron üretimini tetikler.

Döllenmeden sonra, döllenmiş yumurta fallop tüpünden rahime doğru hareket eder ve kendini uterusta endometriuma bağlar. Bu süreç luteal fazda gerçekleşir.

Döllenme gerçekleşmezse, korpus luteumun büzülmesi progesteron sekresyonunda ve uterus astarında bir düşüşe neden olur. Bu, bir sonraki adet döngünüzle sonuçlanır.

Luteal fazınızı bilmek, adet döngüsünden sonra yumurtlama dönemini takip etmenize yardımcı olabilir. Yumurtlama, hamile kalmak için cinsel ilişkiye girebileceğiniz zamandır. Böylece, yumurtlama tarihini hesaplamak ve üç gün önce ve sonra hamileliği planlamanıza ya da önlemenize yardımcı olabilir.

Yumurtlama Nasıl Hesaplanır?

Hormona özgü bir kan testi, luteal fazınızın yumurtlamasını ve stratını tanımlamanıza yardımcı olabilir. Alternatif olarak, döngünüzü yaklaşık altı ay boyunca izleyebilir ve luteal fazınızı hesaplamak için deseni gözlemleyebilirsiniz.

Başka bir yol da BBT grafiğini kullanmaktır. Bazal vücut ısınız (BBT) yumurtlama sırasında artar ve bir sonraki döneminiz başlayana kadar yüksek kalır. Sıcaklığınızı adet döngüsünün başından itibaren takip edebilir ve bazal vücut ısısındaki artışı fark edebilirsiniz. Vücut ısısındaki yükselme yumurtlamayı doğrular.

Luteal faz boyunca yumurtlama süresini hesaplamak için formül:

Yumurtlama günü = adet döngüsünün uzunluğu – luteal fazın uzunluğu

Örneğin, 28 günlük bir adet döngü için luteal fazın 14 gün sürdüğünü varsayalım. İlgili değerleri formüle koymak yumurtlama gününü verir:

28 (döngünün uzunluğu) -14 (luteal fazın uzunluğu) = 14. Bu, adet döngünüzün 14. günü yumurtlama gününüzdür.

Bir yumurtlama tahmin hesaplayıcısı veya kiti, yumurtlama gününü ve böylece luteal fazı tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Luteal faz sırasında vücudunuz bazı değişikliklerden geçer.

Bakınız: Luteal Faz Defekti Nedir?

Luteal Fazda Vücudunuzdaki Değişiklikler Nelerdir?

Bu evrede  progesteron seviyelerindeki artış, vücudunuzda aşağıdaki değişikliklere yol açabilir:

  • Göğüs ve meme uçlarının hassasiyeti
  • Ruh hali
  • Şişkinlik
  • Sıvı birikmesi
  • Kaygı
  • Yorgunluk

Luteal fazdaki bu değişiklikler yaygındır ve hiçbir şekilde hamile kalma şansınızı etkilemez.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir