Luteal Faz Defekti: Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Luteal Faz Defekti Ne Demek?

Luteal faz sırasında progesteronun yetersiz salınımı luteal faz defekti (LPD) veya luteal yetmezlik olarak adlandırılır. Bu kusur, uterus kaplamasının kalınlaşmasını önleyerek uygunsuz embriyo implantasyonuna neden olur. Gebeliği sürdürme şansını azaltır. Ancak LPD’nin infertilite için bir neden olup olmadığı açık değildir.

Luteal faz kusuru aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • Progesteron ve östradiolün daha düşük sekresyonuyla sonuçlanan korpus luteumun kusurlu çalışması.
 • Uterus astarının uygun progesteron ve östradiol düzeylerine cevap verememesi.

Bu kusurlar şunlardan kaynaklanabilir:

 • Corpus luteum’un yıkılması
 • Yumurtlanmış yumurtada kusur
 • Bozulmamış bir folikül (bu, luteinize edici hormon folikülü parçalamak için yeterli olmadığında olur
 • Anoreksi
 • Aşırı egzersiz
 • Endometriozis
 • Şişmanlık
 • Polikistik over sendromu
 • Hiperprolaktinemi (anne sütü üreten bir hormonun aşırı üretimi)
 • Tiroid bozuklukları

Luteal faz defekti yaşayan kadınların adet dönemleri normal tarihten daha erkentir. Luteal faz defekti, daha düşük progesteron üretimi nedeniyle luteal fazın dokuz günden az olduğu daha kısa bir adet döngüsüne yol açar. Kusur diğer semptomlarla da kendini gösterir.

Luteal Faz Defektinin Belirtileri Nelerdir?

Menstrüel siklusunuzdaki düzensizlik, anormal bir luteal fazı gösterebilir. Luteal faz defekti belirtileri şunları içerir:

 • Adet döngülerinin normalden daha erken olması
 • Adet dönemleri arasında tespit
 • Düşükler

Luteal faz defekti hemen tanınmaz ve sorunu tanımlamak ve tedavi etmek için bir tanı gerektirir.

Bakınız: Luteal Fazda Vücudunuzdaki Değişiklikler

Luteal Faz Hatası Nasıl Teşhis Edilir?

Luteal faz defektinin doğrulanmış herhangi bir klinik tanı yöntemi yoktur. Bununla birlikte, aşağıdaki testler genellikle bu amaç için yapılır:

1. Analiz edilecek kan testleri:

 • Yumurtalık fonksiyonunu düzenleyen folikül uyarıcı hormon (FSH) (bu hormon hipofiz bezi tarafından salınır)
 • Yumurtlamayı tetikleyen luteinize edici hormon
 • Uterus astarının kalınlaşmasını uyaran progesteron

2. Ultrason:

Uterus kaplamasının kalınlığını kontrol eder. Ultrason taraması, her bir üreme organının, yani yumurtalıklar, rahim, fallop tüpü ve serviksin işleyişini tespit etmeye yardımcı olabilir.

3. Endometrial biyopsi:

Bu yöntem luteal faz defekti ve doğurganlık arasında herhangi bir korelasyon kanıtlayamasa da, yine de luteal faz defekti tanısı için en iyi yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Genellikle adet dönemlerinin başlamasından bir veya iki gün önce yapılır. Bu test sırasında, endometriyal astarın küçük bir örneği toplanır ve astarın kalınlığını kontrol etmek için mikroskop altında incelenir.

Doktor Luteal faz defekti olduğunu doğrulamak için bir test kombinasyonu kullanabilir ve ardından tedavi takip eder.

Luteal Faz Defekti İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Luteal faz defekti tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Doktor aşağıdaki seçeneklerden birini önerebilir:

Klomifen sitrat (Clomid) veya insan menopozal gonadotropinleri (hMG), yumurtalıkları daha fazla folikül üretmeye teşvik eder ve bu da daha fazla yumurta salar. İlaç genellikle ne kadar uzun veya kısa olduğuna bağlı olarak adet döngünüzün üçüncü ila yedinci veya beşinci ila dokuzuncu gününde uygulanır.

İnsan koryonik gonadotropin (hCG) yumurtlamayı tetikler. Buna yumurtlamayı tetiklemek ve luteal fazı uzatmak için hCG’nin uygulandığı gonadotropin tedavisi denir.

Progesteron takviyeleri uterus astarının büyümesini uyarmaya yardımcı olur. Bu takviyeler yumurtlamadan sonra on gün veya sekiz ila on haftaya kadar verilir. Takviyeler enjeksiyonlar, haplar veya fitiller şeklinde olabilir.

Tedavi, luteal fazın uzatılması için vücuttaki progesteron hormonunun arttırılmasına odaklanır. Tedaviyi doğru beslenmek ve rutin ile tamamlayabilirsiniz.

Luteal Fazın Uzunluğu Nasıl Artırılır?

Sağlıklı bir yaşam tarzı, Luteal faz defekti dahil olmak üzere çeşitli jinekolojik problemlerden kaçınmanıza yardımcı olur. Özellikle hamile kalmayı planlıyorsanız gereklidir. İşte yapabilecekleriniz:

Aşağıdakileri dahil ederek dengeli beslenin:

Kadınlarda luteal faz kusurunu tedavi etmek için çağlardan beri vitex (chasteberry) adı verilen güçlü bir bitki kullanılmaktadır. Su ile karıştırılmış 30-45 mg veya 40 damla sıvı ekstrakt dozu olan kapsüller şeklinde alabilirsiniz. Bununla birlikte, doktorunuz size önermediği sürece kullanmayın.

Akupunktur, adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur ve bu da luteal fazı artırır. Tedavide size yardımcı olabilecek kalifiye bir akupunktur uzmanına danışın.

Luteal faz kusurunun infertilite (kısırlık) için bir neden olduğu kanıtlanmamış olsa da, faz gebe kalmada hayati bir rol oynar. Gebe kalmayı planlıyorsanız ancak düzensiz adet dönemleri, lekelenme veya kısa adet döngüleri gibi jinekolojik sorunlarınız varsa, bir muayene ettirin. Acil tıbbi müdahale, herhangi bir komplikasyon olmadan daha erken hamile kalmanıza yardımcı olabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir