Koryon Villus Örneklemesi Nedir?

Koryon villus örneklemesi (CVS), belirli genetik anormallikleri bulmak için küçük bir gebelik dokusu örneğini test eden bir prosedürdür.

Koryon villus örneklemesi (CVS) ne demek?

CVS, fetüsü rahminizin duvarlarında tutan dokuyu test eder. Down sendromu dahil olmak üzere kromozomal anormalliklerin bulunmasına yardımcı olur. CVS genellikle hamileliğinizin 9. ve 12. haftaları arasında yapılır.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz CVS önerebilir:

  • 35 yaşında veya daha büyük
  • Belirli doğum kusurları riskini artıran bir aile geçmişine sahip olmak
  • Büyük bir kusurlu çocuğu olan

CVS testi genellikle ağrısız ve çok güvenlidir. Ancak CVS’den sonra küçük bir düşük riski vardır. CVS’si olan 100 kadından yaklaşık 1-3’ü düşük yapacak. Hangi genetik testlerin yapılmasını istediğinize karar vereceksiniz.

Koryon villus örnekleme prosedürü nasıl yapılır?

CVS prosedürünüzü doktorunuzun ofisinde bulacaksınız. İlk önce plasentanızı bulmak için ultrason kullanırlar. Daha sonra doktor rahim ağzınızdan çok küçük bir tüp veya karnınızdan ince bir iğne ile rahminize yerleştirir. Plasentanızdan küçük bir doku parçası alırlar ve herhangi bir problem olup olmadığını araştırmak için laboratuvara gönderirler.

CVS sonuçları genellikle birkaç hafta içinde hazır olur. Test Down sendromu ve diğer kromozom kusurları için yüzde 98 doğrudur, ancak spina bifida gibi nöral tüp kusurlarını bulamaz.

CVS genellikle acıtmaz, ancak sonrasında kramp hissedebilir veya biraz kanama veya lekelenme olabilir – bu genellikle birkaç gün içinde durur. Herhangi bir rahatsızlığınız veya kanamanız varsa mutlaka doktorunuza bildirin.

Koryon villus örneklemesinin maliyeti nedir?

CVS prosedürünün maliyeti, onu nereden aldığınıza ve sigortanız olup olmadığına bağlıdır. Birçok sigorta planı, CVS’nin maliyetinin en azından bir kısmını karşılar, ancak emin olmak için sigorta şirketinize danışın.

Sigortanız yoksa veya planınız prosedürü kapsamıyorsa, ödemesini kendiniz yapmanız gerekir. Doktorunuzun ofisi size ne kadar CVS maliyeti ve ne tür ödeme planları olduğu hakkında daha fazla bilgi verebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir