Koronavirüs ve Doğum Hakkında Merak Edilenler

Doğum Planlarımda Herhangi Bir Değişiklik Yapmalı Mıyım?

Doğum planınız hakkında kadın doğum uzmanınız veya diğer sağlık uzmanınızla konuşun. Çoğu durumda, doğum zamanı ve yönteminin (normal doğum veya sezaryen doğum) değiştirilmesine gerek yoktur. Hasta olan kadınların muhtemelen sezaryen doğuma ihtiyacı yoktur.

Uzmanlar, doğum yapmanız için en güvenli yerin bir hastane, hastane temelli doğum merkezi veya doğum merkezi olduğuna inanmaktadır. Hastaneniz veya doğum merkeziniz politikalarında değişiklik yapıyor olabilir.

Örneğin, izin verilen ziyaretçi sayısında ve hastanede ne kadar kalacağınızda değişiklikler olabilir. Doğum planınız hakkında hastanenize ve kadın doğum uzmanınıza veya diğer sağlık uzmanlarına danışın. Doğum sırasında yanınızda bir refakatçi bulundurmayı planlayıp planlamadığınızı mutlaka belirtin.

Doğum Sırasında ve Sonrasında Kaç Ziyaretçim Olabilir?

Hastanenize veya doğum merkezinize danışın. COVID-19’un yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için ziyaretçi sayısını sınırlayabilirler. Sahip olabileceğiniz ziyaretçi sayısı, bölgesel ve ülke çapında önerilerine ve COVID-19’un bölgenizde ne kadar hızlı yayıldığına bağlı olabilir.

Bazı hastaneler ve doğum merkezleri refakatçi ziyaretçi olarak kabul edebilir.

Koronavirüs Döneminde Evde Doğum Daha Güvenli Olur Mu?

Uzmanlar, doğum yapmanız için en güvenli yerin hala bir hastane, hastane temelli doğum merkezi olduğuna inanmaktadır. COVID-19 bu öneriyi değiştirmedi. En sağlıklı hamilelikler bile doğum sırasında veya doğum öncesi çok az uyarı ile veya hiç uyarı olmadan sorunlar yaşayabilir.

Sorunlar olursa, hastane ortamı size ve bebeğinize aceleyle en iyi bakımı sağlayabilir. Hastanelerin, hastane temelli doğum merkezlerinin enfeksiyonu temizlemek ve kontrol etmek için katı prosedürler izlediğini unutmayın.

Koronavirüs Bulaştıysa Doğum Sancıları ve Doğum Sırasında Ne Olacak?

Hastanede veya doğum merkezindeyken, COVID-19’unuz varsa maske takmalısınız. Ancak doğum sancıları sırasında maske takmak zor olabilir. Bu nedenle sağlık ekibiniz maske veya başka koruyucu solunum ekipmanı takmalıdır. Ayrıca, gözlük veya yüz siperi takmak da dahil olmak üzere virüsün yayılma riskini azaltmak için başka adımlar da atabilirler.

Koronavirüs Bulaştıysa Bebeğim Doğumdan Sonra Nerede Kalacak?

COVID-19’unuz olsa bile bebeğinizin doğumdan sonra sizinle aynı odada kalmasının birçok faydası vardır. Örneğin, birlikte oda tutmak bebeğinizle bağ kurmanıza ve istenirse emzirmeye başlamanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca bebeğinizin hastanede sizden ayrı kalmasını da seçebilirsiniz. Ancak güncel raporlar, bir bebeğin COVID-19 kapma riskinin, bebeğin annesinin odasında veya ayrı bir odada kalmasına bağlı olarak değişmediğini öne sürüyor. Birlikte yer alırsanız, bebeğin beşiği sizden en az 1.5 metre uzakta tutulabilir. Bazı tesisler, kapalı ve eşit bir sıcaklığı koruyan şeffaf plastik beşikler kullanır.

Çok hastaysanız veya bebeğinizin çok hastalanma riski yüksekse, ayrı bir odada kalmak teşvik edilebilir. Ayrılmayı seçerseniz ve emzirmeyi planlıyorsanız, bir göğüs pompası isteyebilir ve süt sağmak için kullanabilirsiniz. Bu, hasta olmayan birinin bebeğinize anne sütünü biberonla beslemesine izin verecektir. Süt sağmak, emzirmeye başladığınız zaman için süt tedarikinizi korumanıza da yardımcı olabilir.

Doğum tarihinizden çok önce hastanenizdeki veya doğum merkezinizdeki seçenekler hakkında sağlık ekibinizle konuşun. Sizin ve bebeğiniz için doğru olduğunu düşündüğünüz şeyi birlikte tartışabilirsiniz. En iyi yollar hakkında konuştuğunuzdan emin olun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir