Koronavirüs Sürecinde Doğum Yapmak: Soru ve Cevaplar

Korona günlerinde doğum yapacak annelerin endişeleri neler? Koronavirüs doğum şeklini etkiler mi? Gebelikte Koronavirüse yakalanılırsa ne yapılmalı? Koronavirüs hamileler için risk oluşturur mu? Anne karnındaki bebeğe koronavirüs bulaşıyor mu?

Gebeliğin son günlerindeyseniz ve doğumunuz yaklaşıyorsanız, şu anda bir doğum evinde veya hastanede doğum yapmanın güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Endişelenmek anlaşılabilir bir durum, ancak hastaneler COVID-19 riskini en aza indirmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyor.

ÖNEMLİ: Nefes almakta ciddi güçlük çekiyorsanız, derhal doktorunuza başvurun. Vardığınızda çağrı yöneticisine ve sağlık görevlilerine son seyahat geçmişiniz ve COVID-19’u olan bir kişiyle herhangi bir yakın temas hakkında bilgi verin.

Belirtilerinizi kontrol edin!

Tıbbi yardım almanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için Koronavirüs (COVID-19) belirtilerinizi kontrol edin.

Hastanede Doğum Yapmam Güvenli Mi?

Ülke çapındaki doğum merkezleri ve hastaneler, hastalarının sağlık ve güvenliğini korumaya yardımcı olmak için ekstra önlemler alıyor. Pek çok hastane ziyaretçi sayısını azaltıyor ve bazıları, sizin ve bebeğinizin iyi durumda olması koşuluyla, doğum yaptıktan sonra eve daha erken gitmenize izin vermeyi düşünebilir.

Bebeğimi Doğurduğumda Eşim Benimle Olacak Mı?

Ülkemizdeki hastaneler sahip olabileceğiniz ziyaretçi sayısını kısıtlasa da, bebeğinizi doğurduğunuzda eşinizin yanınızda olmasını sağlayabileceksiniz. Eşiniz muhtemelen COVID-19 için taranacak ve iyi bir el hijyeni uygulamak için her türlü önlemi alması tavsiye edilecektir.

Hastanedeyken, büyük olasılıkla günde bir ziyaretçiyle sınırlandırılacaksınız, bu nedenle ailenizin veya arkadaşlarınızın sizi ve bebeğinizi görmeye gelmesine izin veremeyeceksiniz. Bu aynı zamanda başka çocuğunuz varsa, hastanede kaldığınız süre boyunca bir arkadaş veya akraba ile kalmaları gerektiği anlamına da gelebilir.

Hastaneden eve geldiğinizde, ne kadar zor olursa olsun, sizi ve yenidoğan bebeğinizi pandemi döneminde ziyaret eden aile ve arkadaşların sayısını da sınırlamalısınız.

Ancak bu, hayatınızdaki en sevinçli dönemi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşamayacağınız anlamına gelmez. İrtibatta kalmak için telefon görüşmeleri, sosyal medya ve video konferanslardan en iyi şekilde yararlanın.

Koronavirüs Döneminde Sezaryen Doğum Güvenli Mi?

Sezaryen doğum yapmayı planlıyorsanız, yine de yapabilmelisiniz. Ancak farkında olmanız gereken herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için doktorunuza veya doğum uzmanınıza danışın.

COVID-19 testiniz pozitif çıkarsa, sezaryen veya başka tür doğum müdahaleleri olmak olası bulaşma riskini azaltmaz.

Koronavirüs Olanlar Hastanede Doğum Yapabilir Mi?

Bebeğinizin doğum vakti geldiğinde COVID-19 hastasıysanız, bebeğinizi doğurmanız için en güvenli yer hastanedir. Doğum deneyiminiz farklı olmamalıdır. Sizin, bebeğinizin ve size yardımcı olan hastane personelinin güvende olduğundan emin olmak için ekstra özen gösterilecektir.

COVID-19 Hamilelerde Düşüklere Neden Olur Mu?

Şu anda, koronavirüsün gebelerde düşük veya diğer gebelik komplikasyonlarına neden olabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur.

Bununla birlikte, hamile kadınlar solunum yolu hastalığı geçirirlerse komplikasyon gelişme riski daha yüksektir. Bu nedenle size ve bebeğinize bakmak için ekstra özen gösterilmelidir.

Kaynaklar:

  1. RANZCOG (Coronavirus (COVID-19)), CDC (Pregnancy and breastfeeding)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.