Koronavirüs Döneminde Sosyal Mesafe ve Aile Sağlığı

Anahtar noktaları:

 • Sosyal mesafe aileler için hem zor hem de olumlu olabilir.
 • Ailenizle zaman geçirmekten en iyi şekilde yararlanarak, rutinleri kullanarak, bağlantıda kalarak ve çatışmayı yöneterek aile refahını koruyun.

Sosyal Mesafe Mi Yoksa Karantina Mı?

Sosyal mesafe ve karantina ile ilgili kurallar her zaman değişiyor. En güncel bilgiler için, devletin sosyal mesafe yönergelerine ve karantina yönergelerine bakabilirsiniz. Bölgenizdeki koronavirüs (COVID-19) önerileri ve gereksinimleri hakkında en son ve en güvenilir bilgi ve tavsiyeler için bölge sağlık departmanı web sitelerini de kontrol edebilirsiniz.

Bu makale sağlıklı ve fiziksel olarak mesafeli aileler içindir. Ailenizden biri koronavirüs (COVID-19) teşhisi nedeniyle kendi kendini izole ediyorsa, bu durumda size yardımcı olması için bu makaledeki bazı ipuçlarını uyarlayabilirsiniz.

Koronavirüs (COVID-19) Döneminde Sosyal Mesafe

Aileniz için ne anlama geliyor?

Sosyal mesafe, ailenizle evde daha fazla zaman geçirmeniz anlamına gelir. Ve eğer çalışıyorsanız, bu, çocukların öğreniminin denetimini, aile zamanını ve iş taahhütlerini dengelediğiniz anlamına gelebilir.

Bu zorlu bir deneyim. Yapabilirseniz olumlu bir deneyim de olabilir:

 • Aile zamanını en iyi şekilde değerlendirmek.
 • Aile sağlığını ve refahını desteklemek için rutinler kullanın.
 • Başkalarıyla yaratıcı yollarla bağlantıda kalın.
 • Aile içi çatışmaları olumlu yollardan yönetin.
 • Sosyal mesafe sırasında aile zamanını en iyi şekilde değerlendirmek.

Fiziksel olarak uzaklaşma, aile olarak birlikte zaman geçirmeniz için size daha fazla fırsat verebilir. Ve bir aile olarak birlikte daha fazla zaman geçirerek sağlıklı ilişkiler kurabilir ve çocuklarınızın bu deneyim sırasında daha mutlu, daha güvenli ve daha rahat hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Evden çalışıyorsanız, mesai saatleri içinde her zaman çok zamanınız olmayabilir. Yani önemli olan, çocuğunuza pozitif ilgi göstererek ve günlük anları kaliteli zamana dönüştürerek sahip olduğunuz zamanı en iyi şekilde değerlendirmekle ilgilidir.

Olumlu İlgi

Kısa etkileşimler sırasında bile çocuklarınıza bolca olumlu ilgi gösterebilirsiniz. Örneğin, olumlu ilgi şunlar olabilir:

 • Göz teması kurmak ve çocuğunuza gülümsemek.
 • Çocuğunuza bolca şefkat göstermek. bunu yapmakta rahatsanız sarılmak veya “seni seviyorum” demek olabilir.
 • Çocuğunuza pandemi dönemini nasıl ele aldıklarından gurur duyduğunuzu söylemek.
 • Çocuğunuzu okul ödevi veya ev işleri yaptığı için övmek.
 • Çocuğunuzun her gün neler başardığına ilgi göstermek.

Kaliteli Zaman

Fiziksel uzaklaşma sırasında, günlük anları kaliteli zamana dönüştürebilirsiniz. Kaliteli zaman şunlar olabilir:

 • Yürümeye başlayan çocuğunuza banyo yaparken paylaşılan bir gülüş.
 • Okul öncesi çağındaki çocuğunuzla çamaşırları katlarken veya ergenlik öncesi veya ergenlik çağındaki çocuğunuzla akşam yemeği hazırlarken sohbet etmek.
 • İşten bir öğleden sonra molası, böylece siz ve çocuğunuz birlikte atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Mümkünse, her çocuğunuzla düzenli olarak bire bir zaman planlayın. Çocukların farklı kişilikleri vardır ve bazı çocuklar diğerlerinden daha az zamana ihtiyaç duyuyor gibi görünebilir. Ancak hepsi sosyal mesafe ve karantina uzaklaşma sırasında sizinle özel zaman geçirmekten faydalanacaktır.

Ailenizle Eğlenceli Zaman Geçirmek İçin İpuçları

Aileniz sosyal mesafe ve sokağa çıkma yasağı sırasında bazı şeyleri farklı yapmak zorunda kalabilir. Ancak yine de birlikte yapabileceğiniz birçok şey vardır. İşte birlikte vakit geçirmenin ve ilişkilerinizi geliştirmenin bazı eğlenceli yolları:

 • Çocuğunuzu birisi için bir resim çizmeye teşvik edin. Ardından bir fotoğraf çekin ve bunu ailenize veya arkadaşlarınıza gönderin.
 • Birlikte aile oyunları oynayın. Masa oyunları, 20 soru veya sessiz sinema deneyebilirsiniz.
 • Bahçede veya oturma odasında piknik yapın.
 • Bir bölüm kitabına başlayın ve her gün bir bölüm okuyun. Veya birlikte bir hikaye anlatın.
 • Biraz müzik açın ve içeride şarkı söyleyin, dudak senkronizasyonu yapın veya dans partisi yapın.
 • Bazı YouTube egzersiz videolarını takip edin.
 • Birlikte kısa bir video hazırlayın ve düzenleyin.
 • Birlikte bir galeride veya tarihi yerde sanal bir tur atın.
 • Başkalarından sorumlu bir mesafeyi koruyabiliyorsanız, birlikte yürüyüşe veya bisiklet sürmeye gidin.

Sosyal  mesafe sırasında ailenin refahını desteklemek için rutin kullanmak:

Sosyal mesafe sırasında sağlık ve esenlik için çocukların güvenlik, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, iyi uyku, oyun ve sessiz zamana ihtiyacı vardır. Bunlara da ihtiyacınız var.

Hepinizin fiziksel ve zihinsel sağlık için ihtiyacınız olanı aldığından emin olmanın iyi bir yolu, yeni bir günlük rutin planlamaktır.

Sosyal mesafe sırasında rutinler çocuklara ve gençlere nasıl yardımcı olabilir?

Rutinler, çocukların ne bekleyeceklerini bilmelerini sağlar. Bu, çocukların ve gençlerin kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olabilecekleri anlamına gelir. Bu, sosyal mesafe sırasında, çocuklar ve gençler kendilerini stresli, endişeli, hayal kırıklığına uğramış veya sadece sıkılmış hissedebilecekleri zaman gerçekten önemlidir.

Çocukların ve gençlerin okul çalışması ve ödevleri yapmaları gerekiyorsa, bir rutin onların dersleri geçmelerine ve evde öğrenmeye devam etmelerine yardımcı olabilir. Aynı şekilde, çocuğunuzun rutininde farklı oyun türleri için zaman yaratabilirsiniz. Örneğin, dışarıda oyun oynama, sessiz oyun, zanaat, okuma, dijital oyun vb. Bu, çocuklarınızın evdeki günlerinde iyi bir aktivite dengesi elde etmelerine yardımcı olabilir.

Rutinler, çocukların ve gençlerin de sağlıklı ve hijyenik kalmasına yardımcı olabilir. Örneğin, düzenli zamanlarda egzersiz yapmak, yemek yemek ve uyumak gibi, daha dikkatli el yıkama da rutinin bir parçası olabilir.

Ayrıca, rutinler stresi azaltabilir ve daha düşük stres, çocukların bağışıklık sistemleri için iyidir.

Sosyal mesafe sırasında rutinler size nasıl yardımcı olabilir?

Rutinler size şu konularda yardımcı olabilir:

 • Günlük işlerinizi halledin, çocuklarınız için zaman ve kendinize zaman ayırın.
 • Herkes evdeyken ev işlerini adil bir şekilde paylaşın.
 • Ebeveyn olarak iyi bir iş çıkarıyormuş gibi hissettirmek.
 • Daha organize ve kontrollü hissedin, bu da stresinizi azaltır.

Anlaşmazlıkları çözmekten geri adım atın. Örneğin, Çarşamba gecesi bir çocuğun yıkanacağı geceyse, işi kimin yaptığı konusunda kardeş kavgasına gerek yoktur.

Rutinler neden aile ilişkileri için iyidir?

Rutinler aile ilişkilerini güçlendirebilir.

Örneğin, sosyal mesafe sırasında hepiniz evdeyseniz, düzenli aile yemeklerini paylaşmak daha kolay olabilir. Ve aile yemekleri, birbirinizi kontrol etmeniz için harika bir zaman olabilir.

Daha küçük çocuklarınız varsa, yatmadan önce birlikte bir hikaye okumak, siz ve çocuğunuzun karantina ve sosyal mesafelerde birlikte özel, rahatlatıcı zaman geçirdiği zamanlar olabilir. Daha büyük çocuklar ve gençler için normal bir kart oyunu da aynı şekilde çalışabilir.

İşte bir ipucu: Neden aile rutininiz sırasında minnettarlık için zaman ayırmayasınız? Bu, gününüzden minnettar olduğunuz bir şeyi düzenli olarak paylaşmakla ilgilidir. Kendinizi iyi hissetmenize ve pozitif kalmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal mesafe sırasında başkalarıyla bağlantıda kalmak:

Geniş aileniz ve arkadaşlarınızla bağlantıda kalmak, sağlığınızı korumanın ve sosyal mesafe sırasında pozitif kalmanın önemli bir parçasıdır. Ancak ziyaret edemediğinizde veya spor, okul kutlamaları, aile yemeklerin yetişemediğiniz zamanlarda insanlarla iletişim halinde kalmak zor olabilir.

Bu, biraz yaratıcı olmanız gerekebileceği anlamına gelir.

İşte sizin ve çocuklarınızın arkadaşlarınız ve ailenizle nasıl iletişim halinde kalabileceğinize dair örnekler:

 • Çocuğunuzun yemek yerken veya oyun oynarken arkadaşlarını görebilmesi ve onlarla konuşabilmesi için sanal bir öğle yemeği veya oyun zamanı düzenleyin.
 • Aileler, oyun grubu gönüllüleri, çocuk eğitimcileri ve yazarlarla bağlantı kurmak.
 • Evinizde yaşamayan geniş aile üyeleriyle telefon görüşmeleri veya görüntülü sohbetler için bir program oluşturun.
 • Çocuğunuzun arkadaşlarıyla konuşabilmesi ve komik makaleler veya videolar paylaşabilmesi için bir uygulamayı kullanarak bir grup sohbeti ayarlamasına yardımcı olun.
 • Daha büyük çocukların ve gençlerin arkadaşlarıyla online çok oyunculu oyunlar oynayarak zaman geçirmelerini önerin.
 • E-kartlar veya video mesajları göndererek doğum günlerini ve diğer başarıları kutlayın.
 • Kartpostallar, yazı kağıtları ve pullar alın. Böylece çocuğunuz eski usul şekilde bağlantıda kalabilsin.

Sosyal mesafe sırasında aile çatışma yönetimi:

Küçük kardeşler arasındaki kavgalar ve genç kardeşler arasındaki kavgalar en iyi zamanlarda yaygındır. Sosyal mesafe gibi stresli bir deneyim sırasında, ailelerin daha fazla çatışma yaşaması oldukça doğaldır.

İyi haber şu ki, kardeş kavgaları ve aile çatışmaları, çocuklarınızın problem çözme gibi sosyal beceriler geliştirmesi için büyük bir şans olabilir. Aynı zamanda problem çözme rol modeli olma şansınız da var. Aile içi çatışmaya bu şekilde yaklaştığınızda, herkesin stres düzeyini azaltabilir ve aile ilişkilerinizi daha güçlü hale getirebilir.

Sosyal mesafe sırasında kardeş kavgalarını önlemenize ve aile çatışmalarını yönetmenize yardımcı olabilecek birkaç şey var:

 • Başlarda bazı aile kuralları belirleyin. Örneğin, “Hüzünlü hissediyorsak sakin kelimeler kullanırız”. Veya “Tepki vermeden önce derin nefes almaya çalışırız”.
 • İyi anlaştıklarını veya bir sorunu çözmek için birlikte çalıştıklarını gördüğünüzde çocukları övün. Örneğin, “PlayStation için bir kadro belirleme şekliniz harika”.
 • Kardeş kavgalarına girmeden önce bekleyin. Bazen bu, çocuklara işleri kendi başlarına halletme şansı verir. Ancak bir anlaşmazlık bağırma ya da kötü sözler içeriyorsa, onu ayırmanız gerekir.
 • Çocukları, anlaşmazlığı sakin bir şekilde düşünmeye, sonra ne olması gerektiğini çözmeye ve gelecekte benzer bir çatışmadan nasıl kaçınabileceklerini tartışmaya dahil etmeye çalışın.

Siz ve büyük çocuğunuz arasında sosyal mesafeden daha fazla çatışma olduğunu fark edebilirsiniz. Dolayısıyla, çocuğunuzun yatağını düzeltmesini tercih etseniz bile, bunun gerçekten tartışmaya değer olup olmadığını düşünün. Çocuğunuzun yeterince sağlıklı beslenmesini, uyumasını ve egzersiz yapmasını sağlamak gibi önemli şeyler için enerjinizi korumak isteyebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir