Koronavirüs Döneminde Evde Doğum Yapılır Mı?

Şimdi evde doğum yapmayı düşünüyorsanız, doğum planınızı ve doktorunuzu, özellikle de hamileliğinizin sonlarında değiştirmeniz tavsiye edilmez. Doktorunuz ve ebeleriniz hamileliğiniz boyunca sizinle ilgileniyor ve sizi en iyi şekilde tanıyor. Bebeğiniz doğduğunda bakımınızı sağlamaya devam etmek için en iyi konumdadırlar.

Zaten evde doğum yapmayı planladıysanız ve hamileliğiniz düşük riskliyse, yine de evde doğum yapmaya devam edebilirsiniz. Sizi ve bebeğinizi güvende tutmak için her türlü önlemin alındığından emin olmak için doktorunuz ve ebenizle konuşun.

Hamileliğiniz düşük riskli olsa bile, hastaneye gitmeniz gerektiği anlamına gelebilecek komplikasyonlar yine de olabilir. Planlanan bir evde doğum sırasında herhangi bir noktada evden hastaneye nakledilmeniz gerekirse, ambulansın kullanılabilirliğinin COVID-19 nedeniyle mevcut talepten etkilenebileceğini hatırlamak da önemlidir.

Bir doğum merkezinde veya hastanede doğum yapmayı planladıysanız, planlarınızı değiştirmenize gerek yoktur. Hastaneler bebeğinizi doğurmanız için hala güvenli yerlerdir.

Hamileliğinizin erken dönemindeyseniz ve bebeğinizi nerede doğurmak istediğinize hala karar vermediyseniz, durumunuz için en iyi olanı doktorunuz ve ebenizle konuşun. Emin olun ki doktorunuz ve ebeniz sizin ve bebeğinizin iyiliğini her zaman ön planda tutacaktır. Nerede doğum yapacağınızı seçme hakkında doktorunuzdan daha fazla bilgi edinin.

Kaynaklar:

  1. RANZCOG (Coronavirus (COVID-19)), CDC (Pregnancy and breastfeeding)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.