Koronavirüs Döneminde Engelli Çocuklar ve Otizm (5-15 Yaş)

Anahtar noktaları:

 • Koronavirüs (COVID-19) sırasında evde engelli çocuklarınız varsa, çocuk kaygısı, günlük bakım faaliyetleri, evde öğrenme ve kardeş ihtiyaçlarıyla ilgileniyor olabilirsiniz.
 • Kaygı yoluyla konuşmaya, rutinleri kullanmaya, öğrenmeyle organize olmaya ve tüm çocukların ihtiyaçlarını dengelemeye yardımcı olabilir.
 • Kendinize bakmak ve bu durumda destek aramak hem sizin için hem de çocuklarınız için iyidir.
 • Koronavirüs (COVID-19) sırasında sosyal mesafe ve evde kalarak, topluluğunuzdaki herkesi korumaya yardımcı oluyorsunuz.

Sosyal Mesafe: Bu Ne Anlama Geliyor?

Koronavirüs (COVID-19) salgını sırasında tüm ülke vatandaşlarının evde kalmaları isteniyor.

Evde kalmak sosyal mesafenin bir parçasıdır. Bu makale, evde kalmayı, dışarı çıkmanız gerektiğinde başkalarından mesafenizi korumayı ve Türkiye’nin sosyal mesafe kurallarının gerektirdiği diğer önlemleri almayı içeren ” sosyal mesafe” terimini kullanır.

Siz ve çocuklarınız fiziksel olarak uzaklaşıyorsanız, ailenizin koronavirüs (COVID-19) kapma riskini azaltmaya yardımcı oluyorsunuz. Ayrıca arkadaşlarınızı, geniş ailenizi ve topluluğunuzu koronavirüsün (COVID-19) yayılmasına karşı korumaya da yardımcı oluyorsunuz.

Koronavirüs (COVID-19) Döneminde Sosyal Mesafe

Aileniz için ne anlama gelebilir?

Sosyal mesafe ve evde kalmak, ailenizle daha fazla zaman geçirmek demektir. Çalışıyorsanız, bu, çocukların öğreniminin denetimini, aile zamanını ve iş taahhütlerini dengelediğiniz anlamına gelebilir. Otistik çocuklarınız veya engelli veya başka rahatsızlıkları olan çocuklarınız varsa, siz de olabilirsiniz:

 • Çocukların koronavirüs (COVID-19) ve sosyal mesafeyle ilgili kaygıyla başa çıkmalarına yardım
 • Düzenli bakıcılarınız veya dinlenme hizmetleriniz artık mevcut değilse, daha fazla günlük bakım ihtiyacının karşılanması
 • Çocuklara öğrenme için daha fazla bire bir destek vermeye çalışmak
 • Tüm çocuklarınızın ihtiyaçlarını karşılama konusunda endişe

Ailenizin bu durumu yönetmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler var:

 • Kaygı hakkında konuşmak
 • Rutinleri kullanmak
 • Öğrenme desteği ile organize olmak
 • Tüm çocukların ihtiyaçlarını dengelemek
 • Kendinizi virüsten korumak

Engelli Çocuklar ve Gençlerle Sosyal Mesafeden Bahsetmek

Çocuğunuzun bir engeli varsa, virüs nedeniyle koronavirüs (COVID-19), hasta olma veya komplikasyon yaşama konusunda endişeli olabilirsiniz. Engelli çocukların ve gençlerin anksiyete yaşamaları akranlarından daha fazladır.

Konuşma, anksiyete yaşayan engelli çocuklara ve anksiyete yaşayan engelli gençlere yardımcı olabilir. Özellikle, çocuğunuzun endişelerini veya korkularını kabul ederek ve çocuğunuz konuşmak istediğinde aktif olarak dinleyerek çocuğunuza destek olabilirsiniz. Çocuğunuza koronavirüsün (COVID-19) kendisini ve sağlık durumlarını nasıl etkileyebileceği konusunda gelişimsel olarak uygun ve güvenilir bilgi vermek de önemlidir.

Çocuğunuzun koronavirüs (COVID-19) kapma riskinin daha yüksek olup olmadığı ve sizin ve çocuğunuzun alması gerekebilecek ek önlemler konusunda doktorunuzdan veya uzmanınızdan tavsiye almak iyi bir fikirdir.

Engelli çocuklar ve gençlerle fiziksel mesafeyi yönetmek için rutinleri kullanmak:

Rutinleri kullanarak organize ve öngörülebilir bir ev ortamı yaratabilirsiniz. Bu, her yaştan ve yetenekten çocuğun, özellikle stresli olduğunda veya çocuklar sosyal mesafe gibi zor deneyimlerden geçerken kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olur.

Hepiniz evdeyken rutinleri ailenizin yaşamındaki değişikliklere uyacak şekilde uyarlamanız gerekebilir. Örneğin, artık çocuğunuzun günlük bakım ihtiyaçlarından, prosedürlerinden veya ilaçlarından daha fazla sorumluysanız, günlük rutininizdeki bazı değişiklikler sizin ve çocuğunuzun bu ekstra sorumlulukları hatırlamasını ve yönetmesini kolaylaştırabilir.

Aşağıdakilere benzer yardımları kullanarak veya mevcut yardımlarınızı uyarlayarak, engelli çocuğunuzun aile hayatınızdaki ve rutinlerinizdeki değişikliklerle başa çıkmasına yardımcı olabilirsiniz:

Sosyal hikayeler: Örneğin, el yıkamak için bir hikayeniz olabilir. Bu hikaye, musluğu açmak, elleri ıslatmak, sabunu sürmek, elleri sabunla ovmak ve durulamak ve kurutmak gibi ellerin ne zaman yıkanacağını ve izlenecek adımları anlatabilir.

Görsel destekler: Örneğin, yeni sabah rutininizi gösteren, yataktan kalkma, giyinme, kahvaltı yapma, diş fırçalama, okula başlamak için masada oturma ve çevrimiçi bir sınıfta oturum açma resimleri içeren görsel bir desteğe sahip olabilirsiniz. .

Rutinler sizin için de iyi olabilir. Çocuğunuzun ihtiyaçları artık ekstra sorumluluklarınız olduğu anlamına geliyorsa, rutinler size ve diğer aile üyelerinin işleri bölmenize yardımcı olabilir, böylece bu sorumlulukları yönetmek için zamanınız olur. Oyun geceleri veya birlikte kitap okumak gibi eğlenceli aile aktivitelerine zaman ayırmak için rutinleri de kullanabilirsiniz. Bunun gibi aktiviteler, sosyal mesafe sırasında hepinizin pozitif kalmasına yardımcı olabilir.

Engelli Öğrenciler İçin Evde Kalırken Öğrenmeyi Desteklemek

Engelli öğrenciler, koronavirüs (COVID-19) ve sosyal mesafe sırasında öğrenmeye devam etme hakkına sahiptir. Ayrıca, okulların engelli öğrenciler de dahil olmak üzere tüm öğrenciler için öğrenimi erişilebilir kılma yükümlülüğü vardır.

İşte çocuğunuzun öğrenimini desteklemenize yardımcı olabilecek bazı öneriler:

Bilgilendirilmek!

Bu, çocuğunuzun okulunun engelli çocuklar da dahil olmak üzere tüm öğrencilere nasıl eğitim ve destek sağladığını anlamakla ilgilidir. Örneğin şunları kontrol edebilirsiniz:

 • Okulun kullandığı online platformlar
 • Çocuğunuzun öğretmenleri, okulu veya eğitim departmanı hangi kaynakları sağlıyor?
 • Okul, öğrencilerden öğrenimlerini yapmalarını beklediğinde ve herhangi bir esneklik olup olmadığı
 • Okul, öğrencilerden öğrenme görevleri yapmalarını, ilerlemeyi takip etmelerini, görevleri göndermelerini vb.
 • Sistemin nasıl çalıştığından emin değilseniz yardım isteyebileceğiniz kişi.
 • Ayarlamaları düşünün ve müzakere edin.

Bu, okulun öğrenmeyi sağlamaya yönelik planlarının ve sistemlerinin çocuğunuzun öğrenme stiline ve ihtiyaçlarına nasıl uyacağını değerlendirmekle ilgilidir. Örneğin şunları kontrol edebilirsiniz:

 • Okulun öğrenim platformunun ve öğrenimi sağlama şeklinin çocuğunuz için erişilebilir olup olmadığı
 • Öğrenim materyallerinin çocuğunuz için erişilebilir olup olmadığı
 • Öğretim ve öğretim yöntemleri çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre nasıl uyarlanabilir?
 • Çocuğunuzun okulda kullandığı herhangi bir öğrenim yardımı ve diğer destekler evde kullanım için nasıl uyarlanabilir?
 • Çocuğunuzun evde farklı veya daha az destekle öğrenmek için daha esnek düzenlemelere ihtiyacı olup olmadığı
 • Çocuğunuzun erişilebilirliğini ve esnekliğini tartışmak için okulda kiminle iletişime geçebilirsiniz.

Mevcut düzenlemelerden emin değilseniz veya bunlardan memnun değilseniz, çocuğunuzun avukatı olmanız gerekebilir. Çocuğunuzun evde öğreniminden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olacak düzenlemeler için okulla birlikte çalışabilirsiniz.

Günlük bir rutin hedefleyin!

Günlük bir rutini hedeflerseniz evde öğrenmek muhtemelen daha sorunsuz ilerleyecektir. Ancak rutini tam olarak takip etmezseniz sorun olmadığını unutmayın. Örneğin, şunları düşünebilirsiniz:

 • Olağan okul zaman çizelgesinin işe yarayıp yaramayacağı veya daha basit bir zaman çizelgesinin evde öğrenmek için daha iyi olup olmayacağı
 • Karar verdiğiniz rutini gün için görsel bir zaman çizelgesine nasıl dönüştürebilirsiniz?
 • Düzenli aralarla değişen öğrenim parçaları, günü nasıl ayırabilirim?
 • Güne biraz eğlence nasıl dahil edilir – örneğin, her günün sonunu çocuğunuzun hoşuna giden bir aktivite ile işaretleyebilirsiniz.
 • Her gün düzenli olarak çocuğunuza işlerin nasıl gittiğini, nelerden keyif aldığınızı ve sizin veya çocuğunuzun değişmesi gereken herhangi bir şeyin olup olmadığını kontrol etmek için iyi bir fikirdir.

Okulla düzenli iletişim kurun!

Çocuğunuzun sınıf öğretmeni, ev öğretmeni, yıl koordinatörü, öğrenim destek koordinatörü veya öğrenci refahı koordinatörü ile zaten düzenli e-postalarınız, telefon görüşmeleriniz veya toplantılarınız olabilir.

Bu düzenli iletişim, evde kalırken daha da önemli olacaktır. Böylece siz, çocuğunuz ve öğretmenleriniz, çocuğunuzun genel refahının yanı sıra öğrenim görevlerinin ve görevlerinin üstesinden gelebilirsiniz. Ancak bu iletişimi sürdürmenin en iyi yolunu kontrol etmeniz gerekebilir.

Örneğin, şunları yapmanız gerekebilir:

 • Her öğretmenle iletişime geçin ve ders planlarının, ödevlerin vb. kopyalarını isteyin.
 • Çocuğunuzun nasıl gittiğini öğretmenlerle kontrol etmek için düzenli zaman ayırın.
 • Nelerin işe yaradığı ve nelerin değişmesi gerekebileceği hakkında öğretmenlerle konuşun.

Ayrıca, çocuğunuzun genel öğrenimi ve ilerlemesini tartışmak için tüm ilgili okul personeli ile bir toplantı istemeniz gerekebilir. Bu toplantıda, çocuğunuzun evde kalırken öğrenme hedeflerini karşılamaya devam etmesini sağlamak için çocuğunuzun bireysel öğrenim planının nasıl ayarlanması gerektiğine bakabilirsiniz.

Çocukların evde öğrenmesine yardımcı olmak, çocuklara okulda öğretmekten farklıdır. Öğretmenlerin yaptığını yapmanız beklenmiyor. Çocuğunuzun evde öğrenmesini desteklemek için elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz ve sizin ve çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu kadar yardım istemenin sorun olmadığını unutmayın.

Sosyal mesafe ve karantina sırasında tüm çocuklarınızın ihtiyaçlarını dengelemek

Engelli çocukların kardeşlerinin koronavirüs (COVID-19) nedeniyle evde kalma konusunda çok sayıda ve karışık duyguları olması muhtemeldir. Ayrıca öğrenme ve başka ihtiyaçları da vardır. Ve onlar da sizin için engelli çocuğunuz kadar önemli olduklarını – onları önemsediğinizi ve onların da neler yaşadığını hissetmeleri gerekir.

Bu, bu süre zarfında engelli çocukların kardeşlerini nasıl destekleyeceğinizi düşünmeniz gerekebileceği anlamına gelir. İşte bazı ipuçları:

 • Tipik olarak gelişmekte olan çocuklarınızla sosyal mesafe ve aileyle evde olma konusundaki duyguları hakkında konuşun.
 • Tipik olarak büyüyen çocuklarınızın durumu iyi idare ettiğini gördüğünüzde, onları bol bol övün.
 • Her çocuk için zaman ayırmaya çalışın. Bu, sitede yürümek, kitap okumak, yemek pişirmek veya birlikte bir kart oyunu oynamak kadar basit olabilir.
 • Hepiniz evdeyken tipik olarak gelişen çocuklarınızın kaç tane ve ne tür ekstra sorumluluklar üstlendiğine bir göz atın.

Sosyal mesafe sırasında çocuklara bakmak büyük ve önemli bir iştir. Özellikle daha az destek alıyorsanız veya mola hizmetleriniz şu anda mevcut değilse, çocuğunuzun tüm ihtiyaçlarını karşılamaya kendini kaptırmak kolaydır.

Hala çalışıyorsanız, bu dönemi atlatmak için işvereninizle aile dostu çalışma seçenekleri hakkında konuşmayı düşünebilirsiniz.

Egzersiz yapmak, okumak veya arkadaşlarınızla telefonda veya online iletişimde kalmak gibi keyif aldığınız şeyler için biraz zaman ayırmak da iyidir. Bu, stres, endişe veya öfke yaşıyorsanız rahatlamanıza ve daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir