Koronavirüs Döneminde Çocuklarda Maske Kullanımı (0-12 Yaş İçin Uygundur)

Çocuklar Covid-19’dan korunmak için maske takmalı mı? Çocuklarda maske kullanımı nasıl olmalı? Hangi yaş grubu maske takmalı: 2 yaş altı maske takmalı mı?

Anahtar noktaları:

 • Koronavirüsten korunmak için yüz maskesi takan insanları gördüklerinde çocuklar karışık ve çeşitli tepkiler verecektirler.
 • Pandemi döneminde çocuklarla yüz maskeleri hakkında konuşmak yardımcı olabilir.
 • Çocukların doğru, yaşa uygun bilgilere ve ayrıca soru sorma ve duygular hakkında konuşma fırsatlarına ihtiyacı vardır.
 • Oyun, çocukların yüz maskelerini öğrenmesine ve duygularını keşfetmesine yardımcı olabilir.
 • Maske takmak çocuğunuzla iletişim kurma becerinizi etkiliyorsa, ekstra göz teması, dokunma, baş hareketleri ve daha fazlasını deneyin.

Koronavirüs (COVID-19) Döneminde Çocukların Yüz Maskelerine Tepkileri

Koronavirüs (COVID-19) sırasında çocukların insanları yüz maskeleriyle görmeye tepki verme ve hissetme şekli yaşa bağlı olabilir.

Bebekler ve küçük çocuklar yüzlere çok dikkat ederler. Bu yüzden sizin yüzünüzü veya diğer bakıcıların ve tanıdık insanların yüzlerini göremediklerinde endişeli veya üzgün hissedebilirler. Veya sizin veya başkalarının “korkutucu” veya “tuhaf” göründüğünü hissedebilirler.

Daha büyük çocuklar yüz maskeleri ile daha rahat olabilir. Maske kullanımı hakkında hiç güçlü duyguları olmayabilir.

Her yaştan çocuğun, insanların neden yüz maskesi taktıkları ve onların da takmaları gerekip gerekmediği hakkında soruları olabilir.

Ve hem çocuklar hem de yetişkinler için yüz maskeleri yüzleşebilir veya bunaltıcı olabilir – koronavirüsün (COVID-19) günlük yaşamlarımızı ve topluluklarımızı nasıl etkilediğinin gözle görülür bir hatırlatıcısıdır.

İyi haber şu ki, çoğu çocuk sizi ve diğer insanları yüz maskesi takarken görmeye, özellikle de doğru destek ve güvence ile uyum sağlayacak.

Koronavirüs döneminde siz veya çocuğunuz çok endişeli hissediyorsa, yardım almak iyi bir fikirdir. Çocuğunuzun doktoru, öğretmeni veya okul danışmanıyla konuşun. Aile doktorunuzla konuşarak bu konuda destek alabilirsiniz.

Bakınız: Çocuklara Maske Takmayı Öğretmenin Yolları

Çocuklarla Maske Kullanımı Hakkında Konuşmak

Çocuklarla yüz maskeleri hakkında konuşmak onların duygularıyla baş etmelerine ve keşfetmelerine yardımcı olabilir. İşte çocuklarla yaşa uygun konuşma yolları için bazı öneriler.

Çok küçük çocuklar için yüz maskelerini ve ne işe yaradıklarını açıklamak için basit bir dil kullanabilirsiniz. Örneğin, “Bu bir yüz maskesidir. Burnumun üstünde, ağzımın üzerinde. Baban nerede? İşte buradayım!’

Daha büyük çocuklar için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

1. Yüz maskeleri hakkında konuşmak için zaman ayırın:

Yüz maskeleri hakkında konuşmak için en iyi zaman, çocuğunuza tüm dikkatinizi verebileceğiniz zamandır. Bu, akşam yemeğinde, banyo saatinde veya yatma saatinde olabilir. Mümkünse, çocuğunuza kullanımını göstermek için bir maske hazırlayın.

2. Sakin, güven verici ve olumlu bir ses tonu kullanın:

Çocuğunuzla yüz maskeleri hakkında konuşurken sakin ve güven verici görünüyorsa, çocuğunuzun kendini güvende hissetme olasılığı daha yüksektir.

3. Çocuğunuzun maske hakkında ne bildiğini öğrenin:

Çocuğunuza yüz maskeleri hakkında ne bildiklerini, yüz maskesi takan insanları görüp görmediklerini ve soruları olup olmadığını sorarak başlayın. Örneğin:

 • Bu bir maskedir. Burnumu ve ağzımı kapatıyorum. Dışarı çıktığımda neden maske takmam gerektiğini biliyor musun? “
 • “Artık insanların yüz maskesi taktığını fark ettiniz mi?”

4. Yüz maskelerini çocuğunuzun anlayacağı şekilde açıklayın:

Bu gerçeklere bağlı kalmak ve olumlulara odaklanmakla ilgili. Örneğin:

 • “Konuştuğumuzda, nefes aldığımızda, öksürüp hapşırdığımızda burnumuzdan ve ağzımızdan sümük ve tükürük çıkabilir. Yüz maskeleri sümük ve tükürüğün diğer insanlara bulaşmasını önleyebilir. Sümük ve salyayı kendimize saklamak en iyisidir! “
 • “Sağlıklı insanlar yüz maskesi takarlar. Doktorlar, hemşireler ve öğretmenler gibi pek çok insan işlerini yapmak için yüz maskesi takıyor. Maske takmak, herkesi COVID-19’dan korumaya yardımcı olabileceğimiz bir yoldur. “
 • “Evde yüz maskesi takmama gerek yok. İnsanların yalnızca evden çıktıklarında giymeleri gerekir. “

5. Çocuğunuzun yüz maskeleri hakkındaki hislerini kontrol edin:

Çocuğunuza nasıl hissettiğini sorun ve çocuğunuzun ne dediğini dinleyin. Çocuğunuzun duygularının iyi olduğunu bilmesini sağlayın. Çocuğunuza daha iyi hissetmek için neye ihtiyacı olduğunu da sorabilirsiniz. Kendi duygularınızı paylaşırsanız ve çocuğunuzun başa çıkmak için ne yaptığınızı bilmesine izin verirseniz, çocuğunuza güven verebilir.

Örneğin:

 • “Bugün herkesi yüz maskeli görmek konusunda ne hissettiniz?”
 • “Yüz maskelerinin tuhaf görünebileceğini biliyorum. Kararsız hissetmek sorun değil. Eğlenceli renk ve desenlerde yüz maskeleri aldım. Neden birini seçmeme yardım etmiyorsun? “
 • “Görünüşe göre yüz maskesi takmama konusunda endişeleniyorsun. Virüsü kapıp yayanların çoğunlukla yetişkinler olduğunu bilmek yardımcı olabilir. Ve çoğu çocuk bu maskeleri takarsa çok hastalanmaz.” Gibi.

Otizmli, Öğrenme Güçlüğü Çeken Veya Gelişimsel Gecikmeli Çocuklarla Konuşmak

Çocuğunuz otistik ise veya gelişimsel gecikme veya öğrenme güçlüğü varsa, çocuğunuzun gelişimsel olarak uygun bilgiye ihtiyacı olabilir. Sosyal hikayeler veya görsel destekler, otistik çocuklar veya öğrenme güçlüğü olan çocuklar için özellikle yararlı olabilir. Çocuğunuzun sağlık veya engelli uzmanından çocuğunuza özel bir şey geliştirmenize yardım etmesini isteyebilirsiniz.

Kaynaklar:
World Health Organization (2020). Coronavirus disease (COVID-10) advice for the public: When and how to use masks. Geneva: WHO. Retrieved 23 July 2020

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir