Koronavirüs (COVID-19): Gençlerle Sosyal Mesafe ve Karantina Hakkında Konuşmak

12-18 yaş için uygundur!

Anahtar noktaları:

 • Gençler muhtemelen koronavirüs (COVID-19), sosyal mesafeler ve kendi kendine izolasyon hakkında birçok ve karışık duyguya sahip olacaklar.
 • Gençlerle bu durum hakkında konuşmak onların başa çıkmasına yardımcı olabilir.
 • Gençlerin bilgiyi sıralamak için yardıma ve duygular hakkında konuşma fırsatlarına ihtiyaçları vardır.
 • Sosyal mesafe, evde kalmak demektir. Ailenizi ve toplumunuzu korur.

Koronavirüs (COVID-19), Sosyal Mesafe ve Karantina: Gençlerin Duyguları

Gençlerin muhtemelen koronavirüs (COVID-19), sosyal mesafe ve kendi kendine izolasyon hakkında birçok ve karışık duyguları vardır. Gençler medyayla diğer yaş gruplarından daha fazla bağlantılıdır ve maruz kaldıkları tüm koronavirüs mesajlarını anlamayı zor bulabilirler.

Örneğin gençler şunları hissedebilir:

 • Arkadaşlarıyla takılamadıkları ve geniş ailelerini göremedikleri için üzgün veya hayal kırıklığına uğramış
 • Kendilerinin veya sevdikleri birinin hastalanacağından endişeli
 • Özellikle 11. veya 12. sınıftaki gençler olmak üzere çalışmalarının kesintiye uğramasından korkuyor – veya rahatlamış –
 • Spor, müzik performansları, iş deneyimi yerleştirmeleri, doğum günü partileri, okul resmi ve diğer büyük etkinliklerin iptal edilmesinden hayal kırıklığına uğramış
 • Virüsü kapmaktan korku, özellikle de okula ya da yarı zamanlı işe gidiyorlarsa
 • Medyada ve sosyal medyada sürekli koronavirüs (COVID-19) kapsamı altında daralmak.

Gençler, neler olduğu ve neler hissettikleri hakkında onlarla konuşursanız daha iyi başa çıkacaktır. Gençlerle, bilgilerini nereden aldıkları ve ne kadar güvenilir olduğu hakkında konuşmak da iyidir. Aşağıdaki adımlar, ergen çocuğunuzla bu durumu aşmanıza yardımcı olabilir.

1. Koronavirüs, sosyal mesafe ve karantina hakkında konuşmak için zaman ayırın:

Çocuğunuzla konuşmak için doğru zamanı bulun. İyi bir zaman yemek masasının etrafında veya birlikte akşam yemeği hazırlarken olabilir. Çocuğunuz konuşmaya hazır olduğunda, tüm dikkatinizi çocuğunuza vermeye çalışın.

Evden çalışıyorsanız, çocuğunuzun siz çalışırken konuşmak istediğini fark edebilirsiniz. Her zaman duramayacaksınız ve bu sorun değil. Çocuğunuza şu anda konuşamayacağınızı bildirmenizde bir sorun yok. Örneğin, “Şu anda bir toplantıdayım. Öğle yemeğinde konuşabilir miyiz? “Daha sonra hatırlatmayı unutma.

2. Sakin ve güven verici bir ses tonu kullanın:

Çocuğunuzla konuşurken sakin olabilirseniz, iyi bir örnek olursunuz. Ayrıca çocuğunuzun daha sakin hissetmesine yardımcı olur ve çocuğunuzu sizinle konuşmaya devam etmesi için cesaretlendirir.

Durumdan dolayı kendinizi stresli veya üzgün hissediyor olabilirsiniz – bu doğaldır. Mümkünse, konuşmadan önce birkaç derin nefes almaya çalışın. Bu daha sakin hissetmenize yardımcı olabilir.

3. Çocuğunuzun fiziksel uzaklaşma ve kendi kendine izolasyon hakkında ne bildiğini öğrenin:

 • Çocuğunuza koronavirüs hakkında bildiklerini ve soruları olup olmadığını sorarak başlamak iyi bir fikirdir. Örneğin:
 • “Evet, artık herkesin evinde kalması gerekiyor. Neden bu yeni kısıtlamalara sahip olduğumuzu anlıyor musunuz? “
 • “Büyük mağazaların kapanmasıyla ilgili haberleri izlediğini gördüm. Bunun neden olduğunu anlıyor musunuz? “
 • ‘Doğru. Yurt dışından dönen insanlar şehir otellerinde karantinaya alınıyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?’

4. Sosyal mesafeyi ve evde karantinayı, sokağa çıkma yasaklarını açıklayın:

Bu, ergenlik dönemindeki gerçeklere olumlu yönlere odaklanmak, çocuğunuza bu durumun sonsuza dek sürmeyeceğine dair güvence vermek ve ailenizin yardım etmek için neler yapabileceğini açıklamakla ilgilidir. Örneğin:

 • “COVID-19 çok kolay yayılıyor. İnsanlar iki haftaya kadar semptom göstermedikleri için, herhangi biri farkında olmadan bunu yayıyor olabilir. Hepimiz evde kaldığımızda, yayılmayı yavaşlatırız. Bu, en çok risk altında olan kişileri korur. “
 • “Sosyal mesafe, elimizden geldiğince evde kalmak demektir. Diğer insanlardan en az 1,5 metre uzakta durursak, ailemiz egzersiz yapmak için yürüyüşe çıkabilir. “
 • “İyi olan şey, evde kalmanın, çalışmadığımız veya ders yapmadığımız zamanlarda birlikte daha fazla zaman geçirmemiz için bir fırsat olmasıdır. İşimizi bitirdiğimizde birlikte bisiklete binebiliriz. “
 • “İşlerin ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Ama sonsuza kadar sürmeyecek! “
 • Arkadaşlarının hala buluştuğunu duyduğunu biliyorum. Devletin talimatlarına uymalı ve evde kalmalıyız. Bunun yerine arkadaşlarınıza görüntülü arama yapabilirsiniz. “

5. Çocuğunuzun sosyal mesafe ve karantina hakkındaki duygularını sorun:

Bazı gençler her zaman evde kalmakta sorun olmayabilir. Ancak bazıları hüsrana uğramış, endişeli veya üzgün olabilir. Diğer gençler hala çalışıyor veya okula gidiyor olabilir. Diğer insanlardan güvenli bir mesafe koruyamayacaklarını hissederlerse korkabilirler.

Çocuğunuza nasıl hissettiğini sorun ve çocuğunuzun ne dediğini dinleyin. Çocuğunuzun duygularının iyi olduğunu bilmesini sağlayın. Çocuğunuza daha iyi hissetmek için neye ihtiyacı olduğunu da sorabilirsiniz. Kendi duygularınızı paylaşırsanız ve çocuğunuzun başa çıkmak için ne yaptığınızı bilmesine izin verirseniz, çocuğunuza güven verebilir.

Örneğin:

 • “Şu anda voleybol oynayamadığınız için hayal kırıklığına uğradığınızı biliyorum. Hayal kırıklığına uğramak sorun değil, ancak biraz egzersiz yaparsak ikimiz de daha iyi hissedebiliriz. Onun yerine topu birbirimize atsak nasıl olur? ‘
 • “Şu anda en iyi arkadaşınızı göremediğiniz için hayal kırıklığına uğradığınızı biliyorum. Neden şimdi onunla görüntülü sohbet edip nasıl gittiğini görmüyorsunuz? “
 • “Herkesin evde her zaman bir arada olması zor olabilir. Biraz hayal kırıklığına uğramış hissetmek doğaldır. Bağırmak yerine sabırlı olmak ve birbirinizle güzel konuşmak önemlidir. “
 • “Bunun ne zaman biteceğini bilmemek zor. Her gün site etrafında koşmak gibi küçük hedefler belirlemenin yardımcı olduğunu görüyorum. Bu şekilde, bir şeye doğru ilerlediğimi hissediyorum! “
 • “Para kazanmaya devam etmek istediğini biliyorum, ama süpermarkette bu kadar çok insanın yanında olmaktan endişe duyduğunu görebiliyorum. Neden oturup seçeneklerinizi konuşmuyoruz? “

Koronavirüs (COVID-19) salgınının ve sosyal mesafenin ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Bu nedenle salgın devam ederken çocuğunuzu düzenli olarak kontrol etmeniz gerekebilir.

Çocuğunuzun ergenlik anksiyetesi veya ergenlik depresyonu yaşıyor olabileceğinden endişeleniyorsanız, size yardımcı olabilecek veya sizi tele-sağlık danışmanlığı sunan yerel akıl sağlığı hizmetlerine yönlendirebilecek doktorunuzu arayın.

6. Medyada koronavirüs haberini, sosyal mesafeyi ve karantinayı tartışın:

Koronavirüs (COVID-19) ile ilgili haberleri ve bilgileri – devlet web sitelerinden veya uygulamalarından, haber web sitelerinden, sosyal medyadan vb. Nereden aldıkları hakkında genç çocuğunuzla konuşmak iyidir. Ayrıca, farklı haber medyası ve sosyal medya platformlarının salgını nasıl ele aldığından bahsetmeye değer.

Çocuğunuza, platformlar arasında herhangi bir farklılık fark edip etmediğini sorabilirsiniz. Örneğin:

 • Bazı medya kaynakları veya hikayeler diğerlerinden daha fazla gerçeğe mi dayanıyor?
 • Hangi kaynaklar veya hikayeler güvenilir görünüyor?
 • Bir kaynağın veya hikayenin güvenilir ve güvenilir olup olmadığını nasıl anlarsınız?
 • Yalnızca kullanıcıları kazanmak için tıklama tuzağı kullanan herhangi bir platform var mı?
 • Bazıları sadece üzücü sahneler göstermekle mi ilgileniyor?

Hem sizin hem de çocuğunuzun koronavirüs (COVID-19) hakkında ne kadar haber gördüğüne de bakmaya değer.

Gençler çok fazla sosyal medyayı tüketmeye alıştıkları için, bunu durdurmak gerçekten zor olabilir. Sıkıntı veren haberleri tekrar tekrar görmenin nasıl yardımcı olmadığı konusunda çocuğunuzla konuşmanız gerekebilir. Ve eğer sosyal medya hesabınızı kapatırsanız, çocuğunuzun da kapatma olasılığı daha yüksek olabilir.

Engelli, Kronik Sağlık Sorunları veya Diğer Ek İhtiyaçları Olan Gençler

Genç çocuğunuzun bir engeli, kronik bir sağlık durumu veya başka ek ihtiyaçları varsa, koronavirüs (COVID-19) veya ciddi semptomlar veya komplikasyonlar alma konusunda endişeli olabilirler. Ek ihtiyaçları olan gençlerin kaygı yaşama olasılıkları akranlarından daha fazladır.

Konuşma, ek ihtiyaçları olmayan gençlere yardımcı olabileceği gibi, bu durumla ilgili endişe yaşayan ek ihtiyaçları olan gençlere de yardımcı olabilir. Özellikle, endişelerini veya kaygılarını kabul ederek ve çocuğunuz duygular hakkında konuşmak istediğinde aktif olarak dinleyerek çocuğunuzu ek ihtiyaçları konusunda destekleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun koronavirüsün (COVID-19) kendisini ve sağlık durumlarını nasıl etkileyebileceği konusunda güvenilir bilgilere sahip olduğundan emin olmanız da önemlidir. Gençler, pandemi hakkında internetten veya arkadaşlarından birçok yanlış bilgi alabilirler.

Çocuğunuzun koronavirüse (COVID-19) bulaşma riskinin daha yüksek olup olmadığı ve çocuğunuzun alması gerekebilecek ek önlemler konusunda doktorunuzdan veya uzmanınızdan tavsiye almak iyi bir fikirdir.

Sosyal Mesafe Hakkında

Sosyal mesafe, koronavirüsün (COVID-19) yayılmasını yavaşlatmanın bir yoludur. Koronavirüs (COVID-19) hapşırma, öksürme ve enfekte kişi veya nesnelerle temas yoluyla kolayca yayılır.

Sosyal olarak uzaklaşmanın en iyi yolu evde kalmaktır.

Yiyecek gibi temel şeyler için dışarı çıkmanız gerekiyorsa, işe gitmeniz gerekiyorsa veya egzersiz için dışarı çıkıyorsanız, diğer insanlardan en az 1,5 metre uzak durmalı ve toplum içinde geçirdiğiniz zamanı sınırlamalısınız.

Koronavirüs (COVID-19) salgını sırasında evde kalarak, ailenizin koronavirüs (COVID-19) kapma riskini azaltmaya yardımcı oluyorsunuz. Ayrıca arkadaşlarınızı ve topluluğunuzu da koruyorsunuz.

Karantina Hakkında

Evde izolasyon, evde kaldığınız ve 14 gün boyunca diğer insanlarla yakın temastan kaçındığınız zamandır. Evden çıkmamalı veya ziyaretçiniz olmamalıdır.

Kimin kendini izole etmesi gerektiğine dair kurallar her zaman değişiyor. Kendi kendine izolasyon hakkında en güncel bilgiler için, devletin izolasyon yönergelerine bakın.

Sağlık uzmanınız, kendi izolasyonunuz sırasında sizin ve ailenizin alması gereken diğer önlemler konusunda size tavsiyelerde bulunabilir. Koronavirüsün (COVID-19) yayılmasını azaltmak için kendi kendine izolasyonla ilgili profesyonel sağlık tavsiyelerine uymalısınız.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir