Koronavirüs (COVID-19): Çocuklarla Sosyal Mesafe ve Karantina (3-11 Yaş İçin Uygundur)

Anahtar noktaları:

 • Çocuklar muhtemelen koronavirüs (COVID-19), fiziksel mesafe ve kendi kendine izolasyon hakkında birçok ve karışık duyguya sahip olacaklar.
 • Çocuklarla bu durum hakkında konuşmak onların bu pandeminin üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir.
 • Çocukların doğru, yaşa uygun bilgilere ve ayrıca soru sorma ve duygular hakkında konuşma fırsatlarına ihtiyacı vardır.
 • Sosyal mesafe, mümkün olduğunca evde kalmak demektir. Ailenizi ve toplumunuzu korur.

Koronavirüs (COVID-19), Sosyal Mesafe ve Karantina: Çocukların Duyguları

Çocuklar sosyal mesafeyi ve kendini soyutlamayı tam olarak anlayamayabilir. Ancak muhtemelen deneyimle ilgili birçok ve karışık duyguları olacaktır.

Örneğin çocuklar şunları hissedebilir:

 • Neden herkesin evde olduğu konusunda kafaları karışmış olabilir.
 • Arkadaşlarını, bakıcılarını ve geniş ailelerini göremedikleri için üzgün veya hayal kırıklığına uğramış olabilirler.
 • Sevdikleri birinin hastalanacağından endişe duyabilirler.
 • Hissettiğiniz stres veya sıkıntıdan dolayı üzgün olabilirler.
 • Medyada sürekli koronavirüs (COVID-19) haberlerinden sıkılabilirler.

Koronavirüs Döneminde Ebeveynler Ne Yapmalı?

1. Koronavirüs, sosyal mesafe ve karantina hakkında konuşmak için çocuklarınıza zaman ayırın.

Çocuğunuzla konuşmak için doğru zamanı bulun. Bu, yemek masasının etrafında, banyo zamanında veya yatma zamanı olabilir. Çocuğunuz konuşmaya hazır olduğunda, tüm dikkatinizi çocuğunuza vermeye çalışın.

Evden çalışıyorsanız, çocuğunuzun siz çalışırken konuşmak istediğini veya konuşmak istediğini fark edebilirsiniz. Her zaman duramayacaksınız ve bu sorun değil. Şu anda dinleyemeyeceğinizi çocuğunuza bildirmenizde bir sorun yok. Örneğin, ‘Zoom’da iş arkadaşlarımla konuşuyorum. İşimi bitirdikten sonra konuşabilir miyiz? ” Ancak işiniz bitince çocuğunuzla konuşmayı unutmayın.

2. Sakin ve güven verici bir ses tonu kullanın.

Çocuğunuzla bu durum hakkında konuşurken sakin ve güven verici bir ses tonu kullanırsanız, çocuğunuzun kendini güvende ve güvende hissetmesine yardımcı olabilir.

Pandemi hakkında stresli veya üzgün hissediyor olabilirsiniz – bu doğaldır. Mümkünse, konuşmadan önce birkaç derin nefes almaya çalışın. Bu daha sakin hissetmenize yardımcı olabilir.

3. Çocuğunuzun sosyal mesafe, karantina ve kendi kendine izolasyon hakkında ne bildiğini öğrenin.

Çocuğunuza pandemi hakkında bildiklerini ve soruları olup olmadığını sorarak başlamak iyi bir fikirdir. Örneğin:

 • “Koronavirüs hakkında konuşan birçok kişi var. Bunun ne olduğunu biliyor musun?’
 • “İnsanların sosyal mesafeden bahsettiğini muhtemelen duymuşsundur. Bunun ne anlama geldiğini düşünüyorsun?’
 • “Annenin şu anda evde çalıştığını fark etmiş olabilirsin. Bunun neden olduğunu biliyor musun?’
 • “Bir süre okula gitmeyeceksin ama bazı arkadaşların hala gidiyor. Nedenini anlıyor musun? “
 • “Şu anda yüzme derslerine gidemiyoruz. Neden biliyor musun?’

4. Çocuğunuzun anlayacağı şekilde sosyal mesafeyi ve karantinayı açıklayın.

Bu, gerçeklere bağlı kalmak, olumlu yönlere odaklanmak, çocuğunuza bu durumun sonsuza dek sürmeyeceğine dair güvence vermek ve ailenizin yardım etmek için neler yapabileceğini açıklamakla ilgilidir. Örneğin:

 • ‘COVID-19, tıpkı kötü üşüttüğünüzde olduğu gibi, insanları hasta eden bir virüstür. Tükürüğünüze ve sümüğünüze girer, bu yüzden hapşırırsanız veya öksürseniz kolayca yayılır.
 • “Sosyal mesafe, elimizden geldiğince evde kalmak demektir. Diğer insanlardan çok uzakta kalırsak, yatağınızın uzunluğu kadar mesafemizi koruyarak yürüyüşe çıkabiliriz. “
 • “İyi olan şey, evde kalmak bizim için ücretli işimizi veya okul ödevlerimizi yapmadığımız zamanlarda birlikte daha fazla zaman geçirme şansı. İşimizi bitirdiğimizde, birlikte bisiklete binebilir veya uzun bir yürüyüşe çıkabiliriz. “
 • “İşlerin ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Ama sonsuza kadar sürmeyecek – söz veriyoruz! “
 • “Evde kalırsak ve her zaman ellerimizi yıkarsak, kendimizi koruyabiliriz. Virüsün çok hastalanabilecek insanlara bulaşmasını önlemeye de yardımcı olacağız. “

5. Çocuğunuzun fiziksel uzaklaşma ve kendi kendine izolasyon hakkındaki duygularını öğrenin.

Bazı çocuklar her zaman evde kalmakta sorun olmayabilir. Ancak bazıları korkabilir, endişelenebilir veya üzülebilir.

Çocuğunuza nasıl hissettiğini sorun ve çocuğunuzun ne dediğini dinleyin. Çocuğunuzun duygularının iyi olduğunu bilmesini sağlayın. Çocuğunuza daha iyi hissetmek için neye ihtiyacı olduğunu da sorabilirsiniz. Kendi duygularınızı paylaşırsanız ve çocuğunuzun bu duygularla başa çıkmak için ne yaptığınızı bilmesine izin verirseniz, çocuğunuza güven verebilir.

Örneğin:

 • Şu anda basketbola gidemediğin için hayal kırıklığına uğradığını biliyorum. Hayal kırıklığına uğramak sorun değil, ancak biraz egzersiz yaparsak ikimiz de daha iyi hissedebiliriz. Birlikte puzzle yapmaya ne dersiniz? “
 • “Şu anda babaanneyi ziyaret edemeyeceğine üzüldüğünü biliyorum. Ben de. Onun yüzünü gördüğümde mutlu oluyorum, öyleyse neden onunla görüntülü sohbet etmiyoruz? “
 • “Evdeki herkesin her zaman bir arada olması sinir bozucu olabilir. Biraz sinirlenmek doğaldır. Nasıl hissettiğimizi söylemek için bağırmak yerine sakin kelimeler kullanmak önemlidir. “

Koronavirüs (COVID-19) salgınının ve sosyal mesafenin ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Bu nedenle durum devam ederken ara sıra çocuğunuzun duygularını kontrol etmeniz gerekebilir.

Ve unutmayın – eğer iyiyseniz, sık sık sarılmak ve destek olmak tüm ailenizin daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Koronavirüs döneminde engelli, kronik sağlık sorunları veya diğer ek ihtiyaçları olan çocuklar:

Çocuğunuzun bir engeli, kronik bir sağlık durumu veya diğer ek ihtiyaçları varsa, çocuğunuz koronavirüs (COVID-19) bulaşma veya virüs nedeniyle hasta olma konusunda endişeli olabilir. Ek ihtiyaçları olan çocukların kaygı yaşama olasılığı akranlarından daha fazladır.

Konuşma, ek ihtiyaçları olmayan çocuklara yardım edebileceği gibi, bu durumla ilgili kaygı yaşayan çocuklara da yardımcı olabilir. Özellikle, endişelerini veya kaygılarını kabul ederek ve çocuğunuz konuşmak istediğinde aktif olarak dinleyerek çocuğunuza ek ihtiyaçları konusunda destek olabilirsiniz. Çocuğunuza koronavirüsün (COVID-19) kendisini ve sağlık durumlarını nasıl etkileyebileceği konusunda gelişimsel olarak uygun bilgiler vermeniz de önemlidir. Doğru bilgi olmadan çocuklar genellikle en kötüsünü hayal ederler.

Çocuğunuzun koronavirüs (COVID-19) kapma riskinin daha yüksek olup olmadığı ve sizin ve çocuğunuzun alması gerekebilecek ek önlemler konusunda doktorunuzdan veya uzmanınızdan tavsiye almak iyi bir fikirdir.

Sosyal Mesafe Hakkında

Sosyal mesafe, koronavirüsün (COVID-19) yayılmasını yavaşlatmanın bir yoludur. Koronavirüs (COVID-19) hapşırma, öksürme ve enfekte kişi veya nesnelerle temas yoluyla kolayca yayılır.

Sosyal mesafeyi sağlamanın en iyi yolu mümkün olduğunca evde kalmaktır.

Yiyecek veya ilaç gibi temel şeyler için dışarı çıkmanız gerekiyorsa, diğer insanlardan en az 1,5 m uzakta durmalı ve halka açık zamanınızı sınırlamalısınız.

Fiziksel mesafeye bazen sosyal uzaklık denir.

Karantina ve İzolasyon Hakkında

Karantina, sosyal mesafeden farklıdır. 14 gün boyunca evde kalıp diğer insanlarla yakın temastan kaçındığınız zamandır. Evden çıkmamalı veya ziyaretçiniz olmamalıdır.

Kimin kendini izole etmesi gerektiğine dair kurallar her zaman değişiyor. Kendi kendine izolasyon hakkında en güncel bilgiler için, devletin yönergelerine bakın.

Sağlık uzmanınız, kendi izolasyonunuz sırasında sizin ve ailenizin alması gereken diğer önlemler konusunda size tavsiyelerde bulunabilir. Koronavirüsün (COVID-19) yayılmasını azaltmak için kendi kendine izolasyon hakkında profesyonel sağlık tavsiyelerine uymalısınız.

Kaynaklar:

 1. World Health Organization (2020). Coronavirus disease (COVID-19) outbreak. WHO. Retrieved 20 March 2020

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.