Kontraksiyon Stres Testi (CST) Nedir? Neden ve Ne Zaman Yapılır?

Kontraksiyon Stres Testi

Yüksek riskli gebeliklerde, bebeğin doğum sırasında kasılmalara nasıl tepki vereceğini kontrol etmek önemlidir. Fetusun nasıl başa çıkacağını belirlemek için doktorlar sizi kontraksiyon stress testi adı verilen özel bir hamilelik testinden geçirecektir.

Bu yazı, hamilelikte bu testin önemini ve nasıl ve ne zaman gerekli hale geldiğini anlamanıza yardımcı olur.

Kontraksiyon Stress Testi (CST) Nedir?

Kontraksiyon stress testi geç gebelik veya doğum sırasında fetal kalp atış hızını ölçer. Bu testin amacı kasılmaları indüklemek ve bebeğin uterus kasılmaları sırasında plasentadan yeterli miktarda oksijen almasını sağlamaktır. Bu test aynı zamanda Stres testi veya Oksitosin yükleme testi olarak da bilinir.

Gebelik komplikasyonları olan kadınlar genellikle bu teste yaklaşık 34 hafta veya daha sonra maruz kalırlar. Ayrıca, hamile bir kadının ihtiyaç duyabileceği testlerin sayısı, hamileliğindeki risk derecesine bağlıdır.

Doktor hamileliğinizin özellikle bebek için risk oluşturduğunu düşünüyorsa kontraksiyon stress testi önerilir.

Kontraksiyon Stress Testi (CST) Neden Yapılır?

Kontraksiyon stress testi, kasılmalar veya doğum sırasında bebeğin refahını belirlemek ve plasentanın fetusu yeterince destekleyip desteklemediğini kontrol etmek için yapılır. Plasentanın fetus için yeterli oksijen ve kanı varsa, kalp atışı etkilenmez.

Ortalama fetal kalp hızı 110-160 atım/dakikadır ve uterus koşullarına bağlı olarak dalgalanabilir. Fetal kalp atım hızında herhangi bir anormallik yetersiz oksijen kaynağı veya başka bir fetal sıkıntı olduğunu gösterir. Genellikle, uterus kasılmaları plasenta yoluyla fetüse kan veya oksijen akışını azaltır. Bu, fetal kalp hızında bir değişiklik getirebilir.

Non-stres test veya biyofiziksel profil sonuçları anormal olduğunda kontraksiyon stress testi önerilir.

Özellikle aşağıdaki gibi komplikasyonları olan yüksek riskli gebeliklerde kontraksiyon stres testi gereklidir:

 • Kalp hastalığı
 • Tip-1 diyabet
 • Rh faktörü duyarlılaşması
 • Kötü kontrollü hipertiroidizm
 • Antifosfolipid sendromu
 • Sistemik lupus eritematoz
 • Hipertansif bozukluklar
 • Hemoglobin SS, SC veya S-talasemi gibi hemoglobinopatiler
 • Kronik böbrek hastalığı
 • Intrauterin büyüme geriliği
 • Yüksek BP
 • Postterm gebelik
 • Ölü doğum
 • Azalmış fetal hareketler
 • Büyüme tutarsızlığı olan çoğul (ikiz veya üçlü) gebelik
 • Oligohidramnios veya amniyotik sıvı eksikliği
 • Polihidramnios veya aşırı amniyotik sıvı

Aşağıdaki bölüm, testin hastanede nasıl yürütüldüğünü açıklamaktadır.

Kontraksiyon Stres Testi Nasıl Yapılır?

Testten önce, altı ila sekiz saat boyunca hiçbir şey yememeniz veya içmemeniz söylenir. Ayrıca, prosedür başlamadan önce hastanın mesanesini boşaltması gerekir.

Test: Sol tarafınıza uzanmanız gerekiyor ve karnınızın etrafına iki cihaz bağlanıyor. Bir cihaz fetal kalp atışını izler ve diğeri uterus kasılmalarını kaydeder. Kalp atışı ve kasılmalar sonucu değerlendirmek için bir grafik kağıdına kaydedilir.

Test, on dakika içinde üç kasılma (her biri 40 saniye süren) alana kadar sürer. Hissettiğiniz kasılmalar, adet kramplarına benzer şekilde hafif olabilir.

Oksitosin yükleme testi: Kasılmalar 15 dakika içinde kendiliğinden başlamazsa, IV yoluyla size küçük bir doz oksitosin verilir.

Meme ucu stimülasyonu: Kasılmaları başlatmak için başka bir yöntemdir. Doktor, vücuttaki oksitosini serbest bırakmak ve kasılmaları doğal olarak tetiklemek için meme ucu stimülasyonuisteyebilir.

Testten sonra, kasılmalar normale dönene kadar beklemeniz gerekir. Bu nedenle test için harcanan toplam süre yaklaşık iki saattir.

Kontraksiyon Stres Testi Sırasında Nasıl Hissedilir?

Kontraksiyon stres testi sırasında sol tarafınızda uzanmak sizin için rahat olmayabilir. Ayrıca, göbeğinizin etrafındaki elektronik sensörler sizi biraz rahatsız edebilir. Bu teste tabi tutulan çoğu kadın, ağrısız fakat rahatsız edici bir prosedür olduğunu söylemiştir.

Doktorların kontraksiyon stres testi sonuçlarını nasıl yorumladığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kontraksiyon Stress Testi (CST) Sonucu Nasıl Yorumlanır?

Kontraksiyon stres testi sonuçları, test sırasında fetal izleme için kullanılan elektronik cihazdaki grafik kayıttan hemen elde edilir. Sonuçlar şunlar olabilir:

Negatif kontraksiyon stres testi:

Kasılmalar sırasında 3 kasılma/10 dakika oranında kaydedilen fetal kalpteki yavaşlama olmadığında kontraksiyon stress testi sonucu normal/negatiftir.

Pozitif kontraksiyon stres testi:

Kasılmaların yarısından fazlası, fetal kalp hızında, 3 kasılma/10 dakika oranında kaydedilen geç yavaşlamaları gösteriyorsa test sonucu pozitiftir.

Equivocal-suspicious:

Aralıklı yavaşlamalar veya yavaşlamalarda önemli bir varyans fark edilir. Bu belirsizlik tekrar testi gerektirir.

Equivocal-tachysystole:

Fetal kalp atış hızı yavaşlamalarını gösteren 90 saniyede süren her iki dakikada bir kasılma vardır.

Equivocal-unsatisfactory:

10 dakika içinde üçten az kasılma meydana geldiğinde veya izleme düzgün bir şekilde yorumlanamadığı zaman sonuç tatmin edici değildir.

Diğer birkaç test gibi, bu testin de bazı riskleri olabilir.

Kontraksiyon Stres Testi Prosedürün Riskleri Nelerdir?

Kontraksiyon stress testi risklerinden bazıları şunlardır:

 • Oksitosin kullanımı erken doğuma yol açabilir. Kontraksiyon da uzatabilir, ancak ilaçlar yardımıyla durdurulabilir. Kontraksiyon azalmazsa, doktor tarafından acil doğum önerilecektir.
 • Fetal kalp atış hızı izleme cihazı arızalı olabilir ve bebek iyi durumda olmasına rağmen bebeğinizdeki sağlık sorunlarını gösterebilir.
 • Kontraksiyon stres testi, bebeğiniz sağlıklı olduğunda fetal kalp atışında bir düşüş gösterdiğinde yanlış pozitif kontraksiyon stres testi meydana gelebilir. Test sonucu hipertansiyonlu hastalarda da yanlış pozitif olabilir.
 • Test yüksek riskli gebeliklerde yapılsa da, belirli bir grup hamile kadın için önerilmez.

Bu Test İçin Kontrendikasyonlar Nelerdir?

Kontraksiyon stress testi bazı durumlarda geçerli olmayabilir. Bunlar:

Test sırasında bebeğin hareketleri daha fazlaysa, cihazın kalp atışını veya kasılmalarını kaydetmesi zorlaşır.

Devamında, kasılma stres testinin stres olmayan testten nasıl farklı olduğunu anlıyoruz.

CST Ve NST

Non Stress Testi (NST) ve kontraksiyon stres testi (CST) arasındaki farklar şunlardır:

Hamilelik, hayatın hassas bir aşamasıdır. Annenin ve bebeğin iyiliği, özellikle hamilelikle ilişkili herhangi bir risk olduğunda düzenli olarak izlenmelidir. Doğum öncesi kontrolleri kaçırmayın ve hamileliğin nasıl ilerlediğini kontrol etmek için doktorunuzla konuşun. Sizin ve bebeğinizin dönem boyunca güvende olmasını sağlamak için gerektiğinde test edin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir