Kolostrum ve Gebelikte Meme Ucu Akıntısı

Meme ucu akıntısı veya kolostrum gebelikte ve annelikte normal bir bölümdür. Kolostrum, memelerinizden salgılanan bir süt şeklidir ve doğumdan birkaç gün sonra göğüsleriniz süt yapmaya başlayana kadar göğüsleriniz bebeğinize rahmin dışında tüketilen ilk besinleri sağlar. Birçok kadın hamilelik boyunca ve doğumdan sonra bile kolostrum sızıntısı yaşar.

Hamile kalır kalmaz göğüslerinizde değişiklikler yaşamaya başlarsınız. Çünkü vücudunuz doğum için hazırlanmaya başlıyor. Genellikle ilk üç aylık dönemin sonuna veya ikinci trimesterin başlangıcına kadar, bebek bekleyen bir anne kolostrum sızıntısı yaşamaya başlar. Birçok kadın, özellikle cinsel uyarılma ve göğüs masajı sırasında, bu sızıntıyı gebelik boyunca yaşar. Diğer kadınlar bebek ağlaması duyunca sızıntı yaşadıklarını söyler.

Gebeliğin erken döneminde kolostrum sarımsı renkte ve kalın kıvamdadır ve doğum yaklaşırken neredeyse renksizleşir. Hamileliğinizin sonraki bölümünde, kolostrum sızıntısında bir artış görebilirsiniz. Vücudunuz doğuma hazırlandığı için bu normaldir.

Yeni doğan bebekler rahimden çıktıktan sonra çok küçük sindirim sistemlerine sahiptirler. Kolostrum, bebeğin çok yoğun bir biçimde ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerini sağlar. Kolostrum’un hafif bir müshil etkisi vardır, bebeğin ilk bağırsak hareketi yapmasına izin verir. Bu ilk hareketi mekonyum olarak adlandırılır ve yenidoğan sarılığını önlemek için bilirubin denilen fazla bir atık ürün bebeğin sisteminden temizlenmesine yardımcı olur.

Doğumdan Sonra Kolostrum ve Meme Ucu Akıntısı

Bebek doğduktan sonra, emzirmeye başladığınızda bebeğin süt emmesi, vücudun süt üretmeye başlamasını sağlar. Emzirme, vücudunuzdaki oksitosin hormonunun yükselişini de uyarır ve rahminizi hamilelik öncesi boyutuna kadar küçülmesine yardımcı olur. Doğumdan iki ila dört gün sonra vücudunuz kolostrum üretimini durduracak ve yüksek seviyede yağ ve laktoz içeren geçiş sütü üretmeye başlayacak ve olgun süt için bir habercidir. Bundan yaklaşık iki hafta sonra, sütten kesilinceye kadar bebeğinizi besleyen olgun süt üretmeye başlayacaksınız.

Anne sütünün bebeğin doğumun ilk saatlerinde, emzirme içgüdüsü en güçlü olduğunda başlanması önerilir. Bebeğin ilk beslenmesi hem anne hem de bebek için eğitimsel bir deneyimdir. Bebeğinizi cildinize yakın tutmak, kolostrumun kokusunu almasına ve beslenme içgüdüsünü teşvik etmesine yardımcı olur.

Gebelikte Meme Ucu Akıntısının Diğer Nedenleri

Normal kolostrum sızıntılarının yanı sıra gebelik sırasında meme ucundan akıntı gelmesinin diğer olası nedenleri şunlardır:

  • Enfeksiyon
  • Sutyen veya t-shirt’ün neden olduğu sürtünme
  • Hipotiroidizm
  • Meme kanseri

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Gebelik sırasında meme ucu akıntısı normalken, takip edilmesi gereken, bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren işaretler vardır. Meme ucu kısmı aşağıdaki özelliklerden herhangi birisine sahipse derhal doktorunuza başvurunuz:

  • Akıntı sadece bir göğüsten geliyorsa
  • Akıntı kanlıysa
  • Akıntı, uyarı olmadan kendiliğinden oluşursa

Kolostrum-Pratik Bilgiler:

Kolostrum akıntısı bazen utanç verici olabilir, ancak bir problem haline gelmesini önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Salgılamakta olduğunuz kolostrum miktarı hakkında sağlık uzmanınızla görüşün. Sızıntıyı durdurmak için yapabileceğiniz hiçbir şey olmamasına rağmen, sorunu denetlemek için göğüs pedleri satın alabilirsiniz. Bazı göğüs pedleri atılabilir ve bazıları yıkanabilir. Bu pedleri destekleyici bir sutyen içine takmak, akıntı yapan göğüsleriniz nedeniyle hissettiğiniz rahatsızlığı azaltabilir ve utanç verici anları önleyebilir. Doktorunuz, göğüslerinizi havayla kurutmak için her gün vakit ayırmanızı tavsiye edebilir. Hava kolostrum salgısını yavaşlatır.

Ayrıca, göğüs uçlarınızdan kolostrum sızıyorsa, en sevdiğiniz gömlek veya bluzu giymemeye çalışın. Bu onları mahvetmelerini önleyebilir, özellikle hassas bir ruh halindeyken sizi daha çok üzecektir. Hamileliğiniz için satın alınan giysileri giyin ve sutyen pedleri kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.