Kısırlık ile Baba Yaşı Arasındaki İlişki Nedir?

Erkeğin yaşı kısırlık sebebi mi? Annenin yaşı kadar etkili olmasa da, babanın ilerleyen yaşlarda olması da hamilelikle ilgili bir takım riskleri beraberinde getirebilir.

Erkeğin Yaşı İle Gebelik

Kısırlık (infertilite), genel olarak anne adayının yaşı ile oldukça yakından ilgilidir. Anne olma yaşı ilerledikçe, özellikle de 35 yaşından sonra, kısırlık riski artar ve hamile kalmak zorlaşır. Ayrıca anne yaşının ileri olduğu gebeliklerde, hamilelik süresince anne ve bebekle ilgili bazı risklerde artış görülür. Geç yaşta gebelik ile ilgili detaylara ileri yaşta gebelik yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Anne yaşı kadar önemli olmasa da babanın ilerleyen yaşlarda olması, hamile kalma konusunda bir takım sorunlara neden olabilir. Baba adayının yaşı ilerledikçe, özellikle 40 ile 45 yaşlarından sonra sperm hareketliliği, normal şekilli sperm sayısı (morfoloji) ve sperm hacmi azalır. Fakat yaşın ilerlemesi, sperm konsantrasyonunda bir değişikliğe neden olmaz.

Erkeğin yaşının ilerlemesi sonucu sperm parametrelerinde ortaya çıkan bozulmalar, annenin yaşı kadar etkili olmasa da hamileliğin oluşumu konusunda başarıyı azaltır. Baba adayının yaşı ilerledikçe hamileliğin meydana gelme süresi uzar ve hamile kalma oranı düşer.

Baba adayının ileri yaşta olması riskli midir? Bebekte görülebilecek hastalıklar nelerdir?

Genellikle 46 ile 50 yaş arasında kadınlarda, menopoz dönemi başlar ve yumurta hücrelerinin üretimi durur. Erkeklerde ise, sperm üretimi her yaşta devam etmektedir. Ancak erkeğin yaşının ilerlemesiyle birlikte, sperm kalitesinde bir düşüş söz konusu olur. İleri yaştaki erkeklerde, sperm üretimi sırasında oluşan mutasyon diğer bir deyişle genetik hataların oluşma ihtimali artar. Bu genetik hatalar, düşük doğum görülme riskinde çok az oranda bir artışa neden olabilir.

Aynı zamanda spermde oluşan genetik hatalar, bebekte bir takım hastalıkların görülmesine yol açar.  Bebekte görülen bu hastalıklar daha çok otomozal dominant hastalıklardır. Bu hastalıklar, bebeğin oluşumunda anne ve babadan gelen gen çiftlerinden yalnızca bir tanesinin hatalı olma durumunda dahi ortaya çıkar.

Akondroplazi, Marfan sendromu, osteogenezis imperfekta ve nörofibromatozis otomozal dominant hastalıklar bunlardan bazılarıdır. Yapılan bazı araştırmalarda bu hastalıklara ek olarak, babanın ileri yaşta olması ile beraber, bebekte görülen şizofreni, bipolar bozukluk, otizm, konsantrasyon bozukluğu ve algılama yeteneğinde düşüklük gibi hastalıkların görülme riskinin de arttığı saptanmıştır.

Babanın Yaşı İle Düşük Arasındaki İlişki Nedir?

Annenin yaşı ilerledikçe, hamileliğin düşük ile sonuçlanma tehlikesi artar. Bilimsel araştırmalar anne yaşının yanı sıra, baba yaşının ileri olmasının da düşük riskini ciddi oranda arttırdığı göstermiştir.

Bebekte Down sendromu görülmesi ile babanın yaşı arasındaki ilişki nedir?

Bebekte Down sendromu görülme riski, anne yaşı ilerledikçe artar. Fakat babanın yaşının, bebekte görülen Down sendromu üzerine etkisi tam olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda, anne adayının ileri yaşta olması ile birlikte babanın yaşının da ileri olması durumunda, bebekte görülen Down sendromu riskini daha fazla arttığını göstermiştir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir