Kısırlık İçin Akupunktur Kullanımı

Akupunktur, kısırlığı tedavi etmek için kullanılan alternatif bir yöntem olarak popülerlik kazanmıştır. Buna rağmen, çoğumuz akupunkturun ne olduğu ve hamile kalmanıza nasıl yardımcı olabileceği konusunda hala hiçbir fikrimiz yok.

Özetle akupunktur, ince iğnelerin vücuttaki belirli noktalara yerleştirilmesini içerir. Eski Çinliler, enerji akışında dengeyi korumanın sağlık için bir zorunluluk olduğuna inanıyor. Birçok “enerji hattı” veya “meridyen” den birinden geçen akış engellendiğinde, konuma bağlı olarak belirli hastalıklara neden olabilir. Bu lekeler iğnelendiğinde vücudun hormonları ve organları düzenlenebilir. Vücudun her yerinde 2000’den fazla bu tür lekeler bulunur ve bazıları doğurganlıkla ilgilidir.

Akupunktur Hamile Kalma Şansını Artırır Mı?

Jüri, akupunkturun hamilelik şansını artırıp artırmayacağı konusunda hala kararsız. Bir dizi araştırma çalışması çok olumlu sonuçlar verdi ve bazıları artan gebelik şansı ile akupunktur tedavisi arasında hiçbir bağlantı bulamadı.

Araştırmacıların üzerinde hemfikir olacağı şey, akupunkturun artan gevşemeyi, ağrıyı gidermeyi ve stresi azaltmasıdır. Stres doğrudan kısırlıkla ilişkili olduğu için akupunktur iyi bir seçenek olabilir.

Akupunktur Ne Kadar Güvenli?

Akupunktur, gerekli eğitimi almış biri tarafından yapılırsa güvenlidir. Hamilelik sırasında akupunktur tavsiye edilmez. Çünkü bazı noktalar uyarılırsa düşüklere neden olabilir. Bu aynı zamanda embriyo transferinden sonraki dönem için de geçerlidir. Vücudun herhangi bir noktasındaki aşırı uyarılma olumsuz etkilere neden olabilir. Bu nedenle kısırlık sorunları olan hastalara özel olarak yardımcı olma konusunda biraz deneyime sahip bir akupunktur uzmanıyla görüşmeniz önerilir. Bununla birlikte, doğru yapılırsa, akupunktur hamileliğinizin tamamı boyunca size yardımcı olabilir ve hatta vücudunuzu gelecekteki doğum için hazırlayabilir.

Kısırlık için bu tedaviyi tercih eden bazı kadınlar, Üremeye Yardımcı teknoloji (ART) ile birlikte bunu yapmaktadır. Bu yaklaşımın sonuçları, bir çalışmada kadınların %50’sinden fazlasının hamile kalmasıyla çok olumlu olduğu gösterilmiştir.

Doğurganlık sorunları olan erkekler için akupunkturun menilerindeki sperm sayısını arttırdığı bir çalışmada gösterilmiştir. Aynı çalışmada, spermin yapısının ve formunun, işlem yapılmayan birinin spermine göre daha sağlıklı olduğu da bulundu.

Düşünülmesi gereken şeyler:

Doğurganlık sorunları olan hem erkekler hem de kadınlar için akupunktur tedavisi, diğer doğurganlık tedavisi türlerine kıyasla maliyet açısından nispeten makuldür.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir