Kısırlığın En Yaygın Nedenleri (PCOS, Endometriozis, Miyomlar)

Kısırlığın birçok nedeni vardır. Kadınlarda kısırlık nedenleri ile ilgili bölümümüzde, doğurganlığınızı olumsuz etkileyebilecek birçok faktörü araştırıyoruz. Bir kadının hamilelik hedefine ulaşmasını engelleyebilecek çeşitli koşullarla ilgili birçok makalemize göz atın ve bu rahatsızlıkları en iyi nasıl tedavi edebileceğinizi öğrenin, böylece her gün binlerce kadına kollarında mutlu ve sağlıklı yeni bir bebekle katılabilirsiniz.

Kısırlık teşhisi bebeğiniz olmayacağı anlamına gelmez. Bu sadece sizin için başkaları kadar kolay olmayabileceği anlamına gelir. Özel durumunuz ve semptomlarını azaltmak için ne yapmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

PCOS Ve Kısırlık

PCOS, dünya çapında her 10 kadından 1’ini etkileyen çok yaygın bir rahatsızlıktır. Bu durum sadece doğurganlığı etkilemekle kalmaz ve doğal yumurtlamayı engeller. Ayrıca vücut kıllarının uzaması, saçsızlık, akne, aşırı kilo alma, tiroid sorunları, hormonal dengesizlikler, diyabet veya insülin direnci, yorgunluk ve depresyon gibi sayısız başka etkilere de neden olabilir.

Bu rahatsızlık ilgili en büyük sorunlardan biri, duruma bağlı olarak ne kadar çok kilo alırsanız, durumun o kadar kötüleşmesidir. Fazla kiloyla mücadele etmenin başarılı bir yolunu bulursanız, PCOS semptomlarınızın çoğunun üstesinden gelebilir ve hamile kalma başarınızı artırabilirsiniz. Bu durum hakkında daha fazla bilgi edinin, ne olduğunu ve PCOS’un hamile kalmanızı engelleyen şey olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi öğrenin.

Endometriozis Ve Kısırlık

Endometriozis, dünya çapında çok sayıda kadını etkileyen çok yaygın bir doğurganlık problemidir. Endometriozis, bir kadının normal döngüsü sırasında her ay meydana gelen uterusun kalınlaşmasının rahim dışında meydana gelmesi ile ortaya çıkar. Bu durum çok ağrılı adet kanamalarına ve ağır kanamalara neden olabilir.

Endometriozis hakkında daha fazla bilgi edinin ve bu durumu kontrol altına almak için neler yapabileceğinizi öğrenin. Taze meyve ve sebze alımınızı artırmanın endometriozisin bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Diğer Kısırlık Nedenleri

Miyomlar, kadınlarda kısırlığın başka bir nedenidir, ancak paniğe kapılmayın. Miyomların ne olduğunu öğrenin ve rahminizdeki bu büyümeleri gidermek için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca, fibroidler genellikle tümörlerle ilişkilendirilirken, fibroidler kanserli değildir.

Hormonal sorunlar, PID, meni alerjileri ve şekilsiz bir uterus gibi kısırlığın diğer nedenleridir. Sağlıklı ve mutlu bir bebeğe sahip olmak için kısırlığınızı en iyi şekilde yenebilmek için bu birçok rahatsızlık hakkında daha fazla bilgi edinin ve vücudunuz hakkında eğitim alın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir