Kimyasal Gebelik: Nedenleri, Belirtileri ve Öneriler

Kimyasal gebelik olduğunu nasıl anlarız? Kimyasal gebelik kaç günde sonuçlanır? Kimyasal gebelik en çok kimlerde görülür? Kimyasal gebelikte kese olur mu? Kimyasal gebelik ne zaman sonlanır? Kimyasal gebelik nasıl anlaşılır? Sürekli kimyasal gebelik yaşayanlar? Kimyasal gebelik kaç gün sürer? Kimyasal gebelik sonrası hamilelik mümkün mü?

Kimyasal Gebelik

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji (ACOG), düşüklerin tüm gebeliklerin %15 ila %20’sini oluşturduğunu belirtmektedir. Bu düşüklerin %50 ila %75’i kimyasal gebeliklerdir. Öyleyse, kimyasal gebelik ne demektir ve buna ne sebep olur?

Kimyasal hamilelik ve bunun üzerinizdeki etkisi hakkında bilgi edinmek için bu yazıyı okuyun.

Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal gebelik (biyokimyasal gebelik), gebeliğin 5.haftasından önce meydana gelen çok erken bir düşük için verilen tıbbi bir terimdir. Aynı zamanda “sessiz düşük” olarak da bilinir. İmplantasyondan kısa bir süre sonra düşükle sonuçlanan yanlış bir gebelikten farklı olarak bu normal bir gebeliktir. Bu kadar erken bir evrede, sadece kimyasal bir test, hatta bir ultrason bile hamileliği doğrulayamaz. Bu nedenle çoğu kadın, hamilelik için pozitif test yapmadıktan sonra düşük yaptıklarını bile fark etmez.

Çoğu kadın, erken gebelik testinde zayıf bir pozitif sonuç gösterdiğinde, ancak bir veya iki hafta içinde yapılan evde hamilelik testinde bu sonucun tam tersi çıktığında bunu öğrenir. Genellikle adet döneminizin bitiminden yaklaşık bir hafta sonra olur.

Kimyasal Gebelikler Ne Kadar Yaygındır? Kimlerde Görülür?

Kimyasal gebelikler çok yaygındır. Araştırmalar, tüm ilk gebeliklerin yaklaşık %50 ila %60’ının, çoğu biyokimyasal gebelik olan düşükle sonuçlanacağını gösteriyor. Ayrıca, bir kadın hamile olduğunu bilmeden, yani adet gecikmesinden veya gebelik semptomları yaşamadan önce bile gebeliklerin neredeyse %25’i başarısız olur.

Kimyasal bir gebeliğe neyin neden olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Kimyasal Gebelik Neden Olur?

Kimyasal hamileliğin sebeplerini belirlemek zordur ve bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, tanımlanan nedenlerden veya katkıda bulunan faktörlerden bazıları şunları içerir:

Kromozom anormallikleri: Gebe kalma sırasındaki kromozom sayısındaki ve düzenindeki anormallikler, fetüsün gelişmesini engelleyerek erken gebelik kaybına yol açacaktır.

Rahim anormallikleri: Uterin astarında düzensizliklerin veya miyomların varlığı, embriyonun implantasyonunu önleyerek düşüklere neden olur.

Hormonal eksiklik: Luteal faz kusurları ve yeterli hormonal seviyelerin olmaması, sağlıklı bir hamileliği destekleyemez ve sonunda düşüklere neden olur.

İleri anne yaşı (35 ve üzeri), düşük vücut kitle indeksi ve pıhtılaşma ve tiroid bozuklukları gibi tıbbi sorunlar gibi diğer risk faktörleri kimyasal gebelik olasılığını artıracaktır.

Kimyasal hamilelik, erken düşük olmasının dışında başka belirtiler de gösterir.

Kimyasal Gebelik Belirtileri ve Semptomları

Kimyasal gebelik, genellikle aylık adet dönemi civarında meydana geldiği için fark edilmez. Ancak hamile kalmaya veya yumurtlamayı takip etmeye çalışıyorsanız, kimyasal hamileliği gösteren birkaç değişiklik fark edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en yaygın belirtiler ve semptomlar aşağıda belirtilmiştir:

Bunlar aynı zamanda zararlı olan ektopik gebeliğin göstergesi olabilir. Bu belirtiler herhangi bir rahatsızlığa neden olursa, doktorunuza danışın.

Kimyasal Gebelik Tedavisi

Kimyasal gebeliklerin herhangi bir tedaviye ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, doktorunuz, özellikle birden fazla kez kimyasal gebelik yaşıyorsanız, sağlık durumuzu değerlendirmek için bazı testler yaptırmanızı isteyecektir.

Takip testleri hCG hormon seviyelerini (normale dönüp dönmediyse), ektopik veya tubal gebelik, enfeksiyonlar veya varsa uterus anormalliklerini kontrol eder. Çeşitli tedavi seçenekleri şunları içerir:

  • Enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotikler
  • Rahim anormalliklerini düzeltmek için ameliyatlar
  • Danışmanlık

Ayrıntılı bir tedavi veya rehabilitasyon planı için doktorunuzla konuşun.

Bakınız: Kimyasal Gebelik Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kimyasal Gebelik Nasıl Önlenir?

Ne yazık ki, kimyasal hamileliği önlemenin hiçbir yolu yoktur. Ancak, bu düşük yapma riskini artırabilecek herhangi bir sağlık sorununuz varsa, rahatsızlığı yönetmek kimyasal gebelik olasılığını azaltabilir.

Kimyasal Gebelikten Sonra Hamile Kalma Şansı Nedir?

Uzmanlara göre, kimyasal gebelikten 2 hafta sonra hamile kalabilirsiniz. Geçmişte kimyasal gebelik yaşamak, gebe kalmanın zor olacağı anlamına gelmez. Kimyasal gebelik, kadının doğurgan olduğunu ve gelecekte hamile kalabileceğini gösteren olumlu bir işarettir.

Bakınız: Kimyasal Hamilelikten Sonra Doğurganlık Artar Mı?

Kimyasal Gebeliğin Duygusal ve Psikolojik Etkisi

Kimyasal hamilelik tespit edildiğinde, uzun süredir hamile kalmaya çalışan kadınlara duygusal olarak zarar verebilir.

Üzüntü ve keder duyguları olabilir ve bazı kadınlar aylarca depresyona girebilir. Ani kayıp onları sosyal olarak izole bırakır ve yalnız yas tutma eğilimindedirler. Uzmanlar, bir düşük yaptıktan sonra tekrar gebe kalması için yaklaşık altı ay süre verilmesini önerir.

Bu, kadının fiziksel ve zihinsel olarak iyileşmesini sağlar. Çocuk sahibi olmak isteyenler hemen gebe kalmayı denemelidir, çünkü beklemek stresli olabilir ve bazen kısırlığa yol açabilir.

Partnerinizle veya bir terapistle konuşarak stres ve diğer sorunlarla başa çıkın. Doktorunuzla konuşarak ve sizi strese sokan şüpheleri netleştirerek korkularınızı bırakın.

Kimyasal gebelikler herhangi bir kadının başına bir veya birkaç defa gelebilir. Bununla birlikte, bir veya daha fazla kimyasal gebelikten sonra bile hamile kalabilir ve sağlıklı bir hamilelik ve doğum yapabilirsiniz. Kimyasal gebelik belirli bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa, doktor daha sonra kimyasal gebelik olasılığını sınırlamak için doğru tedavi seçeneklerini sunabilecektir.

Paylaşacak benzer deneyimleriniz var mı? Bize anlatmak için aşağıdaki yorum bölümümüzü kullanın.

Kaynaklar:

  1. Early Pregnancy Loss; American College of Obstetricians and Gynecologists (2015)
  2. John Jude Kweku Annan et al.; Biochemical Pregnancy During Assisted Conception: A Little Bit Pregnant; J Clin Med Res. (2013)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir