Kimyasal Gebelik Tedavisi ve Alınması Gereken Önlemler

Kimyasal Gebelik: Genel Bakış

Kimyasal gebelik nasıl anlaşılır?” Kimyasal gebelik sırasında vücudunuzda neler olduğunu anlamak için aşağıda adımları okuyabilirsiniz:

 1. Son bir aylık adet döneminden yaklaşık üç hafta sonra, döllenmiş yumurta rahim içerisine yerleşir.
 2. Bu zamanda, vücudunuzdaki hücreler hamilelik hormonu olarak da adlandırılan hCG hormonunu belli bir düzey üretmeye başlayarak plasentayı geliştirir.
 3. Bu süre boyunca, hamilelik testinin pozitif sonuç vermesiyle idrar numunesinde hamilelik hormonunun yüksek seviyede olduğu tespit edilir.
 4. Ancak, henüz tıp dünyasında açık olmayan bazı sebeplerden dolayı, bu süreçte yumurtanın döllenme işlemini tamamlaması mümkün değildir.
 5. Bu aşamada bir ultrason muayenesi yapılarak,  plasenta gelişimi veya gebelik kesesi görünümünde herhangi bir gelişme tespit etmek mümkün olmayacağından, kimyasal gebelik belirtisi fark edilmez.
 6. Çünkü yumurtanın döllenme işlemini tamamlaması mümkün değildir, eğer düzenli aylık regl oluyorsanız, bir hafta gecikmeyle kanama devam eder.
 7. Eğer çok ağır kanama veya karın ağrısı varsa, evde yaptığınız gebelik testi pozitif sonuç verdiği takdirde, derhal doktorunuzla konuşun.

Yukarıdaki belirtiler ışığında kimyasal gebelikten şüpheleniliyorsa,  acil tıbbi bakıma ihtiyaç vardır.

Kimyasal Gebelik Tedavisi ve Alınması Gereken Önlemler

Kimyasal gebeliği önlemek mümkün değildir. Ayrıca, kimyasal gebelik için spesifik bir tedavi yoktur.

Kimyasal gebelik sonrasında doktorunuz bazı önerilerde bulunabilir:

 • Kimyasal gebelik sonrası hamilelik düşünen bayanlara doktorları bazı testleri takip etmelerini önerebilir. Bu tür testler hCG seviyelerinin normal ya da geri olup olmadığını kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Bazı durumlarda, tubal veya ektopik gebelik, aynı zamanda kimyasal gebelik belirtileri ve işaretleri de gösterebilir.
 • Şu anda, kimyasal gebelik veya dış gebeliğin gelecekte yeniden hamile kalmayı etkilediğine dair herhangi bir ilişki olduğuna dair tıbbi kanıt yoktur. Kimyasal gebelik ile dış gebeliğin aynı şeyler olmadığını bilmek gerekir. Bazı kadınlar, kimyasal gebelik sonrasında yeniden gebe kalınca bazı problemler yaşayabilirler. Kimyasal gebelik geçirdikten sonra başarılı şekilde hamile kalan ve sağlıklı gebelik geçiren bayanlar da vardır.
 • Bazı durumlarda, genellikle kimyasal gebelik yaşayan çiftlere, kimyasal gebelik sonrası duygusal etkileri ile başa çıkılması için bir danışmanlık hizmeti yardımcı olabilir. Danışmanlık çiftlerin üzüntülerini, stres ve endişelerini hafifletmeye yardım edebilir.
 • Bazen, doktorunuz bazı sağlık sorunlarının gebelik üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığını öğrenmeye yardımcı olacak testler isteyebilir.
 • Doktorunuz kimyasal gebelik tedavisinde bebek aspirini, progesteron, ameliyat gibi bazı tedavi seçenekleri önerebilir. Rahim içinde herhangi bir anormalliği düzeltmek için, özellikle herhangi bir enfeksiyon için antibiyotik tedavisi yardımcı olabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir