Kilo ve Şişmanlık Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Bir çok bayanın evlendikten sonra hayatlarına renk gelmesi, sevdiği kişinin bir parçasını dünyaya getirme ve hepsinden önemlisi anne olma duygusunu yaşamak isterler. Fakat bazen olumsuzluklar nedeni ile anne olmalarını engelleyen etmenler vardır. Bunlar arasında kilolu olmak anne olmak isteyen bayanların önündeki engeller arasında yer alır. Evet kilo gebe kalmada risk teşkil etmektedir.

Anne adayının hormonal yapısından dolayı yaşadığı kilo alma sorunun yanı sıra düzensiz adet yaşaması da gebe kalmasına engel teşkil etmektedir. Bu şekilde olan bayanların adetleri düzenlense bile kilodan dolayı sperm döl yatağına gidemeyip gerekli şekilde döllenemediği için gebe kalınmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle gebe kalmak isteyen kadınların normal kiloya gelmeleri gerekmektedir.

Hormonları normal olsa bile kilolu bayanların rahmin kilodan dolayı kapanması söz konusu olup bir operasyon ile rahme yerleştirilen bir balon rahim kanalının açılması ile döllenme sağlanmaya çalışılır. Fakat bu ameliyatın bile gerçekleştirilmesi için belli bir seviyeye kadar kilo verilmesi gerekmektedir.

Kilo ve şişmanlık Hamile (gebe) kalmayı engeller mi

Kilo nedeni ile gebe kalmak isteyen kadınların düzenli olarak doktor kontrollerini yaptırmaları ve doktorlarının erkek içinde sperm kalitesi ölçüldükten sonra, belli dönemlerde kadının adetinin bitiminden sonra yumurtlama döneminin başlayıp bittiği ve gebe kalınma ihtimalinin en yüksek olduğu dönemde ilişkiye girilmesi istenmektedir. Belli bir süre bu şekilde tedaviye devam edilirken hala hamile kalınmıyorsa o zaman dölleme yöntemi ile hamile kalınması sağlanmaktadır.

Kilonun cinsel ilişkide olan isteksizlik nedeni ile oluşan azalmada gebe kalma zamanlarını kaçırmaya ve anne olamamanın psikolojik etkilerinin oluşmasına sebep olmaktadır. Kilonun bir çok sağlık sorununa etkisi olduğu için bayanların bu yüzden biraz sabırlı davranıp kilo vermeyi hedeflemeleri gerekmektedir.

Kilolu olarak hamile kalınması ve bu süreçte de alınacak kilo ile gebelikte yüksek tansiyon, şeker idrar yolu enfeksiyonları, düşük riski, kilolu bebek ve en kötü ihtimalle ölü doğum yapılması gibi risk içeren sorunlar yaşanma ihtimalide taşımaktadırlar.

Bu tür riskler doğum sonrasında da yaşanma ihtimali taşımaktadır. Fazla kilo her açıdan tehlike sinyalleri çaldığı için kilo vermek sağlıklı bir yaşam için de gereklidir. Bunun için öncelikle düzenli bir beslenme ve egzersiz yaparak ideal kilolarına olmasa bile kilo vermeye çalışılmalıdır. ;Kilo vermeden önce kilo alınmasına sebep olan hormon testlerinin yapılıp buna göre bir diyet yapılması daha uygun olacaktır.

Kilolu bayanların beslenmelerinde özellikle C ve E vitaminleri açısından zengin besinlerden seçilmesi de önemlidir. Yağlı ve fastfood yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bol su tüketilirken mutlaka egzersiz yapılarak metabolizma hızlandırılmalıdır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir