Kaybolan İkiz Sendromu (Vanishing Twin)

Kaybolan İkiz Sendromu (Vanishing Twin)

Gebeliğin erken zamanlarında yapılan ultrason taramaları sonucu, bazı anne adayların ikiz ya da üçüz bebeklere hamile olduğu teşhis edilir. Ancak ilerleyen kontrollerde, bu bebeklerden bir tanesi kaybolabilmektedir. Bu durum, kaybolan ikiz sendromu (vanishing twin) olarak adlandırılır. Kaybolan ikiz sendromu, kendi kendine meydana gelen ve sık rastlanan bir durumdur.

Kaybolan İkiz Sendromunun Sebebi Nedir?

Kaybolan ikiz sendromunun sebebi henüz kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bazı durumlarda, plasental doku analiz edildiğinde kromozamal anomaliler veya göbek kordonu implantasyonu olduğu gözlenebilir.

Kaybolan ikiz sendromunun yaşandığı vakalar arasında yapılan bilimsel araştırmalarda canlı kalan bebekte bir problem bulunmazken, hayatını kaybeden bebeklerin çoğunda kromozomal bozukluklar olduğu saptanmıştır. Kesin bir bilimsel veri olmamakla birlikte, ileri yaştaki gebeliklerde (anne adayının 35 yaş ve üzeri olması), kaybolan ikiz sendromu görülme olasılığının daha fazla olduğu belirtilmiştir.

Kaybolan İkiz Sendromunun Gerçekleşme Sıklığı Nedir?

Düşünülenden daha fazla sayıda gebelik, ikiz olarak meydana gelip bebeklerden sadece bir tanesinin dünyaya gelmesiyle sonlanmaktadır. Ortalama olarak, hamileliklerin %3 ile %5’i ikiz gebelik ile başlayıp, yaklaşık dörtte biri tek bebek doğumu ile sonuçlanmaktadır.

Yapılan araştırmalarda, ikiz olduğu tespit edilen gebeliklerin yaklaşık %30’unda, ilerleyen haftalarda gebelik keselerinden birinin yok olduğu gözlemlenmiştir.

Kaybolan İkiz Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Kaybolan ikiz sendromunun görüldüğü anne adaylarında, genellikle bir belirti veya şikayet görülmez. Ancak bazı durumlarda, özellikle bebeklerden birinin kaybedildiği dönemde, belirtiler açık bir şekilde görülebilir. Özellikle hamileliğin birinci trimesterında (ilk 3 aylık dönem), kanama ve beraberinde görülen ağrılar meydana gelebilir.

Kaybolan İkiz Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Yapılan ultrason taramalarında, anne adayının rahminde iki farklı hamilelik kesesi görülür ve ikiz gebelik teşhisi konur. Yaklaşık 3 hafta sonraki ultrason kontrolünde ise, gebelik keselerinden birinin kaybolduğu ve yalnızca bir adet hamilelik kesesinin bulunduğu tespit edilir.

Ayrıca, ikiz bebeklere hamile olan anne adaylarında kanama ve ağrı gibi şikayetler oluşabilir. Düşük riski olduğu düşünülerek yapılan ultrason taramasında, gebelik keselerinden birinin büyümeye devam ettiği, diğerinin ise küçülmeye başladığı gözlenir. Bu durumda kaybolan ikiz sendromu teşhisi konur.

Kaybolan İkiz Sendromunun Tedavisi Var Mıdır?

Kaybolan ikiz sendromunun yaşanması durumunda, anne adayı ve hayatta kalan bebeğin tıbbi bir tedavi görmesine ihtiyaç yoktur. İkizlerden birinin kaybolması, genellikle hamileliğin birinci trimester sürecinde meydana geldiği için hayatta kalan bebek açısından bir risk oluşturmaz.

Anne ve hayatta kalan fetüs için herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmasına gerek yoktur. Ancak kaybolan ikiz sendromu, hamileliğin ilk zamanlarında değil de 12.hafta ve sonrasında meydana gelirse, hayatta kalan bebekte serebral palsi olma riski artar. Bu durumda, anne adayının rutin doktor kontrollerini aksatmaması gerekir.

Hamileliğin Takip Edilmesi Hangi Sıklıkta Olmalıdır?

Kaybolan ikiz sendromunun görüldüğü durumlarda, hayatta kalan bebeğin sağlık durumunu kontrol etmek adına anne adayının sık bir şekilde doktor muayenesine gitmesi gerekmektedir. Doktor gerekli görürse ultrason muayenelerinin daha sık yapılmasına karar verebilir. Bunun yanı sıra, kaybolan ikiz sendromunun görüldüğü anne adaylarının çoğu bebeklerini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirirler.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir