Katı Gıdaya Geçen Bir Bebeğe Ne Kadar Anne Sütü Gerekir?

Bebeğiniz katı yemeye başladıysa, daha az miktarda anne sütüne ihtiyacı olacaktır. Tipik olarak bebekler, hazır bulunma belirtilerine bağlı olarak dört ila altı aylıktan katı yiyecekler ile tanışmaya başlar. Anne sütü, altı ay sonra bile bebek için ana kalori ve beslenme kaynağı olmaya devam eder, ancak alım miktarı biraz düşebilir.

Bebekler genellikle sekiz ay sonra kabaca üç katı gıda öğününe yerleşirler ve ortalama olarak günde üç ila beş kez beslenme başına 160 gr ila 198 gr anne sütüne ihtiyaç duyabilirler.

İdeal olarak, anne sütü, bir bebeğin gün boyunca sahip olması gereken ilk öğündür ve onu katı yiyecekler takip eder.

Bir araştırma çalışması, bebeklerin yaklaşık anne sütü alımının, yani, süt tozu veya inek sütü takviyesi olmadan, yedi ayda ortalama 875 ml (toplam enerji alımının %93’ü) olduğunu göstermiştir.

11-16 aylıkken ortalama 550 ml / gün (toplam enerji alımının %50’si) olmuştur.

Bakınız: Bebeklere Ne Kadar Anne Sütü Gerekir?

Bir ebeveyn olarak, bebeğinizin günde ne kadar yiyeceğe ihtiyacı olduğunu konusunda endişeli olabilirsiniz. Ancak uzmanlar bebeğin buna karar vermesine izin vermenizi önerir – çoğu bebek yol gösterir. Tek yapmanız gereken, sağlıklı beslenmeyi sağlamak için sağlıklı yiyecekler ve aralarında yeterli miktarda anne sütü sağlamaktır.

Yasal Uyarı:

Anne sütü hesap makinesi, bebeğinizin beslenme başına ihtiyaç duyduğu süt miktarını tahmin etmenin yollarından biridir. Ancak, bu tek yöntem değildir ve sadece şüpheleriniz ve endişeleriniz için bir rehber olarak düşünebilirsiniz. Bir bebeğin süt alımı değişmeye devam ettiğinden, bir beslenme rutinini planlamadan önce doktorunuza danışmak en iyisidir.

Kaynaklar:

  1. 10 bottle-feeding tips for breastfed babies; NCT
  2. Is my baby getting enough milk?; La Leche League International
  3. Pumping and storing breastmilk; U.S Department of Health and Human Services

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir