Kasılmalar: Braxton Hicks ve Prodromal Doğum

Kadınlar için – daha önce doğum sancıları geçirmiş olanlar bile – yaşadıkları kasılmaların “gerçek” doğum olup olmadığını anlamak çok zor olabilir. Her kadın farklı olmakla kalmaz, her gebelik ve doğum farklıdır.

Yani tam olarak her şeyi anladığınızı düşündüğünüzde, vücudunuz size oyun oynamaya başlayabilir.

Farkı nasıl anlarız? Kusursuz bir yöntem olmasa da, işte Braxton Hicks, prodromal doğum ve fiili doğum arasında deşifre etmek için birkaç ipucu.

Braxton Hicks

Braxton Hicks kasılmaları genellikle hamileliğinizin yarısında (20-25 hafta) başlar. Bazı kadınlar bunları hemen ve oldukça sık hissederken diğerleri hissetmez; her iki deneyim de tamamen normaldir. Braxton Hicks kasılmalarının ana amacı, doğum ve doğum için hazırlanırken rahminizi sıkılaştırmak ve tonlamaktır.

Braxton Hicks kasılmaları yaşıyorsanız, genellikle karnınızın ortasında bir gerginlik hissedersiniz. Dışarıdan bile görülebilir, bu da karnınızın orantısız ve sert görünmesine neden olabilir. Braxton Hicks kasılmalarının yoğunluğu nispeten düşüktür ve genellikle birbirlerinden oldukça uzaktırlar.

Prodromal Doğum

Prodromal doğum genellikle hamileliğinizin sonuna yakın başlar (36 hafta veya daha sonra) ve kasılmalar Braxton Hicks kasılmalarından daha yoğundur. Bu nedenle “yanlış doğum” ve “doğum öncesi” olarak da anılır.

Braxton Hicks’ten farklı olarak prodromal doğum, gerçek doğumla neredeyse aynı hissedebilir. Bu kasılmalar, Braxton Hicks kasılmalarından çok daha yoğundur ve oldukça tutarlı olabilir.

Prodromal doğum ile gerçek doğum arasındaki tek gerçek farklar şunlardır:

1) prodromal doğum, rahim ağzınızı genişletmez ve

2) kasılmalar gelir ve gider.

Prodromal doğum, ağrı yoğun olduğu için zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak çok yorucu olabilir, ancak sonra durur ve bebek gelmez. Başlama ve durma günler hatta birkaç hafta sürebilir.

Bu nedenle, ortasındayken bu iki faktörü hatırlamak çok önemlidir: rahatlama ve dinlenme. Bebeğinizin gelmesi için kuşkusuz ne kadar endişeli olsanız da, vücudunuzu gerçek şeye hazırlamak için dinlenmeniz ve rahatlamanın yollarını bulmanız gerekir – banyo yapmak, masaj yapmak, yoga yapmak, meditasyon yapmak.

Braxton Hicks kasılmaları mı, prodromal doğum mu yoksa gerçek doğum mu yaşadığınızdan emin değilseniz, her zaman hamilelik doktorunuza danışabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir