Kadınlarda Doğurganlık İçin Esansiyel Yağlar

Doğurganlığı arttırdığı söylenen uçucu (esansiyel) yağları terapötik olarak kullanabilirsiniz. Ancak sonuçlarının göstermeleri zaman aldığını bilmeniz gerekir.

Burada, kadınlarda cinsel hormonlarını ve doğurganlığı uyarmak için ihtiyaç duyabileceğiniz yağları listeledik. Bu yağlar sadece doğurganlığınızı geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda zihninizi de rahatlatır, ruh halinizi yükseltir ve stresi azaltır.

Not: Bu doğurganlık yağlarından herhangi birini denemeden önce rehberlik için bir uzman veya aromaterapiste danışın. Bununla birlikte, tıp doktorları, uçucu yağları tedavi olarak önermemektedir.

Anason tohumu: Bu yağ kurutulmuş anason tohumlarından çıkarılır ve adet kanamasını teşvik ederek, adet ağrısının rahatsızlığını hafifletir ve libidoyu iyileştirir. Düşük estrogole bileşiği, doğurganlığı etkileyecek olan aşırı östrojeni gidermeye yardımcı olur.

Aynısefa: Anti-enflamatuar yağ, adet döngüsünün düzenlenmesine yardımcı olur, adet ağrısı ve rahatsızlığını tedavi eder. Uterus tıkanıklığını tedavi eder ve yumurtalık kistleri durumunda yardımcı olur. Bu nedenle doğurganlığı arttırmak için kullanılabilir.

Misk Adaçayı: Bu yağ vücuttaki östrojen seviyelerini etkiler ve hormonların doğal olarak düzenlenmesine yardımcı olur. Gebe kalmanıza yardımcı olan önemli bir rol oynayan cinsel dürtüyü artırır.

Damiana: Tatlı kokulu esansiyel yağ afrodizyak niteliklere sahiptir, adet döngüsünü düzenler, adet kramplarını tedavi eder ve endokrin sistemi destekler.

Okaliptüs: Odunsu kokulu yağın zihin ve vücut üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır. Servikal mukus üretimini arttırır ve uterus miyomlarını, servikal ve prostat enfeksiyonlarını tedavi eder (5).

Rezene: Tatlı rezene yağının hormonal işleyişi iyileştirdiği ve adet döngüsünü düzenlediği bilinmektedir (6). Fitoöstrojenik yağ östrojen üretimini de arttırır (7).

Buhur: Stresi hafifletir ve enerjiyi geri yükler, böylece doğurganlık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ayrıca, doğurganlığınızı etkileyebilecek uterus fibroidleri, endometriozis ve uterus iltihabı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Sardunya: Bu yağ hormonları dengelemeye yardımcı olur, adet kanamasını düzenler, uterusu destekler ve böylece endometriozis tedavisi yapar. Ayrıca sizi sakinleştirir.

Alman papatyası: Bu esansiyel yağ, miyom ve kistlerin neden olduğu ağrıyı azaltmak, böylece gebe kalma şansını arttırmak için bilinen anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Yasemin: Yoğun çiçek kokusunun cinsel dürtü geliştirdiği biliniyor ve sizi sevecen bir ruh haline sokuyor. Aynı zamanda genel üreme sağlığını da destekler.

Lavanta: Hormonal dengesizlik nedeniyle ruh hali değişimlerini kontrol etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda stresi azaltır ve endokrin sistemi dengeler.

Mür: Balsamik ve dünyevi bir aroma ile dolu mür, adet dönemlerini düzenleyerek vücudu destekler, adet ağrılarını azaltır ve rahimdeki engelleri temizler.

Paçuli: Paçuli yağının zenginleştirici ve rahatlatıcı kokusunun endişeli duyguları yatıştırdığı bilinmektedir. Ayrıca cinsel dürtü geliştirir, böylece doğurganlığı artırır.

Rose otto: Rahmi rahatlatır, adet döngüsünü düzenler ve adet öncesi sendromu tedavi eder. Bir afrodizyaktır, servikal mukusu iyileştirir ve gebe kalması güç olanlar için yararlıdır.

Sandal ağacı: Afrodizyak olduğu bilinen cinsel güdüyü arttırmaya yardımcı olur. Vücutta kadınlar için de gerekli olan testosteron seviyelerini düzenler.

Tarhun: Adet döngüsünü düzenlemede etkilidir ve adet ağrısını azaltır. Bu nedenle üreme sağlığını geliştirerek gebe kalma şansınızı artıracaktır.

Civanperçemi: Bu detoksifiye edici yağ, pelvik bölge çevresindeki besin yoğun kan akışını arttırır. Bir emmenagogdur ve adet akışını uyarır.

Ylang ylang: Bu uçucu yağ, afrodizyak özellikleriyle cinsel isteğinizi artırır. Hormonları dengelemeye yardımcı olur ve üreme organlarını arttırır.

Kaynaklar:

  1. Alicia Atkinson; Essential Oils for Beauty, Wellness, and the Home
  2. Calendula; U.S. National Library of Medicine (2018)
  3. JC. Maria; Infertility: Get Pregnant Fast With Herbs & Superfoods Guide

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.